Canlı Yayın E-Dergi Destek Olun

Irak'tan DEAŞ'a Karşı 45 Kilometrelik Hendek!

Irak ordusu, Enbar'ın Ramadi kent merkezini terör olayları ve intihar saldırılarından korumak için kentin çevresine hendek kazmaya başladı.

Irak'tan DEAŞ'a Karşı 45 Kilometrelik Hendek!

Irak ordusunun, Enbar'ın Ramadi kent merkezini terör olayları ve intihar saldırılarından korumak için kentin çevresine 45 kilometre uzunluğunda hendek kazmaya başladığı bildirildi.

Enbar Operasyonlar Komutanlığı'nda görevli Albay Muhammed el Felahi, "Ordu güçleri Ramadi'nin batısında yer alan 18 Kilo Bölgesi ile güneyindeki Ankur Meydanı'na ulaşacak şekilde hendek kazmaya başladı" ifadesini kullandı.

Ramadi'nin batısından başlayıp güneyine kadar devam edecek hendeğin 45 kilometre uzunluğunda olduğunu belirten Felahi, "Hendek iki metre genişlik ve bir buçuk metre derinliğe sahip şekilde kazılıyor. Amaç kenti tehdit eden terör ve intihar saldırına karşı korumaktır" bilgisini verdi.

Felahi, hendek kazıldıktan sonra güvenliğin Irak ordusuna bağlı 8'nci Tugay ve hükümete bağlı Sünni aşiret güçleri tarafından sağlanacağını söyledi.

Terör örgütü DEAŞ, 2014 yılının haziran ayından bu yana Enbar vilayetine bağlı Irak-Suriye sınır üzerinde yer alan Kaim ilçesini elinde tutmaya devam ediyor.

Halka ayrı DEAŞ'a ayrı broşür atıldı

17 Ekim'de başlayan operasyonda kentin Doğu yakası geçtiğimiz hafta DEAŞ'tan tamamen temizlenmişti. Terör örgütü 2016'nın son günlerinden bu yana kentte tamamen kuşatılmış durumda.

Irak ordusu dün hava araçlarından hem kentte yaşayan sivillere hem de DEAŞ üyelerine yönelik broşürler attı.

Halka “Irak ordusunu karşılamak için hazır olun" mesajı verilirken, DEAŞ üyelerine ise “teslim olun" çağrısı yapıldı.

Birleşmiş Milletler rakamlarına göre; Musul'un batısında hâlâ 750 bin dolaylarında sivil bulunuyor.

Sivillerin durumu kötüye gidiyor

Öte yandan Irak'ın Musul kentinin batısında, dükkanların kapalı olması, hayat pahalılığı ve içme suyu kıtlığı nedeniyle onbinlerce sivilin durumunun kötüye gittiği bildirildi.

Bölgeye yapılan gıda ve yakıt yardımlarının azaldığı, dükkanların ve pazarların kapalı olduğu ve birçok bölgede elektriğin kesildiği ve içme suyu kıtlığı yaşandığı belirtiliyor.

Irak'taki İnsani Yardım Koordinatörü Lise Grande, bölgede durumun endişe verici olduğunu belirterek "Araştırmalar, halkın şu an büyük bir sorun yaşadığını, anne ve babaların çocuklarını doyurmak ve evlerini ısıtmak için büyük çaba harcadığını gösteriyor." değerlendirmesini yaptı.

Grande, operasyonlar sırasında onbinler ya da yüzbinlerce sivilin, bir süre kuşatma altında tutulabileceğine ve bölgeden kaçışların olabileceğine işaret ederek sivillerin kurtarılmasının en öncelikli meselelerden biri olduğunu bildirdi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
CIA-MOSSAD’s ISIS-Baghdadi Plot on Turkey Falling Through-SPECIAL NEWS-
CIA-MOSSAD’s ISIS-Baghdadi Plot on Turkey Falling Through-SPECIAL NEWS-
CIA-MOSSAD’ın Türkiye’ye kurduğu DAEŞ-Bağdadi Tuzağı Nasıl Bozuldu?-ÖZEL HABER-
CIA-MOSSAD’ın Türkiye’ye kurduğu DAEŞ-Bağdadi Tuzağı Nasıl Bozuldu?-ÖZEL HABER-