• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

... VE TUNCELİ'NİN ADI DERSİM OLDU!

... VE TUNCELİNİN ADI DERSİM OLDU!
Tunceli'nin Adı Dersim Oldu.

  

Tunceli adının Dersim olarak değiştirilmesini içeren önerge, oy çokluğuyla kabul edildi. İl Genel Meclisi Başkanı BDP'li Serdar Erdoğan, “İl Genel Meclisi’nin il isimlerinin değiştirilmesi ile ilgili böyle bir karar alma yetkisi yoktur. Ancak biz örnek olsun istedik” dedi.

BDP Tunceli Milletvekili Şerafettin Halis’in geçen yıl Tunceli adının ‘Dersim’ olarak değiştirilmesi için TBMM’ye verdiği yasa değişikliliği önergesi mecliste hala beklerken; İl Genel Meclisi yetkisi olmamasına rağmen Tunceli adının ‘Dersim’ olarak değiştirilmesi önergesini oy çokluğu ile kabul etti.

14 EVET 3 ÇEKİMSER OY

İl Genel Meclisi’nin bugün yapılan olağan toplantısında normal gündem maddeleri görüşüldüğü sırada 6'sı BDP'li, 5'i CHP'li, 3'ü EMEK Partili olan toplam 14 meclis üyelerinin ortak imzasıyla Tunceli adının ‘Dersim’ olarak değiştirilmesi için verilen önerge gündeme alınması için oylamaya sunuldu. Önergeyi AK Partili 3 üye imzalamadı. Oylama sonucu CHP, BDP ve EMEK Partili İl Genel Meclisi üyelerinin kabul oyları ile ‘Dersim’ önergesi gündem maddesi olarak olağan gündeme eklendi.

Daha sonra önerge üzerinde görüşmelere geçildi ve yapılan görüşmeler sonunda siyasi partiler adına yapılan konuşmalardan sonra Tunceli adının ‘Dersim’ olarak değiştirilmesi önergesi oylamaya sunuldu. Oylama sonucu CHP, BDP ve EMEK partili üyelerinin 14 ‘evet’ oyuna karşılık AK Partili 3 meclis üyesi çekimser oyu kullandı. Buna göre İl Genel Meclisi, oy çokluğu ile Tunceli adının Dersim olarak değiştirme kararı aldı.

"DERSİM İSMİ TABU OLMAKTAN ÇIKTI"

Tunceli adının Dersim olarak değiştirilmesi önergesinin görüşüldüğü sırada bir konuşma yapan İl Genel Meclisi Başkanı BDP’li Serdar Erdoğan, Dersim adının geçirdiği tarihsel evrim ve toplumsal dönüşümü ile ilgili sorumlu herkesin yüzleşmesi gerektiğine inandığını belirtti. BDP'li Serdar Erdoğan şunları söyledi:

“Dersim isminin tarihsel arka planı özel bir kanun çıkarılarak ‘Dersim’ ismi 1936 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile Tunceli olarak değiştirilmiştir. Yıllardır ‘Dersim’ ismi yasak olmasına karşın halkımızın tamamına yakını Tunceli yerine Dersim ismini kullanmayı tercih etmiştir. Bugün bütün Türkiye ve dünya Tunceli’yi, ‘Dersim’ olarak bilmekte ve tanımaktadır. Hatta bugün Dersimspor ismi ile ilimizde bir spor kulübü bile kurulmuştur. En son parlamento görüşmelerinde siyasi partiler, hükümet temsilcileri ile Başbakan tarafından da dile getirilmiş ve artık ‘Dersim’ ismi tabu olmaktan çıkmış, resmi tutanaklara geçmiştir. Ayrıca Tunceli isminin ‘Dersim’ olarak değiştirilmesi için toplanan yüz binlerce imza, TBMM başkanlığına sunulmuştu. Yine Tunceli Milletvekilimiz Şerafettin Halis, TBMM Başkanlığı’na verdiği bir yasa önergesi ile Tunceli isminin ‘Dersim’ olarak değiştirilmesini istemiştir. Bu bağlamda 2884 sayılı özel kanunla değiştirilen ‘Dersim’ isminin tekrar iade edilmesi ve Tunceli isminin ‘Dersim’ olarak değiştirilmesini istiyoruz.”

ÖRNEK OLSUN İSTEDİK

Tunceli adının ‘Dersim’ olarak değiştirilmesi için yapılan oylama sonrasında da konuşan İl Genel Meclisi Başkanı Erdoğan, “İl Genel Meclisi’nin il isimlerinin değiştirilmesi ile ilgili böyle bir karar alma yetkisi yoktur. Ancak biz örnek olsun istedik ve il genel meclisimizin aldığı bu kararı ilgili devlet kurumlarına göndererek gerekli işlemlerin yapılmasını ve halkımızın genel isteği doğrultusunda ilimizin isminin ‘Dersim’ olarak değiştirilmesini istiyoruz” diye konuştu.

VALİ VEKİLİ: İSİM DEĞİŞİĞİKLİ ANCAK TBMM’DE OLUR

Tunceli Vali Vekili Oğuz Alpçağlar, İl Genel Meclisi’nin aldığı kararın geçerliliğinin olmadığını belirterek, “İl isimleri yasa ile ancak Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde alınan kararlarla değiştirilebilir. İl Genel Meclisleri’nin böyle bir karar alma yetkileri olmadığı için, sanıyorum bizim il genel meclisi de bir temennide bulunarak böyle bir karar almıştır. Alınan İl Genel Meclisi kararı henüz önümüze gelmediği için de fazla bir şey söylemek doğru olmaz” dedi

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim