• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Yağmacıya Karşı İSLAM BARIŞ GÜCÜ!

Yağmacıya Karşı İSLAM BARIŞ GÜCÜ!
Ortadoğu yeraltı ve yerüstü zenginlikleriyle talan edilirken uzmanlar, bölge ülkeleri arasında oluşturulacak 'Barış Gücü' ile Müslüman ülkelerin iç işlerine 'Batı' müdahalesinin engellenebileceğini söylüyor.

 

 

 

 

 

Dünya nüfusunun yaklaşık üçte birini oluşturan Müslümanların yaşadığı ülkelerde yaşanan çatışma ve iç savaşlar son günlerde artarak devam ediyor. Tunus ile başlayan, ardından Mısır, Libya ve Suriye ile devam eden 'özgürlük hareketleri' bir yandan olumlu karşılanırken, batılı güçlerin çatışmaları bahane ederek ülkelerin iç işlerine karışması tepki topluyor. Özellikle Birleşmiş Milletler (BM) kararının hemen ardından Fransa'nın Libya'yı bombalamaya başlaması, İslam dünyasının tepkisini çekti. Libya'da yaşanan iç çatışmalara yönelik NATO askeri müdahalesi İslam ülkeleri arasında askeri operasyonları da yapabilecek bir 'İslam Barış Gücü'nün kurulmasını bir kez daha tartışmaya açtı. Uzmanlara göre NATO ya da BM benzeri bir askeri güç, dış müdahaleye gerek bırakmadan bölgedeki krizleri çözerek, huzuru sağlayabilir. İslam ülkelerinde yaşanacak istikrarla birlikte Batı'nın öne sürdüğü bütün 'müdahale gerekçeleri' de ortadan kalkar.

2008'DEN BERİ GÜNDEMDE

İslam Konferansı Örgütü'nce (İKÖ), Mart 2008'de Senegal'in Başkenti Dakar'da yapılan '11'inci Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi'nde, Batılı ülkelerinin meydan okumalarına cevap verebilecek BM benzeri aktif bir yapının kurulması gerektiği dile getirilmişti. Bu doğrultuda İKÖ teşkilatının yeniden yapılandırılıp, yeni bir kimliğe büründürülmesi kararlaştırılmıştı. 'İslam Barış Gücü' fikrini ilk olarak Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Şam'da düzenlenen İKÖ 36. Dışişleri Bakanları Toplantısı'nda gündeme getirdi. Toplantıda İslâm dininin ve Müslümanların kimlikleri sebebiyle vahşi kampanyalara maruz kaldığını belirten Esad, "Gelin, dinimizi ve bölgemizi kendi ellerimizle koruyalım" çağrısında bulunmuştu. Bu çağrı 'İslam Barış Gücü' kurulmasıyla ilgili çalışmalar yapılacağına ilişkin mesaj olarak algılanırken, toplantıda ayrıca İKÖ Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu'nun 'İKÖ Ordusu' kurulmasıyla ilgili hazırladığı bir raporun ele alınacağı gündeme gelmişti. Ancak aradan geçen süre zarfında İKÖ'nün bu anlamda ne tür bir çalışma yaptığı henüz tam olarak netleşmezken, yaşanan son olaylar 'İslam Barış Gücü'nü tekrar tartışmaya açtı.

İKÖ BÜNYESİNDE KURULMALI

İslam Dünyası Sivil Toplum Kuruluşları Birliği (İDSB) Genel Koordinatörü Cihangir İşbilir, İslam dünyasındaki bütün çatışmalara ve karışıklıklara müdahale edecek ve sorunları çözecek bir barış gücünün kurulması gerektiğini söyledi. İşbilir, böyle bir barış gücünün İKÖ'nün bünyesi altında kurulması gerektiğini belirtti. İKÖ'nün 2008 yılında yapısını değiştirdiğini ve örgütün yeni yönetmeliğine göne bunun mümkün olabileceğini belirten İşbilir, İKÖ içerisinde böyle bir barış gücünün oluşturma meselesinin artık gündeme gelmesi gerektiğini söyledi.

BM VE NATO'YA GEREK KALMAZ

Sadece İKÖ üyesi ülkelerin ortak irade sergilemesinin yeterli olacağını ifade eden İşbilir şöyle konuştu: "Bizler İDSB olarak böyle bir oluşumu destekliyoruz. Bunun için uzun bir süreç gerekiyor. İKÖ'deki siyasi entegrasyon arttıkça silahlı askeri gücü oluşturmak biraz daha kolaylaşır. Şu an Suriye ya da Libya'ya müdahale BM gözetiminde olduğu için meşru bir zemini var, ancak İKÖ bünyesinde 'İslam Barış Gücü' şeklinde oluşturulacak bir örgüt, böyle durumlarda NATO ya da BM'ya gerek kalmadan sorunu kendi içimizde çözmemizi sağlar. Bunun şu an konuşuluyor olabilmesi bile, böyle bir gücün oluşturulmasının orta vadede gerçekleşeceğini gösteriyor."

Diktatörlerden kurtarır

Anadolu Sanayici ve İşadamları Konfederasyonu (ASKON) Genel Başkanı Mustafa KOCA, batılı güçlerin her zaman gerçek anlamda emperyalist emellerle hareket ettiğini kaydederek, artık halkların kendi kaderlerini belirleme haklarını kullanma zamanlarının geldiğini ifade etti. Koca, "Artık hükümetlerimizden beklentimiz, gerçek anlamda hem üçün cü dünya ülkelerini hem de özellikle İslam ülkelerini kapsayan bir Ortak Savunma Gücü'nün oluşturulmasıdır. Bu güç özellikle iç haksızlıklara müdahale edebilmelidir. Çünkü başkalarından beklenen himmetin ne derece vahim sonuçlar doğurduğu ortadadır" dedi. Koca, İslam gücünün devreye girmesiyle birlikte, Ortadoğu coğrafyasında batılı ülkelerin yağmasının da önlenebileceğini vurguladı.

Meseleyi kendimiz çözelim

Uluslararası Stratejik Araştırmalar Kurumu (USAK) Ortadoğu Araştırmaları Merkezi Başkanı Prof. Dr. Sedat Laçiner, Müslüman ülkelerin en büyük meselesinin kendi sorunlarını kendisinin çözememesi olduğunu belirterek "Şu anda birçok İslam ülkesi kendi arasında işbirliği bile yapamamakta. Bu sorunu çözemediğiniz taktirde bir başkasının gelip iç işlerinize karışmasına yol açmış olursunuz. Müslüman ülkeler meşru yönetime kavuşmadığı sürece bu tarz girişimlerin başarılı olacağını düşünmüyorum. Demokratik olmadan Müslüman ülkelerin bir arada iş yapabilmeleri zordur. Böyle bir birlik için Müslüman ülkeler hem halkın desteğini alacak rejimlere sahip olacaklar hem de komşularıyla işbirliği yapacaklar. Bunu yaparken de batılı ülkelerin desteğini arama ihtiyacını duymayacaklar" şeklinde konuştu.

Müslüman 'AB'si hayal değil

İslam ülkelerindeki karışıklıklara batılı güçlerin müdahale etmesinin batının 'iyi bir medeniyet olduğu' ya da yaptıklarının doğru olduğu anlamına gelmediğini belirten Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi (OSAM) Ortadoğu uzmanı Doç. Dr. Gökhan Bacık, bunun tamamen 'güç' ile alakalı olduğunu söyledi. Bacık, batılı ölçüde bir müdahale gücünün kurulmasının imkânsız olmadığını dile getirerek şöyle konuştu: "İKÖ kurulurken şöyle bir hata yapıldı. Üyelik serbest bırakıldı ve birden 57 ülke üye oldu. Ancak müzakere süreci konulup üye yapılsaydı daha sağlıklı olurdu. Örneğin AB'ye üye olmak çok zordur. Belli kriterleri yerine getirme zorunluluğu vardır. İKÖ'de de bir müzakere kriteri konulup üye yapılabilseydi, en azından '5 yılda bir seçim yapılabilen ülkeler üye olabilir' denilseydi, bugün İKÖ içerisinde böyle bir barış gücü oluşturma şansı olabilirdi. Ancak bu fırsat bütünüyle kaçmış değil. İslam ülkeleri içersinde Türkiye, Endonezya, Malezya, İran ve Lübnan gibi ülkeler yeni bir platform kurabilir. Denebilir ki, 'Arkadaş bu birliğe girmek zorunlu değil ama girmek isteyen şu şartları yerine getirmelidir'. Böylelikle İslam dünyasında bir etki oluşturulabilir" şeklinde konuştu.

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim