Canlı Yayın E-Dergi Destek Olun

Cumhurbaşkanı Erdoğan "Bedeli Ağır Olur" Demişti! Kerkük'te Kürt bayrağı indirildi

Irak'ın Kerkük kentinde hükümet binalarına asılan bayrakların indirildiği bildiriliyor. Yerel televizyonların ekrana getirdiği görüntülerde yalnızca Irak bayrağı var.

Cumhurbaşkanı Erdoğan

 

 

KYB kaynakları, Kerkük'te asılan bayrakların indirildiğini bildiriyor. Kerkük İl Meclisi kararıyla bazı hükümet binalarındaki IKYB bayrağının kaldırıldığı belirtiliyor.

NRT haber sitesinde yer alan fotoğrafta bir kamu binasında sadece Irak bayrağı bulunuyor.

Türkiye, bayrakların asılması üzerine Mesut Barzani yönetimine çok sert tepki göstermiş ve söz konusu adımın durdurulmasını istemişti.

 

KERKÜK'ÜN STATÜSÜ

ABD'nin 2003'te Irak'ı işgali sırasında Kürt güçleri, Kerkük'ü fiilen  ele geçirmiş, kente yoğun bir Kürt göçü yaşanmıştı.

2005 yılında yazılan Irak anayasasının 140. maddesine göre, Kerkük'ün statüsü, devrik lider Saddam Hüseyin döneminde Kerkük'ten zorla göç ettirilenlerin geri dönmesi, ardından Kerkük'te  nüfus sayımı yapılması ve kentin statüsü hakkında bir referanduma gidilerek nihai durumun belirlenmesi olarak öngörülüyordu.

Ancak çeşitli nedenler ve  anlaşmazlıklar sebebiyle bu madde henüz uygulanamadı.

Bağdat, Kerkük'ün idari olarak merkezi yönetime bağlı olduğunu  belirtirken, Kürtler ve özellikle kentte hakimiyet süren Kürdistan Yurtseverler  Birliği (KYB), Kerkük'ün IKBY'ye ilhak edilmesini talep ediyor.

Türkmenler ise  buna karşı çıkarak, Kerkük'ün özel bir statüye sahip olmasını istiyor. Kent  nüfusu, büyük ölçüde Türkmen, Kürt ve Araplardan oluşuyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
CIA-MOSSAD’s ISIS-Baghdadi Plot on Turkey Falling Through-SPECIAL NEWS-
CIA-MOSSAD’s ISIS-Baghdadi Plot on Turkey Falling Through-SPECIAL NEWS-
CIA-MOSSAD’ın Türkiye’ye kurduğu DAEŞ-Bağdadi Tuzağı Nasıl Bozuldu?-ÖZEL HABER-
CIA-MOSSAD’ın Türkiye’ye kurduğu DAEŞ-Bağdadi Tuzağı Nasıl Bozuldu?-ÖZEL HABER-