• BIST 109.640
  • Altın 177,560
  • Dolar 4,1036
  • Euro 5,0654
  • İstanbul 21 °C
  • Ankara 22 °C
  • İzmir 24 °C
  • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
  • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
  • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
  • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
  • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
  • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Yeni Şafak’a Büyük Kumpas!

Yeni Şafak’a Büyük Kumpas!
MİT TIR’ları için arama emri veren Savcı Aziz Takcı’nın hakim eşinin şikayeti üzerine soruşturma başlatan Savcı Ahmet Mithat Temel, bir skandala imza atarak Yeni Şafak bilgisayarlarına ‘siber suç’tan el konulmasını istedi.

 

Adana Cumhuriyet Savcısı Ahmet Mithat Temel, MİT TIR’larının aranması ve subayların yerlerde süründürülmesi skandalına imza atan Savcı Aziz Takcı’nın eşi Hakim Selma Rahşan Takcı’nın şikayeti üzerine ne yapacağını şaşırdı. Tüm yasa ve prosedürleri çiğneyerek Adana Emniyeti’ne bir yazı yazan Savcı Temel, polis marifetiyle Yeni Şafak’ın bilgisayarlarındaki bilgilerin kopyalanmasını, gerekirse de bilgisayarlara el konulmasını istedi.

PARALELCİLERİ GEÇTİ

Adana’daki yasa dışı dinlemelerden sorumlu tutulan 6 polisin, nöbetçi mahkeme oyunlarıyla serbest bırakılmasıyla ilgili Yeni Şafak haberinde Hakim Selma Rahşan Takcı’nın adının geçmesi, Adana Savcısı Ahmet Mithat Temel’i çileden çıkardı. Paralel yapılanmanın hakim ve savcılarının birbirleri arasındaki örgüt ve meslektaş dayanışması bile Savcı Temel’in Emniyet’e yazdığı yazıda verdiği talimatlar karşısında gölgede kaldı.

AÇIK GÖZDAĞI GİRİŞİMİ

Yazılı basının tabi olduğu 5187 sayılı Basın Yasası’yla, gazetelerin internet sitelerinde yayınlanan versiyonlarının bağlı bulunduğu 5651 sayılı yasada, gerçekleştirmek istediği eyleme gerekçe bulamayan Savcı Temel, bu kez internette yayınlanan gazete haberini ‘siber suçlar’ kategorisine soktu. İnternet ortamında yapılan yayınları düzenleyen 5651 sayılı yasaya göre, müşteki Selma Rahşan Takcı’nın, doğrudan sulh ceza mahkemesine başvurması gerekirken, savcıyı devreye sokması ve Savcı Temel’in de başvuruyu reddetmeyerek, ‘polise kanunsuz emir verme’yi göze alması, ‘Yeni Şafak’a gözdağı girişimi’ olarak değerlendirildi.

Gazetemizin 14 Nisan 2014 tarihli haberinde, yasa dışı dinleme yapmakla suçlanan polislerin yargıdan kaçırılmak istendiğine dair, Adana Adliyesi içerisinden edinilen bilgiler aktarıldı. Haberde, polislerin Asliye Ceza Mahkemesi’ne sevk edilmesi sayesinde, nöbetçi Hakim Selma Rahşan Takcı’nın huzuruna çıkarılmadıkları anlatıldı. Hakim Takcı’yı hedef göstermek gibi bir niyet olmadığı için adı da ‘S.R.T.’ şeklinde kodlanarak verildi.

‘EV VE İŞYERLERİNİ ARAYIN’

Haberde adı yukarıda ifade edilen boyutta ve bir kez, o da kodlanarak verilen Hakim Selma Rahşan Takcı için, Savcı Ahmet Mithat Temel, teamülleri, prosedürleri, yasaları çiğneyerek Adana Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’ne bir yazı yazdı. Yazıda Savcı Temel, şu talimatları verdi: ‘Olayın aydınlanması bakımından gerekiyorsa şüphelilerin ev ya da işyerlerinde CMK 116 vd. maddeleri ve bilgisayarlarında ya da bilgisayar kütüklerinde CMK 134. Maddesine göre mahkemeden alınacak karar doğrultusunda arama yapılması, kopya çıkartılması, metin haline getirilmesi, gerektiği takdirde CMK 134/2-3-4-5. Maddesindeki işlemlerin yapılabilmesi için mahkemeden el koyma kararının alınması…. rica olunur.’

CEVAP VERMEYECEĞİZ

Adana Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, ‘haberi siber suç kategorisine sokan’ Ahmet Mithat Temel’in garip isteklerle dolu talep yazısı üzerine bir usûlsüzlüğe imza attı. Adana Emniyeti, 5187 sayılı Basın Yasası’na aykırı olarak Yeni Şafak’a yazdığı yazıda, ‘Mahkeme Oyunu Bozdu’ başlıklı haberi yapan, yayınlayan ve yayınlanmasında sorumlu bulananların bildirilmesini istedi. Yeni Şafak yönetimi, yasaya aykırı bu talebe cevap vermeme kararı aldı.

Habere ‘siber suç’ diyen Adana Savcısı’nın talepleri:

- Gazete bilgisayarlarına el koyun

- Bilgilerin dökümünü çıkarın

- Haberde emeği olan herkesin ev ve iş yerlerini arayın

HSYK’yı göreve çağırıyoruz

Bir hakim olarak, 5651 sayılı yasaya göre doğrudan sulh ceza hakimine başvurması gerektiğini bildiği halde, savcıyı devreye sokarak ‘kanunsuz işlem’ yapılmasını sağlayan Adana Adliyesi’nde görevli Hakim Selma Rahşan Takcı ile görev ve yetkilerini aşarak, yürüttüğü işlemlerde kendini hiçbir kural ve yasa ile bağlı kabul etmeyen, tüm soruşturma usûl ve esaslarını çiğneyen ve polise de ‘kanunsuz emir’ niteliğinde talimat verdiğini düşündüğümüz Adana Cumhuriyet Savcısı Ahmet Mithat Temel hakkında Adalet Bakanı ile Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’na (HSYK) suç duyurusunda bulunuyoruz.

Takcı’yı hatırlayalım

Suriye’ye yardım götüren MİT TIR’larına 19 Ocak 2014′te ‘baskın’ emri veren Savcı Aziz Takcı’nın bu kanunsuz eylemi infiale neden olmuştu. MİT’e ait araçları aratma yetkisi bulunmamasına rağmen Takcı, TIR’lar Adana Emniyeti’nin sorumluluk alanından çıktığında basılması talimatını jandarmaya iletmiş ve yüzlerce görevliyle birlikte operasyon yaptırmıştı. Takcı’nın, araçlarla ilgili 156 Jandarma hattına yapılan ihbara terör örgütü ‘El-Kaide’ ifadesini sonradan eklettiği, bununla, Türkiye’yi terör örgütlerine yardım eden bir ülke gibi gösterip TIR baskınlarıyla birlikte uluslararası alanda zor duruma düşürmeyi hedeflediği iddia edilmişti. Aynı zamanda Takcı’nın, ihbardan saatler önce Adana İl Jandarma Komutanı Albay Özkan Çokay ile ‘operasyonun detaylarını konuşmak üzere evde biraraya geldiği’ ortaya çıkmıştı. Takcı, geçtiğimiz nisan ayında HSYK 1. Dairesi’nin kararıyla Adana’dan Trabzon’a atanmıştı.

Suç isnadını açıkla!

Adana’da yasadışı dinlemelere ilişkin geçtiğimiz günlerde gözaltına alınan polislerin ‘nöbetçi mahkeme oyunuyla serbest bırakılmaya çalışıldığı’na dikkat çeken Yeni Şafak’ın, ‘Mahkeme oyunu bozdu’ başlıklı haberi, Savcı Ahmet Mithat Temel tarafından ‘siber suç’ olarak yorumlandı. MİT TIR’larına baskın yaptıran Savcı Aziz Takcı’nın eşi Hakim Selma Rahşan Takcı’nın isteğiyle bunu yapan Temel’in, ‘siber suç’ tanımına uyan eylemleri de bilmediği ortaya çıktı. Zira siber suç, ‘Bir bilişim sisteminin güvenliğini ve/veya buna bağlı verileri ve/veya kullanıcısını hedef alan ve bilişim sistemi kullanılarak işlenen suçlar’ olarak tanımlanıyor. Siber suç çeşitleri ise; yetkisiz ve hukuka aykırı erişimden sonra verilerin sistemdeki verilere eklenmesi, verilerin silinmesi, değiştirilmesi, şifrelenmesi, çalınması, verilere erişimin engellenmesi, hackleme, çocukların cinsel istismarı ve pornografi, online örgütlü kumar, interaktif dolandırıcılık, hırsızlık, banka ve kredi kartı ile ilgili suçlar olarak sıralanıyor. Savcı Temel’den, Yeni Şafak aleyhinde başlattığı soruşturmayı bu suçlardan hangisi veya hangileri kapsamında yürüttüğünü açıklaması bekleniyor. (YENİ ŞAFAK)

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim