Canlı Yayın E-Dergi Destek Olun

Güvenli Bölgeye İlk Dönüşler Başladı!

Fırat Kalkanı ile birlikte Azez-Cerablus arasının terör örgütlerinden temizlenmesi ve harekat bileşenlerinin, ülkenin en stratejik ilçelerinden Bab'a inmesi, Türkiye'nin Suriye krizinin en başından bu yana ısrarla sürdürdüğü “Güvenli Bölge” projes

Güvenli Bölgeye İlk Dönüşler Başladı!

Fırat Kalkanı ile birlikte Azez-Cerablus arasının terör örgütlerinden temizlenmesi ve harekat bileşenlerinin, ülkenin en stratejik ilçelerinden Bab'a inmesi, Türkiye'nin Suriye krizinin en başından bu yana ısrarla sürdürdüğü “Güvenli Bölge” projesini de hayata geçirerek Suriyeli mültecileri yaşayacakları güvenli topraklar hediye edecek.

DÖNÜŞLER HIZ KAZANACAK

24 Ağustos 2016'da başlayan Fırat Kalkanı Harekatı'nda temizlenen bölgelerle birlikte ülkenin kuzeyindeki 80 km uzunluk, 30 km derinlikteki alan TSK-ÖSO'nun fiili kontrolü altında girdi. Binlerce mülteciyi barındıracak bir kapasiteye sahip alanın ABD-Türkiye ortaklığıyla “Güvenli Bölgeye” dönüşmesi üzerinde çalışmalar yürütülüyor. Güvenli bölge resmi olarak faaliyete geçmedi ancak ilk aileler Fırat Kalkanı bölgesine sığınmaya başladı. Savaşın başlamasıyla Humus'tan kaçarak ülkenin diğer şehirlerindeki mülteci kamplarına yerleşen yaklaşık 10 aile hava saldırısı korkusuyla yaşadıkları kamplardan ayrılarak Fırat Kalkanı Harekatı'yla DEAŞ'tan temizlenen Halep kırsalındaki Molla Yakup Köyü'ne yerleşti.

KÖYLERE YERLEŞTİRİLECEKLER

 

Ailelerin erkeklerinin savaşçı olarak harekata dahil olduğu da öğrenildi. Humuslu ailelerin köye yerleşmesiyle İdlip'teki kamplarda yaşayan çok sayıda ailenin daha gelmek için hazırlık yaptığı öğrenildi. Ancak köylerdeki faal DEAŞ hücreleri ve DEAŞ bölgesi ile ÖSO arasındaki yol güvenliğinin tam sağlanamaması nedeniyle bu talepler karşılanamıyor. Ancak önümüzdeki günlerde gelmek isteyen ailelerin harekatla özgürleştirilen köy ve kasabalara yerleştirilmeye başlanacağı bildirildi.

30 bin mülteci bekliyor

 

Yeni Şafak'a konuşan ÖSO kaynakları 2 yıl önce Lübnan'a kaçan 30 bin mülteciyi de “Güvenli Bölge” ilanının ardından getirmeyi düşündüklerini anlattı. Kuseyr, Husum Kalesi ve Zara çevresinde yaşayan Suriyeliler Esed rejimi ve Hizbullah karşısında 2 yılı aşkın bir süre direnmeyi başarmıştı. Ancak bölgelerin kuşatma altına girmesi nedeniyle direniş kırılmıştı. Zara çevresinde 57 günü aşan kuşatmada 3 bin hava saldırısı yapılmış, binlerce varil bombası kullanılmıştı. Sadece kuşatma sürecinde 500'e yakın muhalif hayatını kaybetmiş, 1500'ü aşkın muhalif ise yaralanmıştı. Cephanenin tükenmesi ve açlıktan ölümlerin başlaması üzerine muhalifler direnişi sonlandırmış ve 30 bin mülteci Lübnan'daki mülteci kamplarına geçmek zorunda kalmıştı. Uzun zamandır çok zor şartlar altında yaşayan bu mültecilerin vatanlarına dönmesi için çalışma başlatıldı. Eğer başarılı olunursa Lübnan'a kaçan mülteciler de Fırat Kalkanı Harekatı bölgesine getirilecek.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
CIA-MOSSAD’s ISIS-Baghdadi Plot on Turkey Falling Through-SPECIAL NEWS-
CIA-MOSSAD’s ISIS-Baghdadi Plot on Turkey Falling Through-SPECIAL NEWS-
CIA-MOSSAD’ın Türkiye’ye kurduğu DAEŞ-Bağdadi Tuzağı Nasıl Bozuldu?-ÖZEL HABER-
CIA-MOSSAD’ın Türkiye’ye kurduğu DAEŞ-Bağdadi Tuzağı Nasıl Bozuldu?-ÖZEL HABER-