Canlı Yayın E-Dergi Destek Olun

Komisyon'da Barak Oyunu!

"Baskında şiddet ihtimali yoktu" diyen Netanyahu'yu yalanlayan Barak, "Tüm sorumluluğu üstüme alıyorum" dedi.

Komisyon'da Barak Oyunu!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İsrail'in 31 Mayıs'ta Mavi Marmara'ya düzenlediği kanlı baskını soruşturan komisyonu, Başbakan Benyamin Netanyahu'nun ardından dün Savunma Bakanı Ehud Barak'ı dinledi. Barak, emekli Yüksek Mahkeme Yargıcı Jacob Turkel'in başkanlık ettiği komisyona verdiği ifadede, Gazze'ye giden gemilerin engellenmesi için orduya verilen talimatların sorumluluğunu kabul ettiğini belirtti. Baskından önce diğer tüm yolları tükettiklerini öne süren Barak, "Benim komutam altında meydana gelen her şeyin sorumluluğunu üstleniyorum. Siyasi düzeyde verilen tüm emirlerin mesuliyetini taşıyorum" dedi.

NETANYAHU'YU YALANLADI
Barak, hükümetin, operasyon sırasında şiddet olabileceğini de öngördüğünü belirterek, "Yolcularla çatışma olasılığını düşünmedik" diyen Netanyahu'yu da yalanlamış oldu. Barak ayrıca asker gönderme kararının, 7 bakandan oluşan güvenlik kabinesi tarafından oy birliği ile alındığını dile getirdi. Dünkü oturuma damgasını vuran olay ise komisyon başkanı Turkel ile Barak arasında yaşanan gerginlik oldu. Turkel, İsrail Savunma Bakanlığından istedikleri belge ve kanıtların duruşmaya saatler kala gece yarısı kendilerine ulaştığını belirterek şikayette bulundu. Barak ise, ardı ardına sıraladığı isimler ve tarihlerle komisyonu bilgi bombardımanına tuttu.

MUHALEFET TEPKİ GÖSTERDİ
Öte yandan İsrail'de muhalefetteki Kadima'nın lideri Tzipi Livni, "Netanyahu'nun komisyondaki sözleri, bir kez daha ülkede bir liderliğin bulunmadığını kanıtladı. Açık bir şekilde söylemek gerekirse suçu başkalarının üzerine atmış ve İsrail ordusunu kum torbasına çevirmiştir" dedi.

Aruri'nin cenazesi 35 yıl sonra teslim
İsrail, Filistinin Kurtuluşu için Demokratik Cephe (FKDC) üyesinin cenazesini, 35 yıl sonra ailesine teslim etti. Filistin'deki Ma'an ajansının haberine göre, İsrail askerlerince 1976 yılında öldürülen Meşhur Talab Aruri'nin cenazesi, Ramallah'ın kuzeyinde bulunan Rantis kontrol noktasında ailesine teslim edildi.

Suçunuzu başka tarafa yüklemeyin
Ankara'daBelçika Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Steven Vanackere ile bir araya gelen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, gemi baskınında İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'nun Türkiye'yi suçlayıcı ifadeler kullanması konusunda açıklamada bulundu. Davutoğlu, "Hiç kimse uluslararası sularda sivillerin öldürülmüş olmasının sorumluluğunu başka bir tarafa yükleyemez. Bu konuda Türkiye'nin hiçbir sorumluluğu söz konusu değildir ve Türkiye kendi vatandaşlarının hukukunu korumaya kararlıdır" dedi.

 

 

 

AktifHaber

 

 

 

 

 

 

 

 

S

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
CIA-MOSSAD’s ISIS-Baghdadi Plot on Turkey Falling Through-SPECIAL NEWS-
CIA-MOSSAD’s ISIS-Baghdadi Plot on Turkey Falling Through-SPECIAL NEWS-
CIA-MOSSAD’ın Türkiye’ye kurduğu DAEŞ-Bağdadi Tuzağı Nasıl Bozuldu?-ÖZEL HABER-
CIA-MOSSAD’ın Türkiye’ye kurduğu DAEŞ-Bağdadi Tuzağı Nasıl Bozuldu?-ÖZEL HABER-