Canlı Yayın E-Dergi Destek Olun

AK Partili ve MHP'li Vekiller Hollanda Dostluk Grubu'ndan İstifa Etti!

TBMM Türkiye - Hollanda Dostluk Grubu'nun AK Parti üyeleri istifa etti.​ AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, "Özür gerçekleşene kadar Dostluk Grubu'nda bulunmayacağız" dedi.

AK Partili ve MHP'li Vekiller Hollanda Dostluk Grubu'ndan İstifa Etti!

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Türkiye ile Hollanda arasında ortaya çıkan diplomatik kriz sonrasında, Hollanda'nın, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya'yı "İstenmeyen kişi" ilan ederek, sınır dışı etmesi, konsolosun gözaltına alınması ve Hollanda'nın Türk siyasetçilerine yaptığı diplomatik nezaketsizlik ve çirkinlik sonucunda, AK Parti'li üyelerin Türkiye-Hollanda Parlamentolararası Dostluk Grubu'ndan istifa ettiğini bildirdi.

Mustafa Elitaş, Türkiye ile Hollanda arasındaki ilişkiler düzelinceye ve Türkiye'ye karşı yapılan bu çirkin tavrın giderilmesi için yapılması gereken bütün işlemler ve özellikle de özür gerçekleşene kadar, AK Parti'li üyelerin Dostluk Grubu'nda bulunmayacaklarını kaydetti.

Türkiye-Hollanda Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı, AK Parti Yozgat Milletvekili Ertuğrul Soysal, Bakanlar Kurulu'nun, dostluk grubunun lağvedilmesi kararına ilişkin soruları yanıtladı. AK Parti Grubu'nun alacağı karar doğrultusunda gereceğini yapacaklarını belirten Soysal, bu hafta içinde Yönetim Kurulu'nun istifa edip, dostluk grubunu lağvedeceklerini ifade etmişti.

Dostluk Grubu'nda muhalefetten de üyelerinin bulunduğunu, onlarla da konuşacağını anlatan Soysal, Bakanlar Kurulu'nun aldığı prensip kararı çerçevesinde birkaç gün içinde konuyu netleştireceklerini bildirdi.

Soysal, Türkiye'nin referandumdan sonra konumunun, dünyadaki, bölgesindeki, Avrupa'daki ağırlığının daha da iyi olacağını Avrupa'nın da gördüğünü vurgulayarak, "Malum ülkeler, büyüyen, gelişen, ilerleyen Türkiye görmek istemiyorlar. Avrupa'da, ırkçılık, yabancı düşmanlığı, İslamafobi artıyor." diye konuştu.

Hollanda'nın yaptığının kabul edilemeyeceğini, uluslararası hukuka karşı yapılan, nezaket kurallarının dışında bir hareket olduğunu vurgulayan Soysal, bunların karşılıksız kalmayacağını, misliyle cevap vereceklerini belirtti.

Hollanda ile Türkiye'nin ticari ilişkilerinin ileri safhada olduğunu, doğrudan yatırımların bulunduğunu anlatan Soysal, "Bizim de orada iş adamlarımız, çifte vatandaşlarımız var. Bunu da görmemiz lazım, 450- 500 bin soydaşımız var. Alacağımız kararlarda bunları da önümüze koyup, bazı adımları atmamız gerekiyor." dedi.

MHP'li vekiller de istifa etti

AK Partili vekillerin, TBMM Türkiye - Hollanda Dostluk Grubu'ndan istifa etmelerinden sonra MHP'li vekiller de istifa etti.

MHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Semih Yalçın, söz konusu kararı Twitter'dan duyurdu:

"Türkiye-Hollanda Parlamentolararası Dostluk grubu üyesi MHP milletvekilleri bu görevlerinden istifa etmişlerdir."

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
CIA-MOSSAD’s ISIS-Baghdadi Plot on Turkey Falling Through-SPECIAL NEWS-
CIA-MOSSAD’s ISIS-Baghdadi Plot on Turkey Falling Through-SPECIAL NEWS-
CIA-MOSSAD’ın Türkiye’ye kurduğu DAEŞ-Bağdadi Tuzağı Nasıl Bozuldu?-ÖZEL HABER-
CIA-MOSSAD’ın Türkiye’ye kurduğu DAEŞ-Bağdadi Tuzağı Nasıl Bozuldu?-ÖZEL HABER-