Canlı Yayın E-Dergi Destek Olun

Başika Musul’a Hazır: 15 Bin Musullu Eğitildi

Başika ve Duberdan üslerinde şimdiye dek 15 bini aşkın Musullu eğitildi. Sünni Türkmen, Arap ve Kürtlerden oluşan birlikler, Irak ordusunun 2014'te terör örgütü DAEŞ'e bırakıp kaçtığı Musul'u yeniden özgürleştirecek.

Başika Musul’a Hazır: 15 Bin Musullu Eğitildi

Türkiye'nin Musul'u DAEŞ'ten kurtaracak milisleri eğittiği Başika Üssü ilk kez detaylı olarak görüntülendi. Iraklı yetkililerin, ABD ve İran etkisiyle yaptığı açıklamalar sonrası Ankara-Bağdat arasında krize neden olan askeri kamp, Musul'a çok yakın bir noktada bulunuyor. Geçtiğimiz yıl Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) DAEŞ'e karşı mücadele için yaptığı uluslararası çağrı, ardından Irak Başbakanı Haydar el-İbadi'nin daveti sonrası Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Irak'ın kuzeyindeki askeri üslerine bir yenisini daha eklemiş ve Başika Kampı'nı hayata geçirmişti.

2014'TE BIRAKIP KAÇTILAR
Irak'ın ikinci büyük kenti Musul, yaklaşık 2 buçuk yıldır DAEŞ'in kontrolünde bulunuyor. Irak ordusu, 2 milyonu aşkın nüfusa sahip Musul'u 10 Haziran 2014'te hiçbir direniş göstermeden DAEŞ'in 400 militanına bırakıp kaçtı. Bağdat hükümetine bağlı güvenlik güçleri, yoğunlukla şiilerin yaşadığı bölgelere çekilirken arkalarında da çok sayıda mühimmat ve araç bıraktı. DAEŞ, Musul'dan iki gün sonra devrik lider Saddam Hüseyin'in doğum yeri Salahaddin'e bağlı Tikrit'i, 15 Haziran'da Musul'un batısında çoğunlukla Türkmenlerin yaşadığı Telafer'i, 3 Ağustos'ta da Ezidilerin bulunduğu Sincar'ı ele geçirdi.

IRAK ORDUSU ÇOK ZAYIF
Irak ordusunun zayıflığı ile geride bıraktığı mühimmat ve araçlardan faydalanan DAEŞ, Irak-Suriye sınırı üzerinde yeralan ülkenin yüz ölçümü bakımından en büyük ili Enbar'ın Ramadi kentinde de 17 Temmuz 2015'te kontrolü sağladı. Böylece DAEŞ, 1 yılda Irak'ın yüzde 40'ını ele geçirmiş oldu. 2014'te Musul'u bırakıp kaçan Irak ordusu, aradan geçen zamanda koalisyon güçlerinin desteğine rağmen DAEŞ'e karşı kayda değer ilerleme sağlayamadı. Musul'u kurtarmak için mart ayında harekete geçen Iraklılar, 6 ayda sadece 30 kilometre mesafe kaydedip Kayyara kasabasını geri alabildi.
15 BİN KİŞİ EĞİTİLDİ
Türkiye ise Türkmen kenti Telafer ve Musul'u DAEŞ'ten kurtarmak için bir buçuk yılı aşkın süredir yerel güçleri sıkı bir eğitimden geçiriyor. Çoğunluğu özel kuvvetler personeli olan Türk subayları, Hayl Saddam bölgesinde bulunan Başika Üssü'nde Sünni Türkmen, Arap ve Kürt peşmergeleri eğitiyor. Başika ve yine Türkiye'nin kurduğu Duberdan kamplarında şimdiye dek 15 bin kişinin eğitildiği sanılıyor. Mehmetçik, Başika ve Duberdan dışında Kuzey Irak'ın birçok bölgesinde de üslenmiş durumda. Bölgede hakim iki parti, KDP ve KYB'nin liderleri Mesut Barzani ile Celal Talabani'nin davetiyle 1994'te Kuzey Irak'ta üsler açmaya başlayan Türkiye, değişik noktalara yayılmış askeri kamp sayısını 13'e çıkardı. Irak genelinde Türk askeri sayısının 2 binin üzerinde olduğu sanılıyor.

Kritik noktaya 3 kilometre kaldı
Azez-Cerablus güvenlik koridoru derinleşiyor. Suriye'de Halep'in kuzeyinde devam eden Fırat Kalkanı Harekâtı'nda TSK desteğiyle ilerleyen Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), operasyonun 45. gününde yaklaşık bin kilometrekarelik alanı terör örgütü DAEŞ'ten kurtardı. Halep'in Ahtarin ilçesini ele geçiren birlikler, Kilis'in Elbeyli ilçesinin karşısındaki noktadan Suriye içinde güneye doğru yaklaşık 20 kilometrelik derinliğe ulaştı. TSK ve ÖSO güçleri dün itibariyle Dabık beldesine 3, Soran'a ise 6 kilometre uzaklıkta. Dabık ele geçirildikten sonra namlular, DAEŞ'in Suriye'de Rakka'dan sonraki kalesi olarak görülen Bab ilçesine çevrilecek.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
CIA-MOSSAD’s ISIS-Baghdadi Plot on Turkey Falling Through-SPECIAL NEWS-
CIA-MOSSAD’s ISIS-Baghdadi Plot on Turkey Falling Through-SPECIAL NEWS-
CIA-MOSSAD’ın Türkiye’ye kurduğu DAEŞ-Bağdadi Tuzağı Nasıl Bozuldu?-ÖZEL HABER-
CIA-MOSSAD’ın Türkiye’ye kurduğu DAEŞ-Bağdadi Tuzağı Nasıl Bozuldu?-ÖZEL HABER-