Canlı Yayın E-Dergi Destek Olun

Son dakika! Bedelli askerlik ile ilgili flaş gelişme

Kanunla, yurt dışında yaşayıp, bedelli askerlikten yararlanmak  isteyenlerin ödediği bin avroluk tutar 2 bin avroya çıkarıldı ve 38 yaş sınırı  kaldırıldı. Kanuna göre, bedelli askerlikten yararlanmak isteyenle

Son dakika! Bedelli askerlik ile ilgili flaş gelişme

Kanunla, yurt dışında yaşayıp, bedelli askerlikten yararlanmak  isteyenlerin ödediği bin avroluk tutar 2 bin avroya çıkarıldı ve 38 yaş sınırı  kaldırıldı.

Kanuna göre, bedelli askerlikten yararlanmak isteyenler, yurt dışında  oturma veya çalışma iznine sahip olarak işçi, işveren sıfatıyla veya bir meslek  ya da sanatı icra ederek, en az 3 yıl süreyle yabancı ülkelerde bulunmak  şartıyla, bağlı bulundukları Türk konsoloslukları aracılığıyla askerlik  şubelerine başvuracak.

Durumlarını ispat eden belgelerle 2 bin avro veya karşılığı kadar  yabancı ülke parasını bir defada ödeyip, Milli Savunma Bakanlığınca verilecek  uzaktan eğitimi almaları halinde muvazzaf askerlik hizmetini yerine getirmiş  sayılacak.

Kanun, yoklama kaçakları ile bakaya sayılarının her geçen yıl artması  üzerine oluşan birikimi de önlemeyi amaçlıyor.

Yasayla, askeri hizmetin gerektirdiği ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin  ihtiyaç duyduğu erbaş ve er sayısı dikkate alınarak, bedelli askerlikte yaş  sınırı, 1 Ocak 1994 tarihi de dahil, bu tarihten önce doğanlar olarak  belirleniyor.

Kanuna göre, bu düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihte, her ne sebeple  olursa olsun askerlik yapmayıp, 1 Ocak 1994'ten önce doğan bedelli askerlikten  yararlanmak isteyen yükümlüler; bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 3 ay içinde askerlik şubelerine veya yurt dışı temsilciliklerine başvuracak.

Askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılmaları için başvurularda 15  bin Türk lirası veya Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası döviz satış kuruna göre  ödeme tarihindeki karşılığı kadar konvertibl yabancı ülke parasını bir defada  ödemeleri ve 21 gün temel askerlik eğitimini yerine getirmeleri gerekecek.

Her ne sebeple olursa olsun daha önce bedelli veya dövizli askerlik  hizmeti kapsamından çıkarılanlardan yaş şartını taşıyanlar ile yaş şartı  aranmaksızın ve temel askerlik eğitimine tabi olmaksızın, maddenin yürürlüğe  girdiği tarihten önce sağlık nedeniyle haklarında verilen askerliğe elverişli  olmadıklarına dair kararlardan dolayı askerlikten muaf tutulanlar da bedelli  askerlik uygulamasından yararlanabilecek.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Her Şey Çok Güzel Olacak Ama Kimler İçin?
Her Şey Çok Güzel Olacak Ama Kimler İçin?
BELEDİYEDE ŞOV YAPAN EKREM İMAMOĞLU LÜKS BALIKÇIYA KAÇMIŞ!
BELEDİYEDE ŞOV YAPAN EKREM İMAMOĞLU LÜKS BALIKÇIYA KAÇMIŞ!