Canlı Yayın E-Dergi Destek Olun

Türkiye Akdeniz’de Gücünü Artırıyor

Güney Kıbrıs-Mısır-İsrail üçlüsünün Akdeniz’deki Türkiye karşıtı ittifakı günden güne derinleşiyor. Türkiye’nin attığı adımlar ise söz konusu ülkeler tarafından yakından tak

Türkiye Akdeniz’de Gücünü Artırıyor

Güney Kıbrıs-Mısır-İsrail üçlüsünün Akdeniz’deki Türkiye karşıtı ittifakı günden güne derinleşiyor. Türkiye’nin attığı adımlar ise söz konusu ülkeler tarafından yakından takip ediliyor. Türkiye’nin Kıbrıs’ın batı bölümüne NAVTEX yani gemiler için iletişim sistemi inşa etmesi, Yunan ve Rum basınında büyük rahatsızlık uyandırdı. Yapılan haberlerde Ankara’nın söz konusu hamlesi “tamamen yasa dışı” şeklinde tanımlanıyor.

 

“SULAR ISINACAK”

 

“Türkiye, attığı yasa dışı adımlarla Akdeniz’de suları daha da ısıtacak” yorumu yapılıyor. Söz konusu iletişim ağı kurulunca, Kıbrıs’ın doğusunda yani KKTC’nin olduğu bölümün yanı sıra, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin yer aldığı Ada’nın batısında da etkin iletişim sistemi hayata geçirilmiş olacak. Karşı taraftan yapılacak olası bir askeri hamleye karşılık verme süresi de kısalmış olacak.

 

"SURİYELİ TEDİRGİNLİĞİ" HABERLERİ 

 

Öte yandan bu ay içinde 36 Suriyeli mültecinin KKTC üzerinden Güney Kıbrıs’a siyasi sığınma talebinde bulundukları kaydedildi. Rum yetkililerin bu sayının artmasından endişe duydukları dile getirilirken, söz konusu 36 Suriyelinin yakınlarının da Rum Kesimi’nde oldukları ortaya çıktı. Bu durum haberlerde “mülteci tedirginliği” şeklinde yer buldu. Suriye’nin coğrafi olarak Kıbrıs’a çok yakın olduğuna dikkat çekildi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Her Şey Çok Güzel Olacak Ama Kimler İçin?
Her Şey Çok Güzel Olacak Ama Kimler İçin?
BELEDİYEDE ŞOV YAPAN EKREM İMAMOĞLU LÜKS BALIKÇIYA KAÇMIŞ!
BELEDİYEDE ŞOV YAPAN EKREM İMAMOĞLU LÜKS BALIKÇIYA KAÇMIŞ!