• BIST 95.876
 • Altın 186,684
 • Dolar 4,4674
 • Euro 5,2589
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 25 °C
 • İzmir 30 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Zaman Yazarı: Darbecilere Beddua Edemeyiz! İhvan Eve Gitsin!

Zaman Yazarı: Darbecilere Beddua Edemeyiz! İhvan Eve Gitsin!
Zaman'ın bağlı bulunduğu dünya görüşünü yansıtan bu pasifist yazı, Müslüman Kardeşler'e "evlerinize dağılın" demekle kalmıyor, katliamcılara beddua bile edilmemesi ve Türk Devleti'nin Darbecilerle temasa geçmesi gereğine de işaret ediyor.Bu utanç verici f

AnalizMerkezi.com/ÖZEL ANALİZ

Mısır'da seçilmiş lider Dr.Muhammed Mursi'yi deviren ordu, bugün 3.katliamına imza attı ve Nasır zamanında bile görülmemiş bir şiddet ortaya çıktı.

Ne var ki Darbeciler, henüz bu katliamla tehdit ederken Zaman yazarı Kerim Balcı, Müslüman Kardeşler'e iktidardan vazgeçmelerini, evlerine gitmeleri gerektiğini söylemiş ve Türkiye'nin Mısır Halkı'nı katledenlere beddua bile etmeden darbecilerle görüşmesi gereğini ifade etmişti.

Dikkat çekmek istediğimiz satırların altınız özenle çizdiğimiz ve genel olarak Zaman Gazetesi'nin bağlı bulunduğu ideolojinin dünya görüşünü yansıtan, daha kötüsü, okurlarına da bu pasifist ve kaypak tavrı empoze eden yazı, Müslüman Kardeşler'in katliam öncesi ve sonrasındaki silahsız direnişinin Türkiye'deki dinsel gettolara kapatılmış zihinlerce de sempatiyle karşılanmasından endişe eden hastalıklı bir ruh halinin emarelerini taşıyor.

Zira Mısır özelinden Dinler Tarihi'ne bir okuma yapılacaksa, burada ideal misalin, Utbe bin Rebia'nın Kur'an Devrimi'nin Lideri İslam Peygamberi Hz.Muhammed Mustafa'ya yasama ve yürütme erki olan Darun Nedve'nin anahtarlarının teslim etmeyi teklif etmesi ve fakat Peygamberimizin Mekke Diktatörlüğü ile pazarlığa oturmayarak bu teklifi diğer tüm promosyonlarıyla birlikte toptan reddetmesini irdelemek icab ediyor.

İşte Zaman Gazetesi yazarı Kerim Balcı'nın 19 Temmuz 2013 tarihli utanç yazısı:

Hz. Musa gitmişti Firavun’a…

Müslüman Kardeşler! Ülkeniz, ordunuzun işgali altında. Yakın tarihinizin ilk demokratik seçimiyle cumhurbaşkanlığına taşıdığınız Muhammed Mursi iç-savaş esiri. Nerede olduğunu bile bilmiyorsunuz.

30 Haziran’dan beri sokaklarda işgale karşı direniş gösterileri yapıyorsunuz; bir şey değişmiyor. Kendi askerleriniz, size kurşun sıkmaktan çekinmiyor. Her büyük gösterinizde birkaç yüz kardeşiniz daha giriyor iç-işgalcilerin hapishanelerine. İç-işgalciler, kendi hükümetlerini atadılar bile. Bir yıl haklı olarak oturdukları bakanlık koltuklarından, haksız olarak sökülüp, gözaltı koğuşlarına sokuldu liderleriniz. Yakında mahkemelerin soğuk sandalyelerine oturtulacaklar.

Kızmak hakkınız. Kızgınlığınız şakaklarınızdan taşıp sokaklara akıyor, adalet ve özgürlük istiyorsunuz. O da hakkınız.

Ama hakkınızdan daha azına razı olmak da hakkınız.

İsterseniz ve maslahat bunu gerektiriyorsa, geçmişte hep sabırla, ümitle, hikmetle yaptığınız gibi iç-işgalcilerinizle konuşup, ülkenizin menfaatleri için demokratik haklarınızdan fedakârlıkta bulunabilirsiniz.

Kardeş kanı akmasın diye, üzerinize kâbus gibi çökecek bir kalıcı olağanüstü hal yönetimi ilan edilmesin diye, otuz yıl daha kurtulamayacağınız bir cunta anayasası ortaya çıkmasın diye meşru ve fakat elinizden alınmış haklarınızın bir kısmından vazgeçip, elinizde bir kısım hakların kalmasını sağlayabilirsiniz. Bilirsiniz, tamamı elde edilemeyen bir hayrın, tamamından da vazgeçilmez. İşte göründü; iktidarınızın ihtiyarı yokmuş. İktidarınızdan vazgeçip, ihtiyarı ele geçirebilirsiniz. İdareniz iradesizmiş; idareden muvakkaten feragat edip, iradeyi ele alabilirsiniz.

Evet, mazlumsunuz; ama hepten mahpus, hepten mağdur, hepten maktul olmak ihtimaliniz de var. Zaman istiklal harbi zamanı değil, istikbalin muhafazası zamanıdır. Bugün sizin elinizden alınanın, çocuklarınızın da elinden alınmayacağını garanti etme zamanıdır.

Evet, hariçten gazel okumak kolaydır; ama hariçte okunan gazel, dâhilde okunacak ağıttan güzeldir. Gelin, hiç değilse bir kısmınız, yapılacak yeni anayasanın şekillenmesinde rol oynayın. Gelin, hiç değilse, gelecek kuşağın kolay kurtulabileceği bir anayasa ortaya çıkarmak için darbenin atadıklarıyla konuşun. Hiç değilse, değiştirilmesi teklif edilemez maddeleri olmayan bir anayasa ortaya çıkması için, kan için, kızılcık şerbeti içtik deyin, zaliminize halim bir dille konuşun.

Demokrasiniz fecr-i kazipmiş. Fecr-i sadığı karanlığa küfretmek getirmez. Zamanın çözeceği sorunları, isyan çözemez.

Siz hem Müslüman, hem kardeşsiniz; karanlıkta savrulan yumrukların kardeşlere vurmak ihtimali de var. Kardeşi vurmaksa ne Müslümanlığa, ne kardeşliğe sığar. Onların neyi hak ettiği sizi alakadar etmez. Size düşen her durumda Müslümanlığın ve kardeşliğin gereğini yerine getirmektir.

Müslüman Kardeşler!

Biliyoruz ki bizden de kardeşlik bekliyorsunuz. Nefret ettiklerinizden, sizinle birlikte nefret edelim istiyorsunuz. Fakat biz Mısır’a muhabbetten başka bir şey gösteremeyiz. İstiyorsunuz ki beddualarınıza katalım beddualarımızı. Fakat biz Mısır’a duadan başka bir şey gönderemeyiz. İstiyorsunuz ki darbenin atadıklarıyla konuşmayalım, yazışmayalım; ne onlar gelsin bize, ne biz gidelim onların makamına…

Evet, onlar zalim, onlar gâsıp, onlar işgalci amma,

Bütün zulümlerine rağmen, Hz. Musa (as) gitmişti Firavun’a…

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Hikmet Uslu
2013-08-20 19:06:15
Şu yorumları okuduktan sonra savaşların neden hep İslam ülkelerinde olduğunu daha iyi anladım."Allah ve resulüne itaat edin, birbirinizle çekişmeyin sonra korkuya kapılırsınız da kuvvetiniz gider.Bir de sabredin, çünkü Allah sabredenlerle beraberdir." Enfal suresi 46.
ibrahim
2013-08-19 13:43:18
evet kesinlikle vazgeçin bundan büyümenin yolu hertürlü tavizi vermekten geçer.haramlar mubah kılınarak.KERİM BALCI bunu çokiyi bilmkte ewet taviz verin vazgeçin bunlardan bzim yaptığımız gibi sizde ARAPÇA OLİMPİYATLARI düzenleyn halkınızın gözünde büyürken ALLAH(a.c.)ın nazarında küçülün ve hiç bir şeye ses çıkarmayın... İHVANA SELAM DİRENİŞE DEVAM sloganını sanırm biz bunlardan hiç duyamayacağız
mustafa karatas
2013-08-18 11:49:44
Sayin yazarin yazdıkları gayet dogru biraz basiretli olun.mısırdaki oyun bizdede oynanmak istendi.mısırdaki oyun aynen işliyor.yarın birgün güneydoğumuzdada oynanacak.Duaya ve aklı selime çok ihtiyacımız var.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim