Canlı Yayın E-Dergi Destek Olun

Nerede Oy Kullanacağım?

 16 Nisan referandum oylamasında nerede oy vereceğinizi sandık sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz. Bunun için de yapmanız gereken YSK'nın hizmete açtığı sandık sorgulama

Nerede Oy Kullanacağım?

 


16 Nisan referandum oylamasında nerede oy vereceğinizi sandık sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz. Bunun için de yapmanız gereken YSK'nın hizmete açtığı sandık sorgulama sistemine girmek. Referandumda nerede oy vereceğim sorusunun yanıtını online olarak alabilirsiniz.


Peki YSK sitesinden seçmen sandık sorgulama işlemini nasıl yapacaksınız? YSK yurt içi seçmen sorgulama sitesinin adresi nedir? Aşağıdaki fotoğrafa tıklayarak YSK'nın resmi sitesindeki yurt içi seçmen sorgulama ekranına ulaşacaksınız.

 

YSK sandık sorgulama ekranına girdiğinizde önünüze yukardaki gibi bir ekran gelecek. Nüfusa kayıtlı olduğunuz ili ve TC kimlik numarınızı yazdıktan sonra resim doğrulama kısmında gördüğünüz harf ve rakamları yazın. Ardından sorgula tuşuna basın. Nerede oy vereceğim sorunuzun yanıtı anında önünüze gelecek. Oy vereceğiniz yeri secmen.ysk.gov.tr/ysk adresinden olduğu gibi e-devletten de yapabiliyorsunuz. Seçmenler sandık sorgulama işlemlerini 16 Nisan'a kadar bu adreslerden online yapabilecek. Yurt dışındaki seçmenler ise aşağıdaki resme tıklayarak yurt dışı seçmen sorgulama ekranına ulaşabilir. Buradan nerede oy vereceğim sorusunun yanıtını alabilir ve seçmen bilgi kağıdınızı da bastırabilirsiniz.


ÇİPLİ KİMLİK KARTI OLMAYAN OY VEREMEYECEK Mİ? 
Son günlerde ortalıkta çipli kimlik kartı olmayanların oy veremeyecekleri söylentisi dolaşıyor. YSK sitesinden yaptığı açıklamada bunun doğru olmadığını bildirdi. Referandumda TC numaralı nüfus cüzdanıyla olduğu Geçici Kimlik Belgesi, resmî dairelerce verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, sürücü belgesi, hâkim ve savcılar ile yüksek yargı organı mensuplarına verilen mesleki kimlik kartı, avukat, noter ve askerî kimlik kartı gibi kimliklerle de oy kulanılabiliyor.

 

OY VERMEK İÇİN GEREKEN ŞARTLAR NELER?
Seçim tarihi itibariyle 18 yaşını doldurmuş ve yurt dışı seçmen kütüğünde kaydı bulunan her Türk vatandaşı oy kullanabilir.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
FETÖ'den PKK destekçisi Holmes’e Direkt Destek!
FETÖ'den PKK destekçisi Holmes’e Direkt Destek!
Her Şey Çok Güzel Olacak Ama Kimler İçin?
Her Şey Çok Güzel Olacak Ama Kimler İçin?