• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

...Ve İhvan Diktatör'le Masaya Oturuyor!

...Ve İhvan Diktatörle Masaya Oturuyor!
Hiç olmayan bir şey oluyor...Hüsnü(?)Mübarek(?) İhvan-ı Müslimin/ Müslüman Kardeşler ile görüşüyor!...

 

 

 

 

 

10:45 Mısır'daki Hristiyanlar da meydanlarda... Mısır'daki 300 din adamı, siyasetçi, iş adamı ve yazar, Mısır halkının başlattığı intifadaya desteğini yayınladığı açıklamayla ilan etti.

10:40 el Mansura'da bugün düzenlenecek geniş çaplı protesto gösterilerine Avukatlar Sendikası da destek veriyor. el Mansura halkı Mübarek'in yönetimi terk ediğ ülkeden ayrılmasını, ülkede reformların başlatılmasını istiyor.

10:35 Tahrir meydanına yiyecek ve içeceklerin sokulması engelleniyor.

10:30 İhvan-ı Müslimin İrşad Mektebi üyesi Dr. Muhammed Mursi, bugün sabah el Cezire’ye yaptığı açıklamasında, diyalogu neden kabul ettiklerini açıkladı.

Dr. Mursi’nin açıklaması şöyle:

Biz, net şartlarla bu diyalogu kabul ettik. Diyaloga tek başına değil herkesle birlikte giriyoruz. Başbakanlıkta gerçekleşecek. Mısır’daki sorunla alakası olan tüm siyasi hareketlerin ve meydandaki gençlerin içinde olacağı kapsamlı bir diyalog istiyoruz. Eğer bir komployla karşılaşırsak anında geri çekiliriz.

Mısır halkının üzerinde ittifak ettiği ve ısrarını koruduğu isteklerinin gerçekleşmesi için bugün diyalog başlıyor. Bu isteklerin başında, Cumhurbaşkanı Mübarek’in istifası, Mübarek ve ekibinin yargılanması, olağanüstü hal kanunun derhal ilğası,göstericilere asla müdahale edilmemesi yer almaktadır. Şartlarımızı, bizi diyaloga davet edenler kabul etti. Fakat biraz vakte ihtiyaç var. Bununla, ayları ya da seneleri değil günler ya da haftaları kasdediyoruz.

Bizim herhangi bir makamda gözümüz yok. Bizim iktidara ulaşma amacımız yok. Ne yapıyorsak özgürlük, demokrasi, sosyal adalet, iktisadi adalet, siyasi adaletin gerçekleşmesi için yapıyoruz. Hizmet etmek ama hükmetmek istemiyoruz. Biz, koltuk sevdalıları değiliz. Meydanlarla el ele vererek adım adım reforma gidiyoruz. Reform yürüyüşü bugün başlıyor.

25 Ocak’ta harekete geçen Mısır halkı, 300’den fazla şehit verdikten sonra hedefleri gerçekleşmeksizin geri adım atması mümkün değil.

10:10 Tahrir meydanındaki aktivistlerden yazar Sara Dandani: Buradaki herkes, benzeri görülmemiş bir şekilde ısrarlı. Ne yaparsalar yapsınlar herkes, Hüsnü Mbarek'in gitmesinde ısrarlı.

10:05 İhvan-ı Müslimin Genel Mürşid Yardımcısı Reşad el Beyumi , Der Spiegel’e yaptığı açıklamada “İhvan-ı Müslimin, Mısır’daki devrimi İslami devrim ya da İhvan-ı Müslimin’in devrimi olarak sunmak istemiyor. Bunun için mesafeli durduk. Bu, halkın intifadasıdır.

10:00 Tüm Avrupa şehirlerinde olduğu gibi Brüksel de de Mısır elçiliği önünde protesto gösterisi düzenlendi.

09:55 Filistinli gençler, Batı Şeria'daki Ramallah şehrinde Mısır'daki gençlerle dayanışma eylemi düzenledi. Yaklaşık 1000 gencin katıldığı gösteride Amerikan bayrağı yakıldı.

İHVAN-I MÜSLİMİN: CİDDİYETLERİNİ GÖRECEĞİZ

09:50 Mısır'daki siyasi hareketler, bugün Mısır Cumhurbaşkanı Yardımcısı Ömer Süleyman'la diyalog görüşmesine başlıyor. Görüşmeye İhvan-ı Müslimin de katılıyor. İhvan-ı Müslimin adına Ömer Süleyman'la kimin görüşeceği, İrşad Mektebi'nde düzenlenecek toplantı sonrasında karar verilecek.

el Cezire televizyonuna konuşan İhvan-ı Müslimin liderlerinden Cemal Nassar "Biz, halkın taleplerini yetkililere sunacağız. Halkın taleplerini yerine getirmekte ne kadar ciddi olduklarını görmek istiyoruz. Halkın taleplerinden bizlerin geri adım atması asla mümkün değildir" dedi.

İhvan-ı Müslimin, halkın beklentilerini rejime iletmek amacıyla Ömer Süleyman'la görüşmeyi kabul ettiğini duyurmuştu.

09:45 Ordu, göstericilerin Tahrir meydanına ilerlemesini engelemeye çalışıyor.

KİFAYE: MÜZAKERENİN ANLAMI, ŞEHİDLERİN KANINI SATMAKTIR


09:40 el Alem televizyonuna konuşan Kifaye Hareketi liderlerinden Kerime Hafnavi: "Tahrir meydanının boşaltılmaması için binlerce kişi dün geceyi de meydanda geçirdi. Şimdi direniş haftasının başındayız. Hüsnü Mübarek gidinceye kadar direnmek dışında başka bir seçeneğimiz yok. Biz, asla geri adım atmayacağız. Dün, bizi meydandan çıkarmak için çalıştılar ama başarılı olamadılar. Rejimle herhangi bir müzakereyi asla kabul etmiyoruz. Müzakerenin anlamı şehidlerin kanını satmaktır."

09:35 Tecammu Partisi Başkanı Rıfat Said: Biz, demokratik bir hayat bekliyoruz. Yolsuzluğun sona erdirilmesini istiyoruz.Dış baskılara karşı çıkıyoruz. Biz, ne yapacağımızı biliyoruz.

09:30 Fehmi Huveydi: 25 Ocak devrimi, henüz hedeflerini gerçekleştirmedi.

09:25 6 Octouber köprüsünde Tahrir meydanı yönüne trafik akışı yoğun.12 gündür 6 Octouber köprüsünden çok az sayıda araç görünürdü. Bu durum, Kahire'de hayatın normale dönmeye başladığı şeklinde değerlendiriliyor. Buna lave olarak Metro ve bankalar da çalışmaya başladığı öğrenildi.

09:20 Mısır'daki Müslümanlara Tahrir meydanında şehidler için kılanacak "gıyabi cenaze namazına" katılmaları, Hristiyanlara ise Pazar günü Kiliselerde icra edilen ibadeti Tahrir meydanında eda etmeleri çağrısında bulunuldu.

İSKENDERİYE'DE MÜBAREK'E KARŞI ÖFKE ARTIYOR

09:15 İskenderiye'den BBC Arabic'e konuşan aktivist Yasir Fethi: "İskenderiye'de değişen ve değişmeyen şeyler var. Değişmeyen şey "Hüsnü Mübarek'in gitmesi gerektiğidir. Bu sabit talebimiz asla değişmedi. Değişen tek şey, Hüsnü Mübarek rejimine karşı artan öfkedir. Mübarek, insanlara karşı çirkin bir oyun oynamaktadır.

İskenderiye'de gösteriler devam ediyor. Dün 100 bin kişiden fazla kişinin katıldığı gösteri düzenlendi. Gündüz işe giden akşam gösterilere katldı. Gündüz gösterilere katılanlar yiyecek ve içecek almak için evine gitti. Gençleri, vatana karşı olmak, ihanetle, ülkeyi harabeye çevirmekle suçluyorlar. Bu kesinlikle doğru değil.

Bu gösterilere katılanların ya kardeşi ya abisi ya babası ya oğlu şehid oldu. İnsanların bunu unutması mümkün değil. Hayat normale de dönse halk, Mübarek'in istifası talebinden geri adım atmayacak.

Mübarek'in hiçbir meşruyeti kalmadı. Ülkedeki kaosun, karışıklığın sebebi, Mübarek'in kendisidir."

İHVAN-I MÜSLİMİN'DEN DİYALOG YANITI

09:10 İhvan-ı Müslimin İrşad Mektebi üyesi Mahmud İzzed, dün gece el Cezire televizyonuna yaptığı açıklamasında İhvan-ı Müslimin isteklerinin yerine getirilmesinden sonra diyaloga karar verdiklerini ifade ederek “Halkımıza karşı saldırılara son verilmesini, halkımıza saldıranların yargılanmasını istedik. Bunu olumlu karşıladılar. Sivil gösterilerin güvence altına alınmasını istedik. Bı şartı kabul ettiler. Şerefli ordunun bu hareketin yanında yer almasını istedik. Bunu da kabul ettiler. Bunlar diyaloga başlamak için şartlardır. Biz bu diyalogta halkımızın isteklerini sunacağız. Bunların başında da Cunhurbaşkanınn istifası var.Biz bundan vazgeçmedik” dedi.

09.05 İhvan-ı Müslimin Genel Mürşidi Muhammed Bedii, dün yayınladığı yazılı mesajında “Halkın çıkarları ülkemizin bağımsızlığı ve dış güçlerin müdahalesine engel olmak için başta gençler olmak üzere tüm siyasi örgütleri kapsayacak kapsamlı diyaloga girmeye karar verdik” dedi.

Açıklamasının devamında Bedii, diyalog masasına başta Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek’in istifası ve halkın kanını akıtanların yargılanması, meclisin fesedilmesi, olağanüstü hal kanununun iptali, geçici ulusal birlik hükümetinin kurulması, partilere ve cemaatlere özgürlük getirilmesi, siyasi tutukluların özellikle de son gösteriler sonrasında tutuklananların serbest bırakılmasını talelleriyle oturacaklarını söyledi.

09:00 Mısır, milyonların yeniden meydanlara ineceği şehidler gününe hazırlanıyor.

isra haber

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim