• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Yazıcıoğlu'nun Kazasında F-16 Şoku!

Yazıcıoğlunun Kazasında F-16 Şoku!
Muhsin Yazıcıoğlu'nun ölümüne neden olan helikopter kazasını araştıran DDK'nın raporunda şok ifade...

 

 

 

 

 

 

 

Muhsin Yazıcıoğlu'nun hayatını kaybettiği kazayı araştıran DDK'nın raporuna göre, helikopterin bölgeye giden F-16'larca düşürülmüş olabileceğine işaret ediliyor. Radar kayıtlarına göre, helikopterle aynı saatlerde havalanan savaş uçakları kaza bölgesinde sık sık çağrı işareti değiştirmiş. Sivil radarlar da da görülüp kaybolmuşlar. Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurumu'nun, Muhsin Yazıcıoğlu'nun hayatını kaybettiği helikopter kazasıyla ilgili raporunun tamamını BUGÜN ele geçirdi. DDK raporunda, helikopter kazası öncesinde bölgede yaşanan hava trafiğine dikkat çekilirken, kazayla aynı dakikalarda bölgede uçan F-16 uçaklarının helikopteri düşür müş olabileceği iddialarına yer verildi. DDK'nın 795 sayfalık raporunda helikopterin başka hava araçları tarafından düşürülebileceği iddiasının detaylı olarak incelendiği ortaya çıktı. Raporda, kaza öncesinde bölgedeki hava trafiği çizimlerle detaylandırıldı. Raporda, THY başta olmak üzere kaza bölgesi üzerinde uçuş yapan diğer sivil uçakların radar kayıtları ile askeri uçakların uçuşuna da yer verildi.

Sivil radarlarda da kayboldu
DDK'nın raporunda radar kayıtlarında görülen uçaklar saat saat verilirken, "Ancak radar görüntü irtifasının altında uçan diğer bazı hava araçlarının da bulunduğu görülmüş, bu hava araçlarının sivil radarda bazı anlarda görülüp kaybolduğu, dolayısıyla irtifa ve güzergahlarının tespit edilemediği,GenelkurmayBaşkanlığı'nca gönderilen "radar iz haritalarında" yer almadıkları görülmüştür" denildi.

Rutin uçuş mu?
DDK'nın kaza bölgesindeki uçuşların rutin mi yoksa olağanüstü uçuş mu olduğuna ilişkin Genelkurmay'a yazılan yazıya cevap verilmediği de ortaya çıktı. Raporda şu bilgilere yer verildi:

"29. 12. 2010 tarih ve 722 sayılı yazımızla; 25. 03. 2009 tarihinde enkaz bölgesinin 120 mil çevresindeki alan içerisinde UTC 09:30 ila UTC 21:00 arasında gerçekleşen askeri hava aracı uçuşlarına ilişkin olarak;

- Askeri radar görüntülerinden birer dakika ara ile alınacak dijital görüntü fotoğrafları,

- Uçaklardaki kayıt cihazları ve havaalanı kayıtları esas alınarak (Transponderinin kapalı olabileceği veya alçak irtifada uçmuş olabilecekleri, bu nedenle radar görüntülerinde yer almayabilecekleri dikkate alınarak) her bir uçağın kalkış ve iniş saatleri, çağrı işaretleri, kalktıkları ve indikleri havaalanları ile havada izledikleri güzergah ve irtifa bilgilerinin ayrı ayrı haritalar üzerinde gösterilmesi suretiyle oluşturulacak dijital haritalar,

- Yapılan uçuşların (F-4 ve F-16'lar için) amaçları (eğitim, tatbikat vs) ile rutin ve notamlı alan içinde olup olmadığı ile ilgili bilgiler talep edilmiştir. Ancak rapor tarihine kadar söz konusu yazıyla ilgili herhangi bir cevap alınmamıştır."

Dakika dakika radar kayıtları

09:38: TC-HEK Sivas'tan havalandı.

10:53: A2404 - A2400 çağrı işaretli uçaklardan A2404 10:54'te Göksun civarında çağrı işaretsiz olarak ortaya çıktı.

10:55: A2400 çağrı işaretli uçakla birlikte Kurucaova Şahinkayası - Kozcağız istikametinde enkaz bölgesi yakınından geçtiler. Birlikte Kahramanmaraş Havaalanı yanına, oradan Gaziantep yakınlarına, son olarak da Erhaç yakınlarına geldiler.

11:28: Erhaç üzerinde kayboldular.

Helikopterin, Çağlayancerit'tenbenzinalımı için Kahramanmaraş'a hareket etmesi ile yine askeri uçakların hareketliliği başlıyor. Helikopterin Çağlayancerit'e geri dönüp yeniden havalanmasının ardından hareketlilik sürüyor.

12:40: TC-HEK Çağlayancerit'ten havalandı.

12:51: A-1561 çağrı işaretli uçak, 12:51:40'ta Erhaç'ın güneyinde ortaya çıktı.

12:56: Çağlayancerit üzerinden geçti, 12:59'da Kahramanmaraş-Göksun arasında 12 bin 600 feette A1612 ve A0600 çağrı işaretli uçaklarla farklı irtifalarda karşılaştı.

13:14: İskenderun Körfezi'ne kadar giderek döndü, 13:19'da Kahramanmaraş Havaalanı'nın güneyinde çağrı işaretini SFK46 olarak değiştirdi.

13:39: Adıyaman üzerinden Malatya-Diyarbakır arasına doğru gitti ve radar görüntülerinden çıktı.

12:58: Gürün civarında çağrı işareti yazmayan (X) bir uçak görülüp kayboldu.

13:03: TC-HEK enkaz bölgesine düştü.

13:16: A2437 çağrı işaretli uçak Erhaç'ın güneyinde ortaya çıktı. 13:25'te Diyarbakır'a doğru gitti ve yolda çağrı işaretini KORSN03 N olarak değiştirdi.

14:04: Diyarbakıryönünden Erhaç'a geri dönüp civarda dolaştı ve 14:17'de Erhaç'ın kuzeyinde kayboldu.

13:18: A2431 ve A1723 çağrı işaretli uçaklar, Erhaç'ın güneydoğusunda ortaya çıktılar.

13:27: Adıyaman'a doğru uçtular, burada A2431 kodlu uçak çağrı işaretini KORSNO2 N olarak değiştirdi. 13:36: Diyarbakır yönünde radardan çıktılar.

14:00: Diyarbakır istikametinden Erhaç'ın doğusuna döndüler ve kayboldular.

F-16'lar 1994'te de bir helikopter düşür müştü
DDK raporunda, 1994 yılında Eskişehir'de yaşanan olaya da dikkat çekildi. Raporda, "Özellikle F-16 ve F-4'lerin alçak irtifa uçuşlarının helikopterler için tehlike arz ettiği ifade edilmiştir. Yapılan araştırma sonucu, THY Uçuş Eğitim Akademisi'nde uçuş öğretmeni olarak çalışanemekliasker Mustafa Koç'un Eskişehir 1. Hava Jet Üssü'nde çalışırken benzer bir kaza yaşadığı öğrenilmiştir. Mustafa Koç'un olayı "UH-1 H tipi helikopterde 2 pilot ve 1 teknisyen ile 500 feet irtifada (150 metre) 80 nutt hızla tören geçisi yaparken, arkadan gelen bir F-4 uçağının helikopteri son anda gördüğü ve üzerinden tırmanışa geçtiği, helikopterin uçağın rüzgarı dolayısıyla tutunamadığı, aşağı itildiği ve savrulduğu, hızla gölete düştüğü, pilotun belinin kırıldığı öğrenilmiştir" bilgilerine yer verildi.

Feleğinizi şaşırırsınız
Raporda, F-16'ların sesten hızlı uçmaları halinde patlama gibi ses çıkardığı, helikopter kazasından önce köylülerin patlama sesi duyduklarına da dikkat çekildi. Raporda, "Sivil havacılık ile ilgili bakım şirketlerine yapılan ziyaretlerden birisinde, helikopter pilotları yaşadıkları zor anları anlatırken, 'Üzerinizden bir F-16 geçer feleğinizi şaşırırsınız' şeklinde örnekler verdikleri görülmüştür" denildi.

Bugün

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim