Canlı Yayın E-Dergi Destek Olun

Binali Yıldırım'dan Şok İddia: Hollanda Başbakanı Özür Diledi!

Başbakan Binali Yıldırım, Hollanda Başbakanı Rutte’nin konsolosumuzun gözaltına alınması sebebiyle özür dilediğini açıkladı. Yıldırım, AB'nin Türkiye ile ilgili tercih yapması gerektiğinin altını çizdi.

Binali Yıldırım'dan Şok İddia: Hollanda Başbakanı Özür Diledi!

Başbakan Binali Yıldırım, Hollanda kriziyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Habertürk ve Show TV canlı yayınında soruları yanıtlayan Yıldırım, Cumartesi gecesi Hollanda Başbakanı Mark Rutte'yle yaptıkları telefon görüşmesinin çok gergin geçtiğini belirtti. Görüşmede Rutte'nin bir yemekte buluşmayı teklifi ettiği iddiasını da doğrulayan Başbakan Yıldırım, Rutte'nin gözaltına alınan konsolos için ise özür dilediği bilgisini paylaştı.

YEMEK TEKLİFİ YAPTI

Skandal olayların yaşandığı Cumartesi günü açıklama yapmadan önce Hollanda Başbakanı'yla görüştüğünü belirten Yıldırım şunları söyledi: “Görüşme tamamen, yapılan işin yanlış olduğunu, bunun düzeltilmesi gerektiğini, bunun ilişkilerimize zarar vereceğini ihtiva eden bir görüşmedir. İşin sonunda da 'Bu işler geçtikten sonra oturalım, beraber yemek yiyelim.' diye bir laf da etti doğrusu. Biz de ona herhangi bir karşılık vermedik. Tabii orada yaşanan olayın getirdiği can sıkıntısıyla bazı şeyler konuştuk. Karşılıklı o da sesini yükseltti, biz de sesimizi yükselttik."

YANLIŞLIK İDDİASI

Yıldırım, Lahey Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Alper Yüksel'in diplomatik dokunulmazlığı olmasına karşın gözaltına alınması sebebiyle Hollanda Başbakanı Mark Rutte'nin özür dilediğini bildirdi. Yıldırım, “Bizim maslahatgüzarı ve başkonsolosu bir ara gözaltına aldılar sonra bana bunun yanlışlıkla olduğu söylendi ve bu konuda başbakan telefonda özür diledi." açıklamasında bulundu.

İlişkileri düzeltmek için Avrupa ülkelerinin gayret göstermesi gerektiğini vurgulayan Yıldırım, kendilerinin herhangi düşmanca bir tavırlarının olmadığını belirtti.

TERCİH YAPSINLAR

Avrupa'daki milyonlarca Türk'ün ülkemizde yapılacak bu önemli anayasa değişikliği için bilgilendirilmesinden daha doğal bir şey olamayacağını vurgulayan Yıldırım şunları ifade etti: "Buna bile tahammül edememek, 'Avrupa, Avrupa değerleri' diye sakız gibi ağızlarından düşürmedikleri bu kavramı boşaltıyor. Ya seçimlerden önce ya da seçimlerden sonra Avrupa Birliği bir tercih yapmak durumunda ve Türkiye ile ilişkileri yeni baştan gözden geçirecek, bunun başka yolu yok."

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
CIA-MOSSAD’s ISIS-Baghdadi Plot on Turkey Falling Through-SPECIAL NEWS-
CIA-MOSSAD’s ISIS-Baghdadi Plot on Turkey Falling Through-SPECIAL NEWS-
CIA-MOSSAD’ın Türkiye’ye kurduğu DAEŞ-Bağdadi Tuzağı Nasıl Bozuldu?-ÖZEL HABER-
CIA-MOSSAD’ın Türkiye’ye kurduğu DAEŞ-Bağdadi Tuzağı Nasıl Bozuldu?-ÖZEL HABER-