• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

WİKİLEAKS = KRAL ÇIPLAK

WİKİLEAKS = KRAL ÇIPLAK
Kral'ın, düşmanları kadar arkadaşları ve dalkavuklarını da gizlice kötüleyebileceğini öğrenmek gerçekten iyi oldu. Kralın demokratik bilginin hiç de dostu olmadığını öğrenmek de öyle.

 

Başkan Bush: Frank, oluşturduğum bir pozisyonu düşünür müsün? Bu pozisyonda toplumumuzun en kötü kesimlerinin yanında uzun mesai saatleri ve tehlikeli geceler geçirebilirsin.

 
 
Frank: Beni kabinenize mi almak istiyorsunuz?
- Çıplak Silah 2 , başrol Leslie Nielsen
 
Oyun ne olursa olsun, gerçek şu ki, 250’nin üzerinde büyükelçilik ve konsolosluktan sızdırılmış 251.287 Birleşik Devletler belgesini içeren 1.6 gigabaytlık metin dosyası, Alman dergisi Der Spiegel’in de belirttiği üzere, dünyanın zayıflayan hiper gücünün dış politikası ile ilgili olarak tam “bir siyasi çöküş”e sebep olacak gibi gözükmüyor.
 
Çılgın 7/24 haberlerde verilen çok sayıda içten pazarlıklı yorumun arka planında, siyaset genellikle pejmürde bir gerçek yaşam şovundan ibaret. Son WikiLeaks şovunun grafiksel ortaya koyduğu şey de bu. Botoks uygulayan ve şuh Ukraynalı hemşiresine doyamayan bir Muammer Kaddafi Büyük Ağabey’in alemine ait bir haber.
 
TV’de iyi gözükmesine karşın, ABD diplomatları için, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad’ın “Hitler” olması, Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai’nin “paranoyaklığı", Fransız Cumhurbaşkanı Nicholas Sarkozy’nin “çıplak kral” olduğu, “lüzumsuz ve değersiz” İtalyan Başbakanı Silvio Berlusconi’nin “vahşi partiler”den hoşlanması, “Alman Şansölyesi Angela Merkel’in “nadiren yaratıcı” olduğu, Rusya Cumhurbaşkanı Dmitry Medvedev’in “[Başbakan Vladimir] Putin’in Batman’ine Robin rolü oynadığı”, veya Kuzey Kore’nin Sevgili Lideri Kim Jong-il’in “fiziksel ve psikolojik travmadan” muzdarip “iradesiz eski arkadaş” olduğu pek de atlatma haber sayılmaz.
 
Ancak, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’un yaptığı gibi bu ifşaların “sadece Amerikan dış politika menfaatlerine değil, fakat aynı zamanda uluslararası topluma da bir saldırı” oluşturduğuna, veya Başkan Barack Obama’nın belirttiği üzere WikiLeaks’in ciddi bir suç işlediğine inanmak, vıcık vıcık bir emperyal kibir gösterisinden başka bir şey değil.  Sanki önceden dünyanın Washington’un güç saraylarında birkaç tüketiciye sunulan siyasi abur cuburu yeme hakkı yoktu.
 
Clinton, bu belgeleri okuduktan sonra genel duygunun Washington’un bir sinir krizinden muzdarip olduğu şeklinde olduğunu hissetmiş olmalı. Örneğin, Berlusconi gibi bir kilit ABD müttefikinin “aşırı gururlu”, “Avrupa’nın kaderini umursamaz” ve tehlikeli derecede “sözcüsü” gibi göründüğü Putin’e yakın olarak tanımlanması, Ahmedinecat’a eşdeğer bir tehdit olarak değerlendirilebilir. Daha ne kadar paranoyak olabilirsiniz? Bu arada, Moskova’daki ABD Büyükelçiliği, Putin’i, fiilen bir “Mafya devleti” olan Rusya’ya hakim bir “elebaşı” olarak tarif ediyor; kötümserler, bunun George “Dabılyu” Bush döneminin eski başkan yardımcısı Dick Cheney için de geçerli olduğunu söyleyeceklerdir.
 
75’in üzerinde IQ’su olan herkesin, şimdiye kadar çoktan ABD diplomatlarının (Clinton’un emirlerine uygun olarak) Birleşmiş Milletlerden meslektaşları ile ilgili casusluk yaptığından; Washington’un küçük ülkelerin Guantanamo mahkumlarını kabul etmeye zorlamak için bir pazar oluşturduğundan; Pakistan askeri/istihbari kuruluşunun Taliban ile iç içe olduğundan; veya demokrasi ve insan hakları numunesi Suudi Kral Abdullah bin Abdülaziz’in ABD’yi İran’a saldırması için uyardığından şüphelenmiş olması lazım zaten.
 
Sonuçta, Şii İran korkusu, hiç de popüler olmayan ve sürekli ABD’ye kendilerini iktidarda tutan silahları satması için şikayetle yalvarıp duran Sünni Arap otokrat/diktatörlerinin yaygarasının genel geçer konusu.
 
Ama, ABD’nin Türkiye büyükelçisinin “Recep Tayyip Erdoğan bir fundamentalist. Bizden dini sebeplerle nefret ediyor”, ve nefreti yayılıyor demesi; işte bu apaçık bir yalan.
 
Veya Pentagon’un tepesindeki isim olan Robert Gates’in İtalyan Dışişleri Bakanı Franco Frattini’ye, aylarca süren ve Pentagon tarafından yönetilen büyük bir inanmıyoruz artık kampanyasını hükümsüz kılacak şekilde İran'ın Taliban için silah sağlamadığını söylemesi.
 
Beijing'in kolektif liderliğinin Google’a karşı yapılan siber saldırıların arkasındaki gerçek güç olduğunu kanıtlayacak hiçbir kanıt mevcut değildir. Eski Güney Kore dışişleri bakan yardımcısı Chun Yung-woo Seul’deki ABD büyükelçisine yeni nesil Çin parti liderlerinin artık Kuzey Kore’yi faydalı bir müttefik olarak görmediğini söylemesi, bunun ne kadarı halisane kendine yontan pembe gözlük? Nihayet Chun şu anda Güney Kore başkanının milli güvenlik müşaviri.
 
Bağlam, şu ana kadar 220 civarında olan bu ifşaatların tamamının anahtarı. Bu belgelerle konuşan diplomatlar, veya alt seviye görevliler, esasında Dışişleri Bakanlığına ne duymak istiyorsa onu söylüyorlar, veya Washington’da siyasetin ölçütü olarak zaten belirlenmiş olan şeyi yaparak işin içinden çıkmaya çalışıyorlar; sıfır bağımsız, kritik analiz.
 
Şova devam
 
Çoğu ilgili global vatandaşın şu andan itibaren kendilerine, sıkıcı diplomatik/hükümet/asker basın konferanslarıyla fotoğraf operasyonlarında kendilerine üflenen hiçbir şeye inanmayacaklarını düşünmek, daha cazip bir perspektif.
 
Sızdırılan belgeler, Bush döneminde zaten kenarda kalan – kendisini gülünç duruma sokmaktan hiç bıkmayan - Avrupa’nın, şimdi de Obama’nın Asya-Pasifik’e konsantre olmasıyla daha da kenarda kaldığını kanıtlıyor. Şimdiye kadar özellikle İran ve İran Körfezindeki kodamanlar hakkında sızdırılanlara bakılınca, bunun maskelenmiş ABD/İsrail propagandası olduğu apaçık ortada.
 
Global başlıkların birçoğunun “İsrail WikiLeaks belgelerini İran politikasının doğruluğunun kanıtı olarak görüyor” ifadesiyle aynı havada olması tesadüf değil. Sızdırılan belgelerin genel bir değerlendirmesi, İsrail ve güçlü ABD İsrail lobisinin, Irak'ın işgal ve tahribine sebep olmak için ne kadar fazla mesai yaptıysa, aynısını İran ile ilgili olarak da yapmak için iki kat uğraştığını ortaya koyuyor. “Nazik ve ayartıcı” İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’nun “sözlerini hiçbir zaman tutmadığı”na dair belgenin uyarısına dikkat edilmeli. Sanki Batı Şeria’da yerleşimlere devam, ve haydi İran’ı bombalayalım, bombalayalım İran’ı der gibi.
 
Wiki gerçek yaşam şovu, yeni dedikodular internete düştükçe, haftalarca devam edecek. En azından, şov, gerçek bilginin küresel kurumsal medyada değil internette olduğunu bir kez daha kanıtladı; global vatandaşlar, gücün maskesini düşürmek ve gücü alay konusu yapmak için bundan en iyi şekilde yararlanmalı.
 
Kral'ın, düşmanları kadar arkadaşları ve dalkavuklarını da gizlice kötüleyebileceğini öğrenmek gerçekten iyi oldu. Kralın demokratik bilginin hiç de dostu olmadığını öğrenmek de öyle. Ancak, artık kral gerçekten çıplak olduğuna göre, hepimiz bu belgeleri yazanları, arkadaşları, düşmanları ve dalkavukları bu paha biçilmez bir çeşit Çıplak Silah devam filmi olan bu gerçek yaşam şovunu bize ulaştırdıkları için tebrik ederiz. Ne yazık ki müteveffa büyük Leslie Nielsen bize katılamayacak.
 
*Pepe Escobar, Küreselleşmiş Dünya Nasıl Oluyor da Likit Savaşında Eriyor (Globalistan: How the Globalized World is Dissolving into Liquid War) (Nimble Books, 2007) ve Kırmızı Bölge Hüznü: Dalga esnasında Bağdat’tan bir enstantane (Red Zone Blues: a snapshot of Baghdad during the surge)’nin yazarıYeni kitabı yeni çıktı: Obama Globalistan’ı kuruyor (Obama does Globalistan) (Nimble Books, 2009).


TİMETURK


E

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim