• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Yüzde 90'ı Müslümandır Sözüne İnanmıyorum

Yüzde 90ı Müslümandır Sözüne İnanmıyorum
İslam tarihinin Kuzey Afrika'daki önemli şehirlerinden Kayrevan’a yaptığımız gezide karşılaştığımız İslam'a yeni girmiş Fransız bir gençle röportaj yapma fırsatı bulduk. Müslümanların Kuzey Afrika’da inşa ettikleri ilk camii olarak bilinen Ukb

 

 

 

 

 

Müslümanların İslam’ı yaşamadıkları halde, Fransız gençlerinin büyük bir ilgiyle Müslüman gençlere özendiklerini ifade eden İsa Nicola “Türkiye’nin yüzde 90’ı Müslüman dır” ifadesine inanmadığını belirtti. Bize İslam’a giriş hikâyesini anlatırken zaman zaman duygulanan Fransız genç, 14 yaşında Mağripli gençlere özenti duyduğunu ve bunun ardından da İslam’ı seçtiğini söyledi. İşte İsa ile gerçekleştirdiğimiz o röportaj…

Öncelikle, Kayrevan’da bulunuş nedeninizi öğrenebilir miyiz?

Bildiğiniz gibi Tunus’ta Fransızca çok yaygın olarak kullanılıyor. Bu bizler için bir avantaj. Burada bulunan bir Tunuslu dostumu ziyarete geldim. Ayrıca Müslümanların, yani 'kendi’ tarihimizi gözlemleme fırsatı da yakaladım. Gördüğünüz gibi bu içinde bulunduğumuz camii Müslümanlar tarafından Tunus’ta yapılmış bir şaheser. Yabancı turistler Ukbe bin Nafi camisini tarihi yapısından dolayı gezmeye geliyorlar. Ama ben bir Müslüman olarak buradayım.


Müslümanların Kuzey Afrika'da ilk olarak inşa ettiği Ukbe bin Nafi camii

Müslüman oluş hikayenizi dinlemek isteyen insanlar var. Hem yeni Müslüman olanların gözlemleri Müslümanlar için çok önemli. Bize İslam’ı nasıl kabul ettiğinizden kısaca bahseder misiniz?

Tabii memnuniyetle… 14–15 yaşlarında Müslüman Arap arkadaşlarımdan ‘İslam’ kelimesini duyuyordum. Ama o dönemler bu benim için bir anlam ifade etmiyordu. Çünkü Müslüman olan arkadaşlarım da benim gibi serseriydiler. Birlikte geçirdiğimiz o ilk gençlik dönemimde onların Müslüman olması beni hiç etkilemiyordu. Sadece İslam ve Müslüman kelimelerine duydukları saygı ve değerlerine söz söyletmemeleri dikkatimi çekiyordu. Sonra bir gün İslam hakkında elime geçen bir kitabı okuyunca, bütün bakış açım değişti. İslam kelimesinin Müslümanlar için bu kadar geniş bir anlam taşıdığına inanmakta güçlük çektim. Sonra asıl kaynağa yöneldim; yani Kur’an-ı Kerim’e… Kur’an beni o kadar etkisi altına almıştı ki onu okuduktan sonra zaten Müslüman olmam kaçınılmaz oldu.

Peki, İslam’a girmeden önceki yaşantınız nasıldı?

Berbattı… (gülüyor) Aslında bunu ifade ederken, kendimi suçlu hissetmiyorum. Çünkü tüm Fransız gençlerinin yaşantısında olduğu gibi ben de serseri bir hayat sürüyordum. İslam’da yasak olan her şey bizim için çok normal bir yaşantıydı. Bir ara tamamen dibe vurmuştum. Gençlik buhranı ve boşluk beni bunlara yöneltmişti. Hiçbir idealim ve yaşama heyecanım kalmadığı dönemde de İslam’ı seçmem yeni bir döneme girmeme vesile oldu.

AİLEM İSLAM AHLAKINI BENİMSEMEMDEN ETKİLENDİ

İslam’ı seçtikten sonra çevrenizin ve ailenizin tavrı nasıl oldu?

Zaten eski arkadaş ve dostlarımla yollarımı ayırdım. Bana faydası dokunacak yeni insanlarla dostluklar kurmaya başladım. Sakalımı gören arkadaşlarım çok şaşırdılar. Ama kesin tavırlarımın ve yeni imajımın onları etkilediğinin farkındayım.

Aileme gelince: İlk zamanlarda aramızda büyük kavgalar başladı. Beni reddetmeye kadar vardırdılar. Ama ben İslam’ın anne-babaya verdiği öneme binaen eskide olduğu gibi onların kalbini kırmamaya dikkat ettim. Benim ahlak anlayışımın değişmesi onların dikkatinden kaçmadı ve ailem benimle yeniden irtibat kurmayı deneyince eski alışkanlıklarımdan tamamen ayrılarak yeni ve topluma faydalı bir fert olduğumu gördüler. Bununla birlikte beni tekrar aralarına kabul ettiler. Sanırım bana büyü yapıldığını sanıp, neredeyse beni incelemeye koyuldular. Babam, “sen nasıl bu kadar değişebildin” diye sorduğunda İslam’ın beni değiştirdiğini söyledim. Sonra İslam’ın korkulacak bir etkisinin olmadığını anlayarak küçük kardeşimin İslam’a girmesi için telkinlerde bulunmama ses çıkarmadılar.

Kardeşinizde mi İslam’a girdi?

Hayır, henüz değil. Mesela o Kur’an-ı Kerim’den çok etkileniyor. Birkaç kez Fransızca tercümesini bitirdi. Sonra Kur’an’ı daha net anlayabilmek için birlikte Arapça öğrenmeye başladık. Allah nasip ederse yakında İslam’a girecek…

Arkadaşlarınızdan İslam’a giren oldu mu?

Tabii ki; birçok arkadaşım İslam’ı seçtiler. Mesela Karayip’li bir arkadaşımla benim gibi aslen Fransız olan bir arkadaşım yakın dönemde İslam’a girdiler.

FRANSALI GENÇLER MÜSLÜMAN GENÇLERE ÖZENİYOR


Fransa’da yaşayan gençlerin İslam’ı seçmelerindeki en büyük etken nedir?


Şunu kabul etmek gerekir: Her ne olursa olsun Müslüman gençlerin kendine has olan tarzları Fransızların dikkatini çekiyor. En berbatı bile Müslümanlığıyla gurur duyuyor. Mağripli gençler mesela… Onlara özenerek İslam’a giren gençler var. Ama İslam’ı seçerek tam anlamıyla Müslüman oldukları söylenemez. İslam adına pek bir bilgi sahibi olmuyor, ayrıca yaşantılarına da aksettirmiyorlar. Bir çoğu daha sonra eski haline dönüyor. Çünkü İslam’ı bir özenti üzerine seçiyorlar; bunun için Müslümanların daha titiz ve dikkatli çalışması gerçekten yararlı olacaktır.

Asıl etken ise, Batı toplumunun kendi gençlerine bir şey sunamamasıdır. Bir boşlukta yüzen gençler tutunabilecek sağlam bir dal bulduklarında artık hayatın anlamını orada kavrayabiliyorlar.

O zaman Müslüman gençlerde samimiyet var ama bunu fiiliyata geçiremiyorlar. Türk gençleri nasıl durumda size göre?

Fransa’da yaşayan Türkler arasında çok az samimi Müslüman var. Beni bağışlayın ama Fransızlardan pek farkları kalmamış. Ama dediğim gibi aralarında çok güzel Müslümanlar da var.Bu arada ben size bir şey sorabilir miyim? (İsa)

Buyurun…

Türkiye’de ne kadar Müslüman yaşıyor?

TÜRKİYE'NİN YÜZDE 90'I MÜSLÜMANDIR SÖZÜNE İNANMIYORUM

Türkiye’nin yüzde 90’ı Müslüman

İşte ben buna inanmıyorum. Eğer gerçekten dünyada bu rakamda bir Müslüman topluluğu olsa her şey çok daha farklı olacaktır. İslam dünyasının bu durumda olmasının asıl sebeni Müslüman gibi görünüp de İslam'ı yaşamayanlardır. 

İslam'ı seçmeden önce Müslümanlar hakkında bilgiye sahip miydiniz?

Dediğim gibi sadece, Müslüman gençleri tanırdım. Aralarında sakallı ve dini bütün olanlar da vardı. Ama o zamanlar onları anlayacak durumda değildim.

İYİ MÜSLÜMANLARI GÖRÜNCE ŞAŞIRDIM

Peki İslam dinini hakkında bilgi edindikten sonraki düşünceniz ne oldu?

Açıkçası bahsettiğim o Müslüman gençler beni şaşırtmadı. Çünkü Hıristiyanlarda da durum farklı değil. Her toplumun iyisi ve kötüsü vardır. Sadece onlar adına üzüldüğümü belirtmek isterim. Ben iyi Müslümanları görünce çok şaşırdım. Dünyada bu tarz insanların hala yaşıyor olması beni çok mutlu etti. 

Son olarak neler söylemek isitersiniz?

Türkiye'de yaşayan samimi Müslümanlara Allah'ın selamını göndermek isterim.

Samet Doğan/Tunus/ Habertaraf.com

 

 

 

 

 

 

h

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim