• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Yargıya Müdahale Etti

Yargıya Müdahale Etti
Dün Türkiye yargı tarihine geçecek ve kamu vicdanını sarsan bir olay yaşandı.

 

 

 

 

 

Balyoz soruşturması kapsamında dün yeni gözaltılar yaşandı. Mahkeme kararıyla 14 ilde 86 kişiye yönelik gerçekleştirilen operasyonlarda, aralarında eski GATA Komutanı emekli Tümgeneral Tuncay Çakan ile eski MGK Genel Sekreteri emekli Orgeneral Şükrü Sarıışık'ın da bulunduğu 14 isim gözaltına alındı.

Merkez Komutanlığı ise İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı'nın yazısını gerekçe göstererek 70 muvazzaf asker hakkındaki gözaltı kararını işleme koymadı. 2 emekli asker ise yurtdışında olduğu için haklarında işlem yapılamadı. Soruşturmayı yürüten iki savcıya, akşam saatlerinde İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin'den müdahale geldi. Cumhuriyet savcıları Bilal Bayraktar ve Mehmet Berk'e görevden el çektirilirken, yerlerine Murat Yönder ve Mehmet Ergül görevlendirildi. Karara, Başsavcı Engin'in, 'başsavcısı vekillerinin uygun görüşü olmadan işlem yapılmaması' konusundaki yazısının gerekçe gösterildiği belirtiliyor.

Başsavcı Vekili Turan Çolakkadı, savcıları görevden almanın kendi yetkilerinde olduğunu savunurken, hukukçular yapılan müdahaleyi 'vahim' olarak değerlendirdi. Eski İstanbul Barosu Başkanı Yücel Sayman, arama ve gözaltıların bu karardan etkilenmeyeceğini söyledi. Eski Yargıtay Cumhuriyet Savcısı Ahmet Gündel de Başsavcı'nın bu konuda kanunen yetkisi olmadığına dikkat çekti.

'Balyoz' soruşturmasında üçüncü dalga 14 ilde eşzamanlı gerçekleştirilen operasyonlarla başladı. Savcılığın talebi ve İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nin kararına istinaden gerçekleştirilen operasyonlarda 14 emekli asker 'şüpheli' sıfatıyla gözaltına alındı. Eski GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi komutanı olan emekli Tümgeneral Tuncay Çakan, emekli Orgeneral Şükrü Sarıışık, İzmir'de emekli Kurmay Albay S.Ö. de gözaltına alınanlar arasındaydı.

Emekli Kurmay Albay S.Ö., emniyetteki işlemlerinin tamamlanmasının ardından İstanbul'a gönderildi. Aynı soruşturma kapsamında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde inkılâp tarihi dersleri verdiği öğrenilen emekli Tuğgeneral Mustafa Tutkun da gözaltına alındı. Evindeki aramanın ardından Tutkun, İstanbul'a getirildi. Gelibolu 18. Mekanize Zırhlı Tugay Komutanlığı'nda görevli bir albayın da soruşturma kapsamında gözaltına alındığı öğrenildi.

Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, emekli Albay Ali Tarık A. ile emekli Albay Erdal A.'nın evlerinde arama gerçekleştirdi. Arama sonucunda, halen Türk Hava Kurumu'nda çalıştığı öğrenilen emekli Albay Ali Tarık A.'nın görevli olarak yurtdışında bulunduğu aktarıldı. Erdal A. ise gözaltına alındı. Mahkeme kararında, söz konusu iki kişinin 'şüpheli' sıfatıyla arandığı bilgisinin yer aldığı da belirtildi. Emekli Yüzbaşı Mehmet Ulutaş ve emekli Albay Zekeriya Öztürk'ün de İstanbul'da gözaltına alındığı belirtildi. Gözaltına alınan isimler, sağlık kontrollerinin ardından sorgulama için Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne getirildi.

Edinilen bilgilere göre, 14 ayrı ilde 70'i muvazzaf asker, 16'sı emekli asker toplam 86 kişi hakkında gözaltına alınma kararı çıktı. Ancak Merkez Komutanlığı, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin'in gönderdiği 'genelgeyi' gerekçe göstererek, 70 muvazzaf hakkında herhangi bir işlem yapmadı. İki emekli asker ise yurtdışında olduğu için haklarında işlem yapılamadı.

Emniyet, mahkemenin gözaltı kararı doğrultusunda gözaltıları yaparken İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan gelen haber kamuoyunu şoke etti. İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin, soruşturmayı yürüten iki cumhuriyet savcısı Bilal Bayraktar ile Mehmet Berk'i soruşturmadan el çektirdi. Yerlerine yeni görevlendirmeler yaptı. Engin'in, 'başsavcı vekillerinin haberi olmadan gözaltı yapılmamasını' istediği genelgesine aykırı hareket ettikleri gerekçesiyle iki savcıya el çektirdiği ileri sürüldü. Burada dikkat çeken konu şu; soruşturmaya yeni 'koordinatör savcı' olarak Süleyman Pehlivan atandı. Dolayısıyla UYAP'ta dosyanın üzerine kayıtlı olduğu Pehlivan'ın başsavcıya bilgi vermesi gerekiyor. Eğer bilgi vermediyse bu durumda sorumlu kişi Pehlivan ancak Bayraktar ve Berk görevden el çektiriliyor. Başsavcı Vekili Turan Çolakkadı ise savcıları görevden almanın kendi yetkilerinde olduğunu söylemekle yetindi. İki yeni savcının dosyayı inceleyebilmesi için operasyonlara şimdilik ara verildiği bildirildi.

Kuban'ın bıraktıkları GATA'ya teslim!

Balyoz soruşturması kapsamında tahliye edildikten sonra haklarında yeniden tutuklama kararı verilen emekli ve muvazzaf 21 askerden sadece 3'ü dün adliyeye gelerek teslim oldu. Serbest kaldıktan sonra GATA'ya yatan eski 1. Ordu Komutanı Çetin Doğan'ın ardından dün de emekli Korgeneral Engin Alan ve Harp Akademileri Komutan Yardımcısı Korgeneral Yurdaer Olcan hastaneye yatışını yaptırdı. 52. Taktik Zırhlı Tümen Komutanı Tümgeneral Abdullah Dalay'ın da GATA'da olduğu öne sürüldü. Emekli Tümgeneral İzzet Ocak, emekli Albay Kubilay Aktaş ve emekli Albay Suat Aytın Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne gelerek teslim oldu. Tutuklama kararı yüzlerine okunan Ocak, Aktaş ve Aytın, cezaevine gönderildi. Emekli Albay Ali Tarık A.'nın yurtdışına çıktığı iddia edildi.

'Balyoz' darbe planını hazırlamakla suçlanan eski 1. Ordu Komutanı Çetin Doğan'ın ardından emekli Korgeneral Engin Alan da GATA'ya yattı. Alan'ın 'tansiyon' sorunu yaşadığı ileri sürüldü.

'Balyoz' soruşturması kapsamında haklarında yakalama emri çıkarılan 21 kişi arasında bulunan emekli Korgeneral Engin Alan'ın tahliye edilmesinin ardından tansiyonundaki düzensizlik nedeniyle Ankara Gülhane Askeri Tıp Akademisi Hastanesi'ne kaldırıldığı iddia edildi. Tansiyonu kontrol altına alınamayan Alan'ın halen hastanedeki tedavisinin sürdüğü öğrenildi. Alan'ın ne zaman taburcu edileceği bilinmiyor. Daha önce Ergenekon sanıkları Şener Eruygur, Hurşit Tolon ve Levent Ersöz de GATA'ya yatmıştı. Ersöz'ün tedavisi 6 ay sürmüştü.

AK Parti'yi devirmeye yönelik olarak hazırlanan 'Balyoz' darbe planının mimarı olmakla suçlanan emekli Orgeneral Çetin Doğan'ın GATA'daki tedavisi uzun zaman alacağa benziyor. Doğan, tahliyesinden bir gün sonra sabah saatlerinde GATA'ya yatırılmıştı.

ÇETİN DOĞAN, GATA'DA KALICI

Hakkında önceki gün yeniden 'yakalama' kararı çıkan Doğan'ın avukatı Celal Ülgen, müvekkilinin sağlık durumuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Müvekkilinin tedavisinin GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi'nde sürdüğünü anlattı. Doğan'ın sabah saatlerinde EKG'sinin çekildiğini ve incelemelerin devam ettiğini söyledi. Şunları aktardı. "Rahatsızlığı ciddi. Doktorların verdikleri bilgilere göre cezaevine gitme değil, eve gitme olanağı bile bulunmuyor. Şu andaki asıl rahatsızlık sağ bacağındaki uyuşmanın bir bel fıtığı sonucu olduğu yönünde. Eğer ameliyat olmazsa sakatlık durumu olabilir. Doktorlar çok acil ameliyatını yapmak istiyorlar." Ülgen, yeniden yakalama kararının iptali için 12. Ağır Ceza Mahkemesi'ne dilekçe verdiklerini söyledi. Ülgen, "Mahkemenin kararlarından rücu etmesini istiyoruz." dedi.

Ülgen, "Hakkında yakalama kararı çıkarılan biri ve kendisi hastanede, bu durumda usul nedir?" sorusunu şöyle yanıtladı: "Doktor raporları bunun sonucunu belirleyecektir. Eğer doktorlar bu rahatsızlığın cezaevi koşullarında da tedavi edilebileceği yönünde rapor verirse cezaevine gönderilecek. Yok cezaevi koşulları değil de hastane koşullarında tedavisi gerekli görülürse de burada tedavisine devam edilecek."

Hakkında yakalama kararı çıkanlardan 3'ü teslim oldu

'Balyoz' soruşturmasında hakkında yakalama emri çıkarılan 21 kişiden sadece üçü dün teslim oldu. Şüphelilerin tamamı tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Emekli Albay Kubilay Aktaş, dün öğle saatlerinde Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne geldi. Adliyeye savcı ve hakimlerin kullandığı Çırağan Caddesi'ndeki kapıdan giren emekli Albay Kubilay Aktaş, savcılık katına çıktı. Aktaş'ın elinde bir valiz olduğu görüldü. Hakkında yakalama kararı çıkan emekli Tuğgeneral İzzet Ocak da aynı saatlerde adliyeye geldi. Burada yakalama emri yüzlerine okunan Ocak ve Aktaş, tutuklanarak, cezaevine gönderildi. Emekli Albay Suat Aytın da öğleden sonra adliyeye gelerek teslim oldu. Suçlamalar yüzüne okunan Aytın da tutuklandı. 'Balyoz' soruşturması kapsamında tutuklanan 21 kişi geçtiğimiz hafta Nöbetçi 12. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 'tutuksuz yargılanmak üzere' salıverilmişti. Savcıların itirazı üzerine şüpheliler hakkında 'yakalama' kararı verilmişti.

Hukukçular tepkili: Mahkemenin arama kararını başsavcı iptal edemez

-Hukukçular, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin'in 'Balyoz' soruşturmasını yürüten iki savcıyı 'talimatlarına uymadıkları' gerekçesiyle görevden almasının gerçekçi olmadığını anlatıyor. Balyoz soruşturmasında yaşanan hukuksuzluklara dikkat çeken uzmanlar, Adalet Bakanlığı'nı göreve çağırıyor. İşte hukukçuların görüşleri:

AYKUT CENGİZ ENGİN'İN GEREKÇESİ TATMİN EDİCİ DEĞİL!

Eski İstanbul Barosu Başkanı Doç. Dr. Yücel Sayman: "Aykut Cengiz Engin kamuoyunun yakından takip ettiği böyle ciddi bir soruşturmada görevden alma yapıyorsa ciddi gerekçeleri olmalı. Engin'in, "Talimatlarıma uymadılar." gerekçesi tatmin edici değil. Tam tersine vahim bir gerekçe. Mahkemenin arama kararını başsavcı iptal edemez. Kararı iptal ediyorum diyorsa bundan vahim bir hukuk skandalı olamaz. Bugüne kadar yapılan aramalar ve gözaltılar bu karardan etkilenmez ve süreç durmaz. Aramalarda elde edilen delillerin mahkeme dosyasına sunulması gerekir. Gözaltına alınma varsa onların soruşturmasının yapılmalı. Yeni atanan savcılar mahkemeden farklı bir karar aldırarak toplanan delillerin iadesine karar verebilirler, böylece gözaltıları sona erdirebilirler. Kamuoyunun çok üzerinde durduğun, tartışıldığı bir noktada böyle bir girişim, ve yetkilerin bu şekilde kullanılması soru işaretleri uyandıracaktır. Başsavcı güvenlik güçlerine verdiği bir talimatla 'benim onayım olmadan mahkeme kararını uygulayamazsınız' diyemez."

BAŞSAVCI YARGIYA MÜDAHALE ETTİ

Eski Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Gündel: "Başsavcı, herhangi bir soruşturmayla ilgili görevlendirme yaptıktan sonra bütün yetki soruşturmayı yürüten savcılara aittir. Bu konuda yapılacak bir görev değişikliği, başsavcının açıkça müdahalesidir. Geçenlerde Aykut Cengiz Engin, polis ve jandarmaya gönderdiği yazıda da kendisinin haberi olmadan operasyon yapılmamasını istemişti. Savcıların yürüttükleri soruşturmayla ilgili başsavcıyı bilgilendirme zorunluluğu olmadığı halde, böyle bir yazı yazması da oldukça ilginçti. HSYK'dan sonra şimdi de Başsavcı Engin'in açık müdahalesini görmüş olduk. Başsavcının bu konuda kanunen bir yetkisi yoktur. Adalet Bakanlığı'nın artık bu meselenin üzerine gitmesi gerekir. Çünkü Balyoz soruşturmasında birçok şey birikti."

SORUŞTURMAYA SET ÇEKİLMEK İSTENİYOR

Doç. Dr. Mustafa Şentop: "Daha önce 'Başsavcı vekilleri, başsavcının haberi olmadan gözaltına almalar yapılmayacak' diye bir yazı vardı. Sanırım ona aykırı hareket ettiler diye müdahale etmiş. Bu tabii bir soruşturmaya müdahale. Savcıların, başsavcıdan izin alarak soruşturma yapmaları gerekmiyor. Öyle bir zorunluluk yok. Savcılar soruşturmayı sürdürür, iddianameyi hazırlar, mahkemeye verir, davasını açar. Başsavcının sadece tevdi, dosyalarını verilmesiyle ilgili idari birtakım yetkileri var. Savcıların üzerinde bir amir değildir başsavcı. Daha önce yazdığı yazı problemliydi. Yine Balyoz'la ilgiliydi. Belli ki Balyoz soruşturmasına set çekilmek isteniyor. Daha vahimi, operasyonu iptal etmeleridir. Müdahaleyi, kimin adına, niçin yaptığını başsavcı açıklamalı. Başlatılmış bir soruşturma, operasyon var. Bunları nasıl durdurabilirsin?"

HUKUK İHLAL EDİLİYOR

Emekli Başsavcı Reşat Petek: "Cumhuriyet Başsavcısı'nın soruşturmayı durdurması mümkün değil. Özel yetkili Cumhuriyet savcılarına yetki verme ve görevlendirme il başsavcısının görevi değildir. HSYK'nın görevidir. Bu durum ceza muhakemesi kanunu 251. maddesinde açıkça ifade ediliyor. Dikkat edilirse Erzurum'daki özel yetkili başsavcıları da oranın başsavcısı değil, HSYK görevden almıştı. Bu nedenle görevden alamaz. 'Aldım' demekle de olmaz oradaki Cumhuriyet savcıları görevini yapar diye düşünüyorum. Görev yeri değişikliği yapıldıysa, yine bu konuda HSYK tarafından görevlendirilen başsavcı vekili tarafından yapılır. Cumhuriyet Başsavcısı'nın bu konuda yetkisi yoktur. Yapılmışsa burada ciddi bir hukuk ihlali vardır."
 
ZAMAN

 

 

 

 

 

g

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim