Canlı Yayın E-Dergi Destek Olun

Murat Ülker Yurtdışına mı kaçıyor? İddia kuvvetlendi, Ülker’den yanıt geldi!

Ülker Bisküvi hisselerinin Pladis'e devri kararı Ülker'in yurtdışına kaçtığı algısına neden oldu. Murat Ülker iddiaları yanıtladı, "Gayemiz Türkiye'yi globale taşımak" dedi

Murat Ülker Yurtdışına mı kaçıyor? İddia kuvvetlendi, Ülker’den yanıt geldi!

 

Yıldız Holding, Ülker Bisküvi’nin yüzde 21 hissesini İngiltere’de kurulu iştiraki Pladis’e borsa dışında satma kararı aldığını açıkladı.

Haber sonrası Ülker hisseleri yüzde 5’e yakın düştü. Hisse düşüşünü  bir spekülasyon getirdi: Bazı analistler Yıldız Holding’in varlıklarını yurtdışına taşıdığı endişesine kapılmıştı.

Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker, iddialara Twitter’dan yanıt verdi.

Murat Ülker, “Yanlış anlatma çabaları boşuna. Pladis, Yıldız Holding’in, o da T.C. şirketi ve ailemizin ve öyle kalacak. Gayemiz Türkiye’yi globale taşımak” dedi.

 

Yanlış anlatma çabaları boşuna. pladis Yıldız Holding'in o da T.C şirketi ve ailemizin, ve öyle kalacak. Gayemiz Türkiye'yi globale taşımak.

 

Yıldız Holding, hisse satışıyla ilgili kararını Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden duyurdu. Açıklamada, kararın “atıştırmalık kategorisindeki varlıkların, holdingin hisselerinin tamamına sahip olduğu iştiraki Pladis bünyesinde toplama stratejisinin parçası olduğ” belirtildi. Buna göre, Ülker Bisküvi’nin çıkarılmış sermayesinin yüzde 21’ine karşılık gelen 71.8 milyon adet hisse Pladis’e borsa dışında satılacaktı. Yıldız Holding’in Ülker’de yüzde 49.9 payı bulunuyor.

İngiltere merkezli United Biscuits’i Kasım 2014’te satın aldıktan sonra dünyanın en büyük üçüncü bisküvi üreticisi haline gelen Yıldız Holding, küresel markalarını tek çatı altında toplamak amacıyla bu yılın başında Pladis’i kurmuştu.

İDDİA NEREDEN KAYNAKLANDI?

Ülker’in yurtdışına kaçtığı iddiasının sebebi ise Londra merkezli bir mahkeme kararına dayanıyor.

Reuters’a konuşan bir analist, “Londra yüksek mahkemesi, Koza Grubu’nun İngiltere’deki şirketleri üzerinde Türk kayyumların yetkili olmadığı yönünde karar aldı. Bunun üzerine piyasada, ‘Ülker de şirketlerini ufak ufak yurtdışına taşıyor’ şeklinde bir algı oluştu. Son dönemde Yıldız Holding ile ilgili çıkan söylentiler bu algıda etkili oldu” dedi.

FETÖ OPERASYONU İDDASI ETKİLİ OLDU

Kasım ayı ortasında, Gülen cemaatine yakınlığı nedeniyle kayyum atanan Kaynak Holding ile bağlantısı olduğu için Yıldız Holding’e “FETÖ” operasyonu yapılacağı yönünde haberler medyada yer almıştı. Yıldız Holding haberleri yalanlamış, fakat yasal haklarını saklı tuttuğunu açıklamıştı.

Haberler sonrası grup şirketlerinin hisselerinde yaşanan sert satışları da grup hisse geri alımlarıyla durdurmuştu. Ülker hisseleri, bu haberler öncesine göre yüzde 7’nin üzerinde piyasa değeri kaybetmiş durumda. Aynı dönemden bu yana BİST 100 yüzde 3’e yakın yükseldi. (paraanaliz)

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
CIA-MOSSAD’s ISIS-Baghdadi Plot on Turkey Falling Through-SPECIAL NEWS-
CIA-MOSSAD’s ISIS-Baghdadi Plot on Turkey Falling Through-SPECIAL NEWS-
CIA-MOSSAD’ın Türkiye’ye kurduğu DAEŞ-Bağdadi Tuzağı Nasıl Bozuldu?-ÖZEL HABER-
CIA-MOSSAD’ın Türkiye’ye kurduğu DAEŞ-Bağdadi Tuzağı Nasıl Bozuldu?-ÖZEL HABER-