• BIST 95.876
 • Altın 186,684
 • Dolar 4,4674
 • Euro 5,2589
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 25 °C
 • İzmir 30 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Yalçın Akdoğan'dan Çok Sert Tepki: Bu Kadar Kolay Olmamalı!

Yalçın Akdoğan'dan Çok Sert Tepki: Bu Kadar Kolay Olmamalı!
Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan Şişli'de 10 işçinin hayatını kaybettiği kazaya ilişkin yaptığı değerlendirmede "Can kaybetmek bu kadar kolay olmamalı" ifadesini kullandı.

 

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Şişli'deki asansör kazasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Katıldığı televizyon programında açıklamalarda bulunan Akdoğan, "Can kaybetmek, hayat kaybetmek bu kadar kolay olmamalı" dedi.

Türkiye'de son dönemde inşaat alanında çok büyük yatırımlar yapıldığına değinen Akdoğan, bunlara paralel olarak iş güvenliğinde de aynı hassasiyetin sergilenmesi, aynı kalite çıtasının yukarı çekilmesi gerektiğini bildirdi.

Akdoğan, 2012'de bu amaçla bir iş güvenliği yasası çıkarıldığını anımsatarak son olaydan sonra hem adli hem idari soruşturma açıldığını kaydetti.

Akdoğan, Bakanlar Kurulu'nda bu konunun çok ayrıntılı bir şekilde ele alındığını ve sektörde bununla ilgili nasıl sorunlar yaşandığının tartışıldığını ayrıca Başbakanlık Teftiş Kurulu'nun görevlendirildiğini belirtti.

CAN KAYBI BU KADAR KOLAY OLMAMALI

"Yeni dönemde Başbakan ve Cumhurbaşkanı arasında sorunlar çıkabileceği yönünde beklentilere karşın sürecin sorunsuz atlatıldığı" belirtilerek "bundan sonra sürecin nasıl yürüyeceği" yönündeki soru üzerine Akdoğan, cumhurbaşkanı, başbakan, kabine, MYK, genel başkan değişikliği yaşandığını ve bunların basit işler olmadığını ifade etti.

Türkiye'nin en büyük partisindeki değişikliklerin ülkenin geleceğini ilgilendirdiğinin altını çizen Akdoğan, geçişe ilişkin kaygı ve korkuların hepsinin boşa çıktığını söyledi.

Başbakan kim olmalı, sorusuna cevap aranırken en önemli parametrelerden birinin de cumhurbaşkanı ve başbakan arasındaki uyum olduğunu belirten Akdoğan, "Bu noktada baktığımızda Sayın Davutoğlu'nun son derece doğru tercih olduğunu, buna en uygun isimlerden biri olduğunu gördük ve bu sürecin başarıyla tamamlanmasında Davutoğlu profilinin büyük önem taşıdığını görüyorum. Bundan sonra da yeni Türkiye'nin inşasında cumhurbaşkanı başbakan uyumu önemlidir. Erdoğan-Davutoğlu uyumu gerçekten Türkiye'yi şaha kaldıracak bir dinamizm getirecektir" diye konuştu.

Bu konuda bir kabullenme ve takdir olduğunu gördüğünü de ifade eden Akdoğan, kongrede delegenin oybirliğiyle Davutoğlu'nun genel başkanlığını kabul etmesinin, bütün AK Parti camiasının bir bütün olarak belirlenen ismin arkasında durmasının büyük bir ahlaki erdem ve duruş olduğuna dikkati çekti.

'TOPLUMSAL DESTEK ÖNEMLİ'

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun başkanlığında bütün ilgili kurumların bir araya geldiği bir toplantı yapıldığını hatırlatan Akdoğan, Başbakanın "Bu sürecin sahibi benim ve toplantılarla bunu takip edeceğim" dediğini hatırlattı.

Sürecin devamında hangi kurum, hangi bakan, hangi rolü üstlendiyse bu süreçte onu oynamaya devam edeceğini dile getiren Akdoğan, sürecin hükümet ve devlet politikası olarak, şeffaf bir şekilde, saydam bir şekilde yürütüleceğini söyledi. Sürecin şeffaf bir şekilde sürdürüleceğinin altını çizen Akdoğan şunları belirtti:

"Gizli kapaklı yürütülecek bir şey değil, zaten bir hükümet ve devlet politikası olarak uygulanacak bir mesele. Çıkardığımız çerçeve yasada da açık açık tanımlıyoruz neler olabileceğini. Bunun içinin doldurulması var. Burada toplumsal destek önemlidir, toplumun bilgilendirilmesi ve iç huzurunun sağlanması önemlidir.

Bu çerçevede gizli kapaklı bir iş olmayacaktır. Meclis'te zaten herhangi bir düzenleme olacaksa Meclis'teki partiler de duyacaktır, kamuoyu da duyacaktır. Onun dışında idari tedbirler alınıyorsa bu zaten tezahürleriyle ortaya çıkacaktır."

'CHP BENCE İDEOLOJİK TRAVMA YAŞIYOR'

CHP 18. Olağanüstü Kurultayı'nın yapıldığını, bunun sonuçlarının yanı sıra muhalefet ve iktidar arasındaki ilişkilere yönelik görüşü sorulan Akdoğan, "AK Parti'den önce Türkiye'nin bir demokrasi, iktidar sorunu vardı, şu anda bir muhalefet sorunu var" karşılığını verdi.

Giderek birbirine benzeyen, birbirini aşağı doğru çeken muhalefet blokuyla karşı karşıya olduklarını savunan Akdoğan, yapılan kongrelerin muhalefetin yaşadığı siyasi krizleri çözmediğini söyledi.

Partilerin kongrelerle kendilerini yenilediğini vurgulayan Akdoğan, bunun sadece bir lider değişimi değil aynı zamanda anlayış, paradigma, köklü birtakım değişimleri yaşamasına sebep olduğunu bildirdi. Muhalefet partilerinin kongrelerinde böyle bir yapısal değişimin olmadığını vurgulayan Akdoğan, şunları şöyle devam etti:

"CHP bence ideolojik travma yaşıyor ve yapısal birçok sorunu var. Bu sorunları aşma konusunda ciddi bir sorgulama, özeleştiriden geçmediği için daha kalıcı yapısal adımlar da atamıyor. Kongrede düşünün, hangi fikirler yarıştı Yani adaylar hangi fikri ve anlayışı temsil ediyordu ve hangisi kazandı, hangisi kaybetti Böyle baktığımızda bu ideolojik travmayı veya yapısal krizi, siyasi krizi aşacak bir fikri yarış var mı ortada? Yok."

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim