• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Yakalanan her plandan daha tehlikelisi yapılıyor

Yakalanan her plandan daha tehlikelisi yapılıyor
Poyrazköy iddianamesi: Ergenekon darbeye zemin hazırlayacak eylemlerden asla vazgeçmiyor. Deşifre olan her plandan sonra yeni ve daha tehlikeli planlar hazırlıyor.

 

 

 

 

Poyrazköy iddianamesinde, savcı Ercan Şafak’ın imzasının bulunduğu ‘değerlendirme’ bölümünde, Ergenekon olduğu iddia edilen terör örgütünün 2005’ten bu yana 14 kanlı eylem planlamakla kalmayıp, halen hükümeti ve meclisi devre dışı bırakmak için aktif şekilde darbe planları yaptığı iddia edildi. Hukuki değerlendirmede, örgütün 2010 yılına ulaşıldığında hala aktif ve daha tehlikeli darbe planları olduğu kaydedildi.

‘DARBEYE GİDEN YOL’DA ÜÇ YOL VAR

Poyrazköy iddianamesinin hukuki değerlendirme kısmında şu çarpıcı ifade yer aldı: ‘’Soruşturma kapsamında bu güne kadar elde edilen delillerden, Ergenekon silahlı terör örgütünün ülkede darbe zemini oluşturmak için, üç ayrı yol izlediği görülmüştür. Birincisi Danıştay saldırısı gibi toplumda infial uyandıracak eylemler, ikincisi toplantı, gösteri ve yürüyüşlerde çıkartılan olaylar, üçüncüsü de partilere müdahale ederek yaptığı faaliyetlerdir.”

2005’TEN BU YANA EYLEM PLANLIYOR

Savcı Ercan Şafak’ın değerlendirmesinde “ETÖ’ye yönelik yapılan çalışmalarda örgütün ülkede kaos ve gerilim meydana getirebilmek için 2005 yılından bu yana defalarca değişik eylem planları hazırladığı görüldüğü belirtilerek “Eylemlerin özelliklerine bakıldığında her eylemde farklı amaç ve hedefler gözetildiği anlaşılmaktadır” denildi ve şu bilgiler verildi:

HER EYLEMİN AMACI FARKLI FARKLI

“Bir yandan Yargıtay’da görevli yüksek yargıçlara yapılacak bir suikast girişimi ile ülkede laik-antilaik çatışması oluşturmayı hedeflerken, bir yandan NATO tesislerine saldırı ile de Türkiye’nin uluslararası çevrelerde zor duruma düşürülmesi hedeflenmektedir. (...) Yaşar Büyükanıt’a yönelik gerçekleştirmeyi plânladıkları eylemle silahlı kuvvetle mensuplarını darbe yönünde tahrik ederken, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı ve bölge milletvekillerine yönelik eylemlerle de Kürt-Türk çatışması çıkarılması amaçlanmaktadır.”

YAKALANANLARIN YERİNE YENİ HÜCRE

Ergenekon’un tüm eylem planlarındaki nihai amacının, darbenin bir an evvel gerçekleştirilmesini sağlamak olduğunu vurgulayan Savcı Ercan Şafak “Bu nedenle örgütün benzer eylemlerinden asla vazgeçmediği, deşifre olan her eylem planından sonra yeni eylem planları hazırlayarak uygulamaya koyduğu, tüm bu eylem planları deşifre edilip failleri yakalandıktan sonra, örgütün dışarıda kalan uzantılarına yönelik yapılan teknik takip çalışmalarında, örgütün bu ve benzer eylem planlarından vazgeçmediği, ülkede darbe zemini oluşturmak amacıyla yeni ve daha tehlikeli eylem planlarını hazırladığı anlaşılmaktadır” diyor.

ÇYDD- Ergenekon bağlantısı Görgeç

Poyrazköy cephaneliği ile ilgili iddianemede sivil mahkemede ‘Silahlı terör örgütü üyesi’ olarak yargılanacak olan ilk muvazzaf general olan Tuğgeneral Levent Görgeç için birçok suçlama yer alıyor. İddianamede, Levent Görgeç’in, “Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) ile Deniz Kuvvetleri arasındaki bağlantıyı Ergenekon Silahlı Terör Örgütü adına sağladığı” öne sürüldü.

ATAEVLERİ SORUMLUSU

Tuğamiral Görgeç’in Deniz Harp Okulu’ndan mezun olan öğrencilerin ÇYDD’ye bağlı ‘Ataevleri’nden kopmaması konusunda görevli olduğu belirtilen iddianamede, öğrencilerin ‘Ataevleri’ ve ‘Karargah Evleri’ ile düzenli olarak irtibatının sağlanması ve Ergenekon adına faaliyet göstermelerinin sağlanması ve teğmenlerin ÇYDD’li kızlarla kontrol edilmesi projesinde “yardımcı olacak personel” olarak Levent Görgeç’in ismi ve irtibat adreslerinin verildiğine dikkat çekildi.

TEĞMENLERİ YALNIZ BIRAKMASINLAR

Ergenekon soruşturması kapsamında ÇYDD’de ele geçen bir mektupta genç teğmenlerin kontrol altında tutulması için yapılması gerekenler de şöyle sıralanmıştı: “Yeni mezun olmuş ve kurs aşamasındaki teğmenlerin okudukları süreçte tanıştıkları kızların teğmenlerin evlerine sık sık giderek veya Kocaeli Üniversitesinde tanıdık kızlarla tanıştırılarak kontrol altında tutulması gerekmektedir.”

 starhaber

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim