• Dolar
  5,6735
 • Euro
  6,5429
 • Altın
  224,02
 • Bist
  96.454
 • Bitcoin
  $6.460

Rum tarafı anlaşmaya direniyor

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Eroğlui "(Kıbrıs müzakere süreci) Biz, anlaşma için yaklaşık 40 yıldır uğraşıyoruz. Maalesef anlaşmalar için direnen bir Rum tarafıyla karşı karşıyayız" dedi

Rum tarafı anlaşmaya direniyor

SİVAS (AA) - Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kıbrıs müzakere sürecine ilişkin, "Biz, anlaşma için yaklaşık 40 yıldır uğraşıyoruz. Maalesef anlaşmalar için direnen bir Rum tarafıyla karşı karşıyayız" dedi.

Sivas'ta dünden itibaren temaslarda bulunan Eroğlu, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği Sivas Şubesi Gençlik Kurulunca Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi bahçesinde düzenlenen "İstihdam Fuarı"nın açılışını gerçekleştirdi.

Stantları gezen Eroğlu, daha sonra, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Sivas Şubesini ziyaret etti. Eroğlu, ziyarette yaptığı konuşmada, gazilerle bir arada olmaktan mutluluk duyduğunu söyledi.

KKTC noktasına, Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) gayreti ve Türkiye Cumhuriyeti hükümetlerinin verdiği kararlarla geldiklerini belirten Eroğlu, TSK'nın 1974'te düzenlediği Kıbrıs Barış Harekatı ve ana vatandaki Türklerin bağlılığı sayesinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin ilan edildiğini dile getirdi.

En büyük güvencelerinin Türkiye, TSK, Türkiye Cumhuriyeti hükümetleri ve Türk kamuoyu olduğunu vurgulayan Eroğlu, "Kıbrıs'ta yıllardan beri bir mücadele içerisindeyiz, oradaki Türk varlığını devam ettirme gayreti içerisinde olduk, birçok yokluğa rağmen direndik. Ana vatan Türkiye'nin bir gün Kıbrıs'a geleceği, bizi kurtaracağı bilinci içerisinde sabırla hareket ettik. O bilinçle birlik ve beraberliğimizi Barış Harekatı'na kadar koruduk, bugün de devam ettiriyoruz" diye konuştu.

Derviş Eroğlu, Türkiye'nin her zaman kendilerine destek verdiğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Çok şükür şimdi huzur ve güven içerisindeyiz, eksik olan şey ise anlaşmadır. Biz, anlaşma için yaklaşık 40 yıldır uğraşıyoruz. Maalesef anlaşmalar için direnen bir Rum tarafıyla karşı karşıyayız. Kıbrıs Cumhuriyeti'nin Rum Cumhuriyeti olması, dünyanın bunu benimsemesi, AB'nin onu üye yapması, Rum anlaşmazlığını artıran sebeplerdir. Bizse sadece Türkiye'nin tanıdığı bir ülkeyiz ama ana vatanımızın bizi tanıması, bizim için büyük bir mutluluk, büyük bir güvence. İçerisinden çıktığınız Türk Silahlı Kuvvetleri, bizim güvenliğimizi sağlar vaziyettedir. Rum tarafı, 'bir tek Türk askeri kalmasın, hepsi çıksın' diye devamlı slogan şeklinde bu düşünceleri dünyaya yaymaya çalışıyor, 'ülkemiz işgal atında' diye konuşuyorlar. Aslında işgal altında olan Kıbrıs Cumhuriyeti'ydi. Ortaklaşa kurduğumuz Türk-Rum ortaklığına dayalı Kıbrıs Cumhuriyeti ilişkileri altında biz dışlandık. Onlar, Kıbrıs Cumhuriyeti'ni işgal etti ve Birleşmiş Milletler de bunu hazmetti."

Kıbrıs'ta işgal altında yaşadıkları ve can güvenliğinden mahrum noktaya geldikleri bir dönemde Türkiye'nin müdahale ettiğini belirten Eroğlu, bu müdahale sayesinde Kıbrıs'ta Türk halkının var olduğunu vurgulayarak, "Toplu mezarlardan Barış Harekatı ile kurtulmuş olduğumuzun bilinci içerisindeyiz. Bu bakımdan her zaman Türkiye ile iş birliği yapmaktayız" dedi.

Kıbrıs'taki gençlere, ana vatan Türkiye olmadan Kıbrıs Türkünün olamayacağını anlattıklarını dile getiren Eroğlu, "Size (Türkiye'ye) inanıyor ve güveniyoruz. Sizin varlığınızla, bizim oradaki varlığımızı bir anlaşma olsa da olmasa da devam ettireceğiz ama Türkiyesiz bir KKTC olamayacağının bilincinde olarak ilişkilerimizi en sıcak noktaya taşımaya devam ediyoruz" ifadesini kullandı.

 

- Gazileri Kıbrıs'a davet etti

Eroğlu, Kıbrıs'a gelip savaşan gazilere minnettar olduklarını belirterek, gazileri Kıbrıs'a davet etti.

Türkiye Muharip Gaziler Derneği Sivas Şubesi Başkanı Fuat Ahıskalı ise KKTC'nin her zaman yanında olduklarını belirterek, Eroğlu'na ziyaretinden dolayı teşekkür etti. Ahıskalı, ziyaretin anısına Eroğlu'na çeşitli hediyeler verdi.

Derviş Eroğlu, daha sonra, Sivas Şehit Aileleri ve Gazileri Sosyal Yardımlaşma Dayanışma Derneğini ziyaret etti. Dernek binasındaki Şehitler Müzesi'ni gezen Eroğlu, buradaki anı defterini imzaladı. Şehit yakınlarıyla sohbet eden Eroğlu'na, dernek başkanı Mustafa Hızal, Sivaslı şehitlerin fotoğraflarının bulunduğu çerçeveyi takdim etti. 

Bize Destek Olur Musunuz?

Ne Düşünüyorsunuz ?

Henüz yorum yazılmamış. İlk yorumu yazmak ister misiniz ?