Canlı Yayın E-Dergi Destek Olun

Mehmet Şimşek: 'Teröre Rağmen Daha Çok Yatırım Yapacağız!'

 Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, "Türkiye, teröristlerle onların anladığı dilde kon

Mehmet Şimşek: 'Teröre Rağmen Daha Çok Yatırım Yapacağız!'

 Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, "Türkiye, teröristlerle onların anladığı dilde konuşurken bir taraftan da yaraları sarmak, vatandaşları kucaklamak ve bölgede istihdam yaratmak için ne gerekiyorsa yapıyor ve yapacak." dedi.

Şimşek, terör saldırılarının Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgelerindeki yatırımları nasıl etkilediğinin sorulması üzerine, bölücü terör örgütünün en büyük zulmü Kürtlere yaptığını belirterek, devletin büyük teşviklerine, altyapıdaki, eğitimdeki yatırımlarına rağmen bugün hala bölgede işsizlikten, yatırımların eksikliğinden bahsediliyorsa bunun bir tek müsebbibinin bölücü terör örgütü olduğunu söyledi.

Bölücü terör örgütünün bölgedeki iş adamlarına özellikle çözüm süreci döneminde büyük zulümler yaptığına dikkati çeken Şimşek, yatırımın, güvenin ve huzurun olduğu yere gideceğini, özel sektörün bu kaygılarını anladıklarını ifade etti.

'Yatırımcının riskini üstleneceğiz'

Şimşek, devlet olarak çok radikal bir karar verdiklerinin altını çizerek, "Yatırımcının riskini de biz üstleneceğiz. Gideceğiz, fabrikayı yapacağız, çok cüzi bir bedelle kiraya vererek 'üretim yap' diyeceğiz. Devletin tükettiği ürünler üretiliyorsa alma konusunda da çabamız olacak. İşçileri biz eğiteceğiz" diye konuştu.

Bölücü terör örgütünün hiçbir zaman, 'Kürtlerin hak, hukuku daha iyi bir noktaya gelsin', 'Türkiye'nin demokratik standartları yükselsin, 'Türkiye daha iyi bir hukuk devleti olsun', bölgede refah artsın, 'Kürt kardeşlerimiz bu refahtan daha çok pay alsın" diye bir derdinin olmadığını dile getiren Şimşek, şunları kaydetti:

"Böyle olsaydı çözüm sürecinde silahların bırakılması ve terörün terk edilmesi lazımdı. Gittiler, bölgedeki kargaşadan nemalandılar. Daha çok militan devşirdiler, daha çok zulüm yaptılar millete. Neredeyse paralel bir yapılanmaya gittiler. Bu şunu gösterdi, bölücü terör örgütünün derdi Kürt kardeşlerimizin hakkı, hukuku, kalkınması değildir. Bölücü terör örgütünün bu eylemlerine şaşırmıyoruz, sürpriz değil. Bölücü terör örgütünün derdi bölgeyi geri bırakmak, sefaleti, fakirliği ve cehaleti artırmaktır, bölgedeki kanı ve göz yaşını artırmaktır. Bölücü terör örgütü bunun istismarı üzerinden siyaset güdüyor. Bunun istismarı üzerinden varlığını sürdürebiliyor."

'Teröre rağmen daha çok demokrasi'

Şimşek, bölgedeki Kürtleri hep kucakladıklarını, kucaklamaya devam edeceklerini, bütün Türkiye için demokrasi standartlarını daha da iyileştireceklerini belirterek, "Teröre rağmen daha çok demokrasi, daha çok hak ve özgürlük, teröre rağmen devlet olarak biz daha çok yatırım yapacağız. Teröre rağmen kardeşliğimizi daha da pekiştireceğiz. Ben inanıyorum ki Kürt kardeşlerimiz bunu çok iyi biliyorlar ama örgütün geçmişteki alan hakimiyetinden dolayı seslerini çıkaramıyorlardı. Artık o da geride kaldı. Türkiye teröristlerle onların anladığı dilde konuşurken bir taraftan da yaraları sarmak için, vatandaşları kucaklamak ve bölgede istihdam yaratmak için ne gerekiyorsa yapıyor ve yapacak." değerlendirmesinde bulundu.

Cazibe Merkezleri Projesi'nin muazzam bir proje olduğunun altını çizen Şimşek, bölücü terör örgütünün bu projeye engel olamayacağını söyledi.

'Diyarbakır İzmir'le, Van Manisa'yla arayı kapatmaya devam edecek'

Şimşek, Diyarbakır'ın İzmir'le, Van'ın Manisa ile arayı kapatmaya devam edeceğini vurgulayarak, nasıl ki Türkiye Avrupa ile arayı kapatıyorsa, Urfa'nın da Konya ile arayı kapatmaya devam edeceğini bildirdi.

Memleketin dört bir yanına yatırımları götürmeye devam edeceklerine işaret eden Şimşek, şunları kaydetti:

"Vatandaşlarımızın 15 Temmuz'da olduğu gibi Güneydoğu'da da kendi geleceklerine, kendi refahlarına sahip çıkıp terör örgütlerine karşı daha sağlam bir duruş sergileyeceklerine inanıyorum. Bunu başarırsak, birliğimizi, beraberliğimizi daha da güçlü bir şekilde devam ettirirsek bu projelerin hepsi başarılı olur. Bu başarıda tabii ki herkesin katkısı gerekiyor. Oradaki sivil toplum kuruluşlarımızın, iş adamlarımızın, vatandaşlarımızın, idarecilerimizin hepsinin üzerinde büyük bir sorumluluk var. Biz makro düzeyde projeler geliştirir, kaynak aktarırız ve bunların başarısı için çalışırız ama sahada bütün aktörlerin üzerine düşen sorumlulukları iyi bilmesi ve o sorumluluklar çerçevesinde hareket etmesi lazım. Ben inanıyorum ki başarılı olacağız."  

"Ekonomide 2017 çıkış yılı olacak"

Başbakan Yardımcısı Şimşek, bu yıl bir takım iç ve dış şoklar nedeniyle Orta Vadeli Program (OVP) rakamlarında sapmalar olduğunu belirterek, "Ama bunlara eğer biz doğru tepki verirsek ki vermeye çalışıyoruz, bunlar geçici iniş çıkışlar olur. Türkiye hızlı bir şekilde 2017 yılında zemin kazanacak, tekrar bir çıkış yaşayacak." dedi.

Şimşek, 2016 yıl sonu büyüme beklentisi ve OVP'ye ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

OVP'ye yönelik çalışmaların önce dar kapsamlı bir çerçevede başlatıldığını, daha sonra genişletildiğini ve Başbakan Binali Yıldırım'ın başkanlığında Ekonomi Koordinasyon Kurulunda (EKK) bir noktaya geldiğini anlatan Şimşek, çalışmaların ekim başında tamamlanarak, kamuoyuyla paylaşılmış hale geleceğini söyledi.

Büyümenin yatırımcı iştahı ve bir ülkenin geleceği açısından en kritik değişken olduğunu vurgulayan Şimşek, büyümenin bu sene öngörülenden daha zayıf olduğunu belirtti.

Bu yılın senaryolarını kurgularken, hiç kimsenin bir darbe girişimi olabileceğini düşünmediğini dile getiren Şimşek, şöyle konuştu:

"Birinci husus bu (darbe girişimi), onun etkisi üçüncü çeyrekte çok net. İkincisi turizm bu sene çok kötü. Aslında biz bir miktar etkileneceğini öngörmüştük ama bu boyutlarda olacağını öngörmemiştik. Sadece turizmden dolayı büyüme tam 1 puan aşağıda. Sadece turizmdeki düşüş nedeniyle büyüme üzerinde turizmin etkisi en az 1 puan olacak. Geçen sene iklim şartları gibi nedenlerle tarım güçlüydü ama bu sene tarımın etkisi de öngördüğümüzden daha zayıf. Dolayısıyla birinci ağırlıklı olarak turizm, ikinci olarak darbe girişimi, üçüncü olarak da tarımın etkisiyle bu sene büyüme, öngörülerimizin oldukça altında olacak."

Bu yıl cari açığın da öngörülenden daha yüksek çıkacağını bildiren Şimşek, “Biz (2016'da) büyümeyi yüzde 4,5, cari açığı da yüzde 3,9 öngörmüştük. Turizmde bir miktar zemin kaybını, bir miktar düşüşü modellere yansıtmıştık, tahminlerimize yansıtmıştık. Biz OVP'yi yaptıktan sonra terör olayları çok yoğunlaştı, bir de darbe girişimi oldu. Bütün bunların etkisiyle turizm beklediğimizden çok daha fazla etkilendi." şeklinde konuştu.

"Türkiye 2017'de tekrar bir çıkış yaşayacak"

Şimşek, 2016'da istihdamın da beklentilerin altında olduğuna işaret ederek, "Özetle bu sene bir takım iç ve dış şoklar nedeniyle OVP rakamlarında sapmalar var ama bunlara eğer biz doğru tepki verirsek ki vermeye çalışıyoruz, bunlar geçici iniş çıkışlar olur. Türkiye hızlı bir şekilde 2017 yılında zemin kazanacak, tekrar bir çıkış yaşayacak" değerlendirmesinde bulundu.

Perspektif verme açısından OVP'nin önemli olduğunu belirten Şimşek, programda 2017 yılına ilişkin çalışmaların derinlemesinin yer alacağını, 2018, 2019'a ilişkin de orta vadeli hedefler ve temennilerin bulunacağını kaydetti.

OVP'de tüm makro hedeflerin revize edileceğine dikkati çeken Şimşek, ancak rakamlara ilaveten esas odaklanması gereken alanlardan birinin reform çabaları olduğunu vurguladı. Şimşek, "Neler önceliklendirilecek, neler ön plana çıkacak, şimdi bu hafta bir de onu çalışıyoruz. Genelde hükümetlerin eylem planlarında reform konuları takvimlendirilir, önceliklendirilir. Biz OVP'de temel teşkil edecek hangi reformları önceliklendireceğimizin de kurgusunu yapacağız." diye konuştu.

Küresel büyümenin zayıf olmasının Türkiye'nin cari açığını da olumsuz etkilediğine dikkati çeken Şimşek, bunun dış talebin de zayıf olması anlamına geldiğini söyledi. AA

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
FETÖ'den PKK destekçisi Holmes’e Direkt Destek!
FETÖ'den PKK destekçisi Holmes’e Direkt Destek!
Her Şey Çok Güzel Olacak Ama Kimler İçin?
Her Şey Çok Güzel Olacak Ama Kimler İçin?