• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Zaman'dan Erdoğan İçin Ağır Yazı!

Zamandan Erdoğan İçin Ağır Yazı!
Zaman gazetesi yazarı Ahmet Turan Alkan'dan AKP'ye ve Başbakan Erdoğan'a şike yasası için topa tuttuğu yazısında "ustalık devri denilen demek bu imiş!" diyor.

Zaman Gazetesi'nde ilk kez bir yazar şike yasası vesilesiyle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan için böylesine ağır bir üslup kullanıyor.

Yazıyı kaleme alan kişi Ahmet Turan Alkan olsa da hükümet ile cemaat arasındaki dengeler gözönüne alınacak olursa bu yazının arkası boş değil.
Yani sadece yazarından ibaret bir yazı olarak algılanmamalı...

Özellikle de şu cümle çok dikkat çekici... Diyor ki Alkan;

"Başbakan, küçük bir hatır meselesi için daha büyük bir hâtırı kaale almamaya karar verdi."

Ardından da yeni anayasayı hatırlatıyor ve o yeni anayasa çıkmaz ise
"'Bir başbakan vardı' deyip üzüleceğiz" diyor...

İşte Zaman'daki o çarpıcı satırlar
Başbakan rahatsızken çok garip işler oldu; "Başbakan hastalandı da böyle oldu" dedirtecek işler değil doğrusu; aksine Başbakan'ın karar ve direktifiyle böyle oldu. Duyduğumuza göre Başbakan, partisinde kanunun inatla aynen geçmesine karşı çıkan isimleri arayıp "Aynen" konusunun altını çizmiş, ardından konuşma yasağı koymuş. Parti yöneticileri de gruba, "Değişikliğin altındaki imza Başbakan'ın imzası demektir, ona göre ha!" diye sert çıkmış. Bunun üzerine vekiller, genel kurul oylamasına girerek Başbakan'a "görünmek" gerektiğine hükmetmişler.

Başbakan'a görünmek?..

Ne için, ne uğruna? Çıkarılan kanun, 70 milyonun hukukuyla ilgili kapsamlı bir düzenleme değil ki, neticede birkaç yüz futbol yöneticisini, daha özel planda üç-beş ismi rahatlatmayı amaçlıyor.

"Şikecileri göstere göstere affettiler" dedirtmeye değer mi bilmem.

BU AZİZ O KADAR MUAZZEZ MİDİR?

Bana çok anlamsız, hatta saçma-sapan görünüyor fakat Başbakan'ın konuya farklı bir mânâ verdiği anlaşılıyor. Böyle hâllerde, "Vardır büyüklerimizin bir bildiği zâhir!" der geçerdik: "Şey"lerin içini açıp bakmayı öğreneliberi artık geçmiyoruz. Vardır bir hikmeti değil, "Nedir yahu hikmeti?" diye taaccüp ediyor, "Bu aziz o kadar muazzez midir?" diye hayretlere gark oluyoruz.

BARONLARDAN YANA TAVIR KOYDU

Doğrusunu söyleyeyim mi, haddizâtında Başbakan'ın fındıkkabuğu kadar cirmi olmayan bir mesele için amme efkârından değil de futbol baronlarından yana tavır koymasına hem çok şaşırdım, üzüldüm ve kırıldım; bana öyle göründü ki şu dört yıllık ustalık döneminde Başbakan, kendi kariyer çizgisini milletin hukukundan daha fazla ciddiye alabilir pekâlâ.

BU METANET DEĞİL BÜKÜLÜŞ EMARESİ

Şike kanununda gösterdiği sert kararlılık ve direnç, metânetin değil aslında bükülüşün emâresidir.

Şikecilerin cezasında indirim yapılıp yapılmayacağı, ilk duruşmada salıverileceklerine dair gûft u gûların artık hiç bir kıymet-i harbiyesi yok: Şikecilerin cezasından "Yüksek ve ince siyâsetle" tenzil olunan cezâlar, yarın kamuoyu tarafından karara imza koyanların hesabına ilâve ediliverir. İmza koyanlar derken elbette diğer iki muhalefet partisini kasdediyor değilim; onlar ki birisi doğrudan AK Parti'yi kapattırmak için devrin yüksek yargısıyla kaş-göz imâlarına girişmiş, diğeri ise başörtüsünde iktidarı "Fak"a bastırıp kapattırılması ihtimâlini "Çalgı-çengi" refakatinde gülerek seyretmişti. Ne güzel kader arkadaşlarıdır bunlar AK Parti için!

USTALIK DEVRİ DEMEK BU İMİŞ

Durmayınız efendim, yola devam; ustalık devri denilen demek bu imiş!

Sayın Başbakan, küçük bir hatır meselesi için daha büyük bir hâtırı kaale almamaya karar verdi. Bir şartla anlar ve affederim kendi nâmıma: Eğer hâlâ vazgeçilmedi ise yeni anayasa çalışmalarında, şike kanununda sizi can-baş ile destekleyen CHP ve MHP'yi ortak çalışmaya ikna edip, vaadiniz üzre yeni anayasayı yaparsanız ferâsetinize şapka çıkartacağım...

Aksi takdirde, "Bir başbakan vardı" deyip üzüleceğiz.

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
irfan gündüz
2012-01-17 08:38:33
agam paşam neyi hesapladın şimdide öyle yaptın 18 milyon fenerlinin oyunamı göz diktin yoksa bir fenerli olarak damrlarınmı kabardıda resmen aziz beyi kurtarma operasyonuna dahil oldun kimseye yaranamazssın niye çünkü 3 gün önce lefterin cenazesinde yine yuhladılar ama bu tarafdada 28 milyonluk cimbomu unuttun onların kalbini kırdın keşke sen bu işlere girmeseydin çok yanlış yaptın çok sonumuz böy
mehtap rüzgar
2011-12-11 18:09:14
ak parti ve başbakan gerçekten bu sefer çok büyük yanlış yaptı şikeci zorbalar için meclisteki rakipleriyle bir olup jet hızıyla kabul edip cumhurbaşkanına gönderiyolar bu ne hız bu ne acele ve kim için ben ve çevremdeki kişiler için akp bitmiştir yaşadığımız bu hayal kırıklığınınsa telafisi olamaz şu ülkeye omurgası her daim dik olacak bir parti gelemeyecek mi yazıklar olsun..
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim