Canlı Yayın E-Dergi Destek Olun

Yunan Bakan: Türkiye ile İletişim Kanalları Açık Tutulmalı!

29 Ocak Pazar sabahı Kardak kayalıklarına sürpriz bir ziyarette bulunan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'ın ardından Yunan sahil Güvenlik ekipleri, birçok kez Türk kara sularına girerek sınır ihlali yapmış, bu durum karşısında Türk sahil

Yunan Bakan: Türkiye ile İletişim Kanalları Açık Tutulmalı!

29 Ocak Pazar sabahı Kardak kayalıklarına sürpriz bir ziyarette bulunan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'ın ardından Yunan sahil Güvenlik ekipleri, birçok kez Türk kara sularına girerek sınır ihlali yapmış, bu durum karşısında Türk sahil güvenlik ekipleri ise Yunan askerileri geri püskürterek bölgede yoğun güvenlik önlemi almıştı.

Başbakan Yardımcısı Kaynak ve Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'nun açıklamalarının ardından Yunanlı yetkililer de peş peşe açıklamalarda bulundu.

İlk olarak Genelkurmay Başkanı Akar'ın Kardak kayalıklarını incelemesinin ardından Yunanistan Savunma Bakanlığı, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar'ın Kardak kayalıklarını ziyareti sırasında Türk sahil güvenlik ekiplerinin sınır ihlali yaptığını ileri sürdü.

2 gün önce ise Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kotzias, Kardak kayalıkları ile ilgili açıklamalar yaptı. Türkiye ile iyi bir komşu olduklarını söyleyen Kotzias, "Kriz veya sıcak bir olay meydana gelmemesi için tüm iletişim kanalları açık tutulmalı ve Yunanistan gerginliğin azaltılması için elinden geleni yapacaktır.” ifadelerini kullandı.

Dün ise Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ise Malta'da düzenlenen AB Liderler Zirvesinde Kardak kayalıklarından söz ederek şu cümlelere yer verdi: "Ege'de aidiyeti belli olmayan bölge yoktur. Varılan şey Yunanistan'ın Avrupa ve uluslararası hukuk çerçevesinde tüm sorunları çözüme kavuşturmak kararlılığıdır. Diyalog, işbirliği istiyoruz dikkat çekici hareketler değil. Yunanistan karşı taraftan ihlal edilen ulusal haklarını, uluslararası hukuk ve Avrupa hukuku içinde koruma kararlılığındadır." dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Her Şey Çok Güzel Olacak Ama Kimler İçin?
Her Şey Çok Güzel Olacak Ama Kimler İçin?
BELEDİYEDE ŞOV YAPAN EKREM İMAMOĞLU LÜKS BALIKÇIYA KAÇMIŞ!
BELEDİYEDE ŞOV YAPAN EKREM İMAMOĞLU LÜKS BALIKÇIYA KAÇMIŞ!