Canlı Yayın E-Dergi Destek Olun

Hollanda'nın 5 İhlali!

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sayan Kaya ile Türk gurbetçilere adete terör estiren Hollanda'nın hukuk kurallarını hiçe sayarak sergilediği tutuma ışık tuttuk. Adalet Bakan Bozdağ'ın "Bu kadar hak ihlali yapılan bir yerde bütün uluslararası toplumun ay

Hollanda'nın 5 İhlali!

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya'nın Türkiye toprağı sayılan Hollanda'nın Rotterdam şehrindeki Türkiye Başkonsolosluğu'na girmesi polis zoruyla engellendi. Almanya'dan Hollanda'ya uçuş izni iptal edilen Bakan Kaya, kara yoluyla Hollanda'ya gitme kararı aldı. Kararı öğrenen Hollanda hükümeti elçilik binasının bulunduğu sokağı trafiğe kapattı. Rotterdam'a ulaşan Bakanı Kaya'nın konvoyu Başkonsolosluğa yakın bir yerde polis tarafından durdurularak elçiliğe geçişine izin verilmedi. Bakan Kaya'nın yanına gitmek isteyen Türkiye'nin Rotterdam Başkonsolosu Sadin Ayyıldız'ın ise elçilik binasından çıkmasına izin verilmedi. Bakan Kaya, bölgeden polis eskortuyla ayrıldı.

Hak ihlalleri ortada

Hollanda'da hafta sonu yaşanan eşkıyalığa dair Türkiye'den başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Hükümet yetkilileri olmak üzere çok sayıda isimden tepkiler gelirken, Hollanda'nın yaptığı ihlaller de dikkati çekiyor.

Adalet Bakanı: Uluslararası toplum ayağa kalkmalı

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ bugün katılmış olduğu AK Parti İl Başkanlığı'nın Yozgat'ta bir otelde düzenlediği "Geçmişten geleceğe teşkilat" konulu toplantıda sürece hukuki boyutta yanıt verdi. Bakan Bozdağ, "Bu kadar hak ihlali yapılan bir yerde bütün uluslararası toplumun ayağa kalkması lazım" dedi.

Hollanda'nın sergilediği tutumun etkileri sürerken, sergilediği ihlallerden geri adım atmaması dikkati çekiyor. Hukuk kurallarının hiçe sayan Avrupa ülkesi Hollanda'nın Türkiye'ye yönelik 5 hukuk ihlalini değerlendirdik.

Hollanda polisi cop ve köpeklerle saldırıya geçti

Hollanda polisi, Türkiye'nin Rotterdam Başkonsolosluğu önünde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya'ya destek vermek için toplanan Türk vatandaşlarına sert müdahalede bulundu. Vatandaşlardan bazıları polis köpeklerinin saldırısına uğrarken, arbede sırasında bazı göstericiler aldıkları darbeyle bilincini yitirerek yere düştü. Atlı polislerin katıldığı müdahalede, aralarında Türk gazetecilerin de yer aldığı basın mensupları güvenlik güçlerinin fiziksel şiddetine uğradı. Polis müdahalesinin ardından vatandaşların büyük bölümü bölgeden uzaklaşmak zorunda kaldı.

Bakan'ı engellediler

Bakan Kaya, kendisine konsolosluk binasına girişinin yasaklı olduğunu ve Hollanda'yı bir an önce terk etmesinin söylendiğini anlatarak, “Manzara çok açık ve net. Hollanda hükümeti Türkiye düşmanlığı yapıyor ve referandumdan çıkacak 'evet' oyunun Türkiye'yi, milletimizi ne kadar güçlendireceğini gördüğü için de tüm gücüyle bunun karşısında duruyor. Bunu yaparken de ne ilkeleri ne de vicdanları kalıyor. Bütün uluslararası kuralları da ihlal ediyorlar." değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye toprağında vur emri vermişler

Uluslararası hukuk anlaşmalarına göre 'Türkiye toprağı' sayılan Rotterdam Başkonsolosluğu'nun çevresinde yaşanan olaylarda Hollanda engellemelerde bulundu. Bölgede 'OHAL ilan eden' ve vatandaşları uzaklaştırmaya çalışan Hollanda polisinin 'vur emri' vermiş olduğu ortaya çıktı. Rotterdam'ın Fas asıllı Müslüman belediye başkanı Aboutaleb'in sözleri, Bakan Kaya ve ekibinin o gece ölümden döndüğünü gözler önüne serdi ve "Kaya'nın yanında geniş omuzlu 12 kişi vardı. 'Teslim ol' çağrısına direnselerdi, özel time ateş etme izni vermiştik" dedi.

Viyana Sözleşmesi'nin 22'nci maddesinde "misyon binalarının dokunulmaz olduğunu ve kabul eden devlet yetkililerinin misyon şefinin rızası olmadan binaya giremeyeceği" ifadeleri yer alıyor.

Basın mensuplarının etrafı sarıldı

Hollanda polisi, Rotterdam yakınlarında mola verdikleri sırada bakanlık konvoyundaki bir araç ile içinde Anadolu Ajansı ve TRT ekibinin bulunduğu aracın etrafını sardı. Yaklaşık bir saat sorgulanan Türk gazeteciler ve bakanlık konvoyundaki yetkililer polis nezaretinde ülke dışına çıkarıldı. Kaya, yaşananları, “Polisler ellerinde resimlerle bizim konvoyumuzdaki bazı araçları çevirerek başörtülü kadınlara 'ben miyim' diye bakarak, sınır dışı edildi ekibimizden bazı arkadaşlarımız" sözleri ile aktardı.

Başkonsolosu durdurdular

Öte yandan Türkiye'nin Rotterdam Başkonsolosu Sadin Ayyıldız'ın olaylar sırasında Başkonsolosluk binasından çıkmasının Hollanda polisi tarafından engellenmiş olması da açık bir hak ihlali olarak dikkati çekiyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
CIA-MOSSAD’s ISIS-Baghdadi Plot on Turkey Falling Through-SPECIAL NEWS-
CIA-MOSSAD’s ISIS-Baghdadi Plot on Turkey Falling Through-SPECIAL NEWS-
CIA-MOSSAD’ın Türkiye’ye kurduğu DAEŞ-Bağdadi Tuzağı Nasıl Bozuldu?-ÖZEL HABER-
CIA-MOSSAD’ın Türkiye’ye kurduğu DAEŞ-Bağdadi Tuzağı Nasıl Bozuldu?-ÖZEL HABER-