• Dolar
  5,6735
 • Euro
  6,5429
 • Altın
  224,02
 • Bist
  96.454
 • Bitcoin
  $6.460

Nijerya'da yeni Boko Haram eylemi

Boko Haram örgütü militanları, Borno eyaletindeki iki önde gelen yerel yöneticiyi kaçırdı

Nijeryada yeni Boko Haram eylemi

LAGOS (AA) – Nijerya’da düzenlediği kanlı eylemlerle adından sık sık söz ettiren Boko Haram örgütünün, Borno eyaletindeki iki üst düzey yerel yöneticiyi kaçırdığı bildirildi.

AA’ya konuşan askeri bir yetkili, Gwoza Emiri Elhajj İdrissa Timta ve Uba Emiri Elhajj İsmaila Mamza’nın bugün yerel saatle 10.30’da Boko Haram militanlarınca kaçırıldığını söyledi.

Yetkili, Timta ve Mimza’nın dün Londra’da hayatını kaybeden Gombe Emiri Elhajj Shehu Ebubekir’in cenaze törenine katılmak üzere yola çıktıkları sırada kaçırıldıklarını belirtti.

Ebubekir’in Maiduguri kentindeki sarayından başka bir yetkili de kaçırılma olaylarını teyit etti.

“Maiduguri Emirliği de dahil olmak her iki toplumda da olay nedeniyle gerilim hat safhada” diye konuşan yetkili, Timta ve Mamza’nın, Gombe Emiri Ebubekir’in cenaze törenine katılmak üzere yola çıktıktan sonra Shafa kasabasında kaçırıldıklarını söyledi.

Dauda Adamu adlı bir Gwoza sakini, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kaçırılma haberinin kasabalarına ulaştığını belirtti. Adamu, “Bu kişilerin emirleri hükümetten para sızdırmak ve geçen ay kaçırdıkları kız öğrencilerin ardından seslerini yeniden güçlü bir şekilde duyurmak için kaçırdıklarını düşünüyoruz” dedi.

Kaçırılma olaylar sırasında can kaybı meydana gelip gelmediği henüz açıklık kazanmadı. Polis ve Borno yerel yönetiminden de bugün meydana gelen olaylara ilişkin henüz açıklama gelmedi.

Gözlemciler, birinci sınıf yönetici statüsünde olmaları nedeniyle kendilerine polis tahsis edilen emirlerin, genellikle silah kullanmakta çok usta güvenlik görevlilerinin de aralarında bulunduğu çok sayıda yardımcıyla seyahat ettiklerine dikkati çekiyor.

 

Bize Destek Olur Musunuz?

Ne Düşünüyorsunuz ?

Henüz yorum yazılmamış. İlk yorumu yazmak ister misiniz ?


İstediğiniz haberi, bir ya da birkaç kelime ile arama yaparak hızlıca bulabilirsiniz.anket

İdam Cezası için ne düşünüyorsunuz?