• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Ustalar Sezai Karakoç Belgeseli'ni Beğendi

Ustalar Sezai Karakoç Belgeselini Beğendi
Geçtiğimiz günlerde CRR'da galası apılan ve Salı günü CINE5 ekranlarıdna genel gösterimi başlayacak olan Sezai Karakoç Belgeseli hakkında yorumlar yapılmaya devam ediliyor.Analiz Merkezi'nden Fatih Tezcan'ın Diriliş Fırsatı başlıklı makalesinde yer verd

 

 

 

 

 

 

 

Diriliş belgeseli

Cuma akşamı. "Gün Doğmadan". Diriliş muştucusu Sezai Karakoç'un hayatını ve fikir-sanat mücadelesini anlatan belgesel filmin galası. Hem nicelik hem de nitelik bakımından muhteşem bir kalabalık. "Dağın Çağrısı"na kulak veren güzel insanlar.

Gösterimden önce İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Tarım Bakanı Mehdi Eker, filmin yapımcılığını üstlenen CINE5 Medya Grup Başkanı Orhan Seyfi Güner ve yönetmen Ensar Altay, kısa birer konuşma yapıyor. Bakan Atalay, hükümetin "açılım" siyasetini ve Ortadoğu'ya yaklaşımını Sezai Karakoç'a bağlayarak, teslim edilmesi gereken hakkı teslim ediyor.

Film: Medeniyetimizin buhranı. Buhranın içine doğan bir çocuk. Küçük yaşlardan itibaren asalete tutkunluk. İn-cin uykudayken dimdik ayakta olan Necip Fazıl'ın "Büyük Doğu"suna bittabii yöneliş. Davaya adanış. Diriliş Dergisi ve Diriliş Yayınları. Gül Medeniyeti'ne selam. "Hızırla Kırk Saat", "Leyla İle Mecnun", "Yunus Emre" ve "Mehmed Akif" ile yeniden üretilen gelenek. "İslam'ın Dirilişi" manifestosu. Dünya Müslümanlarına diriliş muştusu... Bütün bunlar, içe işleyen (en azından benim içime işleyen) bir atmosfer içinde.

Sinan Albayrak'ın oynadığı giriş sahnesinin finalinde sarsıldım. Trendeki çocuk sahnesinde yapayalnız kalacak kadar uzaklara gittim. Denizde yüzen güller sahnesinde eridim. Giderek yükselen heybetli bir müzik eşliğindeki diriliş manifestosu sahnesinde titreyip kendime döndüm.

Filmde Ayla Algan, Müşfik Kenter, Deniz Arcak, İbrahim Paşalı gibi sanatçılar, Sezai Karakoç'tan şiirler okuyor. Birçok edebiyatçı, fikir adamı ve siyasetçi, Sezai Karakoç'un sanatsal, entelektüel ve siyasi müktesebatı hakkında konuşuyor. Konuşmalar kısa ve öz. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da var. Üstada vefa.

Film 110 dakikadan uzun sürüyor. Daha kısa olabilir miydi? Bence olmalıydı. Zaman zaman haddini aşan müziğe de biraz ayar verilmeliydi. Ama bunlar teferruat tabii. Güzel bir film. Kelimenin tam anlamıyla güzel.

İlk filmini yüzünün akıyla tamamlayan yönetmen Ensar Altay'a, metin yazarları Yusuf Armağan ile Hamit Can'a, yapımcı Orhan Seyfi Güner'e ve filme katkıda bulunan CINE5'e cân-ı gönülden teşekkürler.

Hakan Albayrak / Yenişafak

________________________

O'nun paltosu

Belgeselde “Dostoyevski'nin 'Biz hepimiz Gogol'un paltosundan çıktık' dediği söylenir; bu ülkede belli bir kesimin yazar-çizer, şair, öykücü, gazeteci ve hatta siyasetçisi için bu sözü 'Biz hepimiz Sezai Karakoç'un paltosundan çıktık' biçimine dönüştürerek söylemek mümkün” dediğimi duyanların bazısı şaşırdı.

 

Şaşıracak ne var bunda, bilmiyorum. Sezai Karakoç babasının ismi olan 'Mehmet Yasin'i bazı yazılarında mahlas olarak kullanmıştı. En önemli şiirlerini topladığı kitaplardan biri 'Taha'nın Kitabı' adını taşıyor. Ailemde iki 'Taha' ile bir 'Mehmet Yasin' olması herhalde tesadüf değil...

 

Ortaokula giderken Türkçe hocam 'bir yazarla konuşma' ev ödevi vermişti de, aklıma ilk önce onunki gelmişti. Ben İzmir'deyim, 'Diriliş' dergisini çıkaran o İstanbul'da; diyelim İstanbul'a gittim, bencileyin tıfıl bir öğrenciyle görüşmesini nasıl sağlayacağım?

 

Arkadaşlarımın yoldan çıkarma çabalarına kulak bile asmadım; “Ünlü şair Sezai Karakoç'la mülâkat” başlıklı ev ödevimi zamanında teslim ettim. Diriliş'te ve daha önce Yeni İstiklal ile Büyük Doğu'da çıkmış yazılarından yararlanarak hazırlamıştım tam not almayı hak eden ödevimi. Öğretmenim mülâkatı şairin kendisiyle görüşerek mi yaptığımı sanmıştı, hâlâ merak ederim.

 

Yıllar sonra, o sırada çalıştığım gazetede haftalık konuşmalar yaparken, Diriliş Partisi Genel Başkanı sıfatını da taşıdığı için kendisiyle görüşmeyi kafama koymuştum. Hiç kimselere mülâkat vermeyen Sezai Bey benimle konuşur muydu? Hayrettir, gelen cevap olumlu oldu. Gazetede yayımı birkaç gün süren mülâkat ne kadar çok konuşuldu, Allah'ım... Elle çoğaltılmış birkaç korsan baskısıyla karşılaştım sonradan Diriliş Yayınları içerisinde 'Tarihin Yol Ağzında' başlıklı kitabına alınan o mülâkatın...

 

Bu bir başarıydı, ama onunla ilgili başka bir konuda başarısız oldum: Sezai Karakoç'la aynı gazetede yazmayı bir türlü başaramadım... Bunu başarmak için neler yapmadım ki? Kendim bizzat gittim, o zaman çalıştığım gazetenin patronlarını ayrı ayrı kendisini ziyarete gönderdim... Olmadı. Daha önce Yeni İstanbul ve Babıâli'de Sabah gazetelerinde günlük yazının en güzide örneklerini vermiş olan Sezai Bey sonradan hiçbir gazete ile adını birarada geçirtmedi.

 

Geçen hafta ilk gösterimi yapılan 'Sezai Karakoç Belgeseli: Gün Doğmadan' eseri, şair ve edebiyatçı kişiliğini fevkalâde başarıyla yansıtmış; ön açıcı bir fikir adamı olan ve fikirlerini yaymak için parti kurma zahmetine bile katlanan Sezai Bey'in bu yönü de var belgeselde, ama biraz az işlenmiş. Büyük şair elbette Sezai Bey, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün belgeselde hatırlattığı gibi edebiyatın her dalında kalem oynatmış biri; ama her dönemdeki 'Diriliş Nesli' okusun ve gereğini yerine getirsin diye yazdığı fikir eserleri onun çağımıza en büyük katkısıdır.

 

Cine-5 Medya Grup Başkanı Orhan Seyfi Güner'in TMSF Başkanı Ahmet Ertürk'ün yönlendirmesiyle üstlendiği görev, fikir ve sanat adamı Sezai Karakoç'u olabildiğince bütün yönleriyle tanıtıyor. Şiirlerini en iyi tiyatro sanatçılarına seslendirmişler... Kendisini tanıyan veya eserlerine meftun kişilerden görüş almışlar... Bir saat 50 dakika süren belgeseli izleyiciyi sıkmayacağını düşündükleri canlandırmalar ve mizansenler ile zenginleştirmişler...

 

O akşam Cemal Reşit Rey Salonu'nu (CRR) tıka basan dolduran izleyiciler olarak nefes almaktan bile çekinerek izledik belgeseli. Konuştuğum herkes beğendiğini ifade etti; ben de uzatılan mükrofonlara beğenilerimi aktarmakta tereddüt etmedim.

 

Projenin konsept danışmanı Yusuf Kaplan, senaryoyu kaleme alan Hamit Can ile Yusuf Armağan, yönetmen Ensar Altay her türlü tebriği fazlasıyla hak ediyor.

 

Henüz genel gösterime girmediği için belgesel üzerinde mükemmelleştirme çalışmalarını sürdüreceklerini biliyorum. İyi de olur. Belgesel genel beğeniye sunulduğunda görüntü ve mesaj olarak salt bir izlence olmakla kalmamalı, izleyen üzerinde çarpıcı bir etki de yapmalı.

 

İki küçük teklifim olacak: Sezai Karakoç gizemli biri, kolay kolay ortalığa çıkmıyor, kendini göstermekten kaçınıyor. Keşke öyle olmasaydı, keşke benim sayısız televizyon programı tekliflerime olumlu cevap verseydi. Ama böyle bir kişi o. O halde bu tercihine saygı göstermeli; uzaktan habersizce veya parti toplantısında çekilmiş görüntüler belgeselin mesajını zayıflatıyor...

 

Fikir adamlığı yönünü biraz daha vurgulamakta da yarar görüyorum ben. İçişleri Bakanı Prof. Beşir Atalay'ın CRR'de yapılan ilk gösterimin öncesinde yaptığı konuşmada hükümetin dış politikasını Sezai Bey'in yazdıklarıyla birebir ilintilendirmesi ne kadar önemliydi...

 

Sezai Karakoç için yapılan belgeseli sizler de izlemelisiniz.

Taha Kıvanç / Yenişafak

Fatih Tezcan'ın Diriliş Fırsatı başlıklı makalesini okumak için tıklayınız

Analiz Merkezi

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Şehidlerin Yanıbaşında Bayramlaşıyoruz!08 Eylül 2010 Çarşamba 00:25
 • GAZZE ŞEHİDLERİYLE ULUSLARARASI DAYANIŞMA16 Haziran 2010 Çarşamba 17:26
 • Saat 21:00 da Konsolosluğun Önü İnlesin Diye31 Mayıs 2010 Pazartesi 19:57
 • Bahattin Yıldız, İzmirde Anılacak27 Mayıs 2010 Perşembe 18:49
 • Zarif Bir İz Olsun Diye Ardımızda..26 Mayıs 2010 Çarşamba 15:21
 • 27 Mayıs’ın 50. Yılında Darbeler ve Anayasa Tartışılıyor24 Mayıs 2010 Pazartesi 20:21
 • Arapçanın kalbi İstanbulda atacak22 Mayıs 2010 Cumartesi 13:05
 • Ümit Aktaş İmza Günü...12 Mayıs 2010 Çarşamba 17:29
 • Siyasi Ontolojiden Psikanalize30 Nisan 2010 Cuma 19:05
 • R.İHSAN ELİAÇIK 1 MAYISTA TAKSİMDE!30 Nisan 2010 Cuma 17:29
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Haber Scripti: CM Bilişim