• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Unutulan Paralar TMSF' ye

Unutulan Paralar TMSF ye
Türkiye'de faaliyet gösteren 20 bankada, 103 bin 268 hesap sahibinin unutulmuş binlerce lirası bulunuyor.

 

 

 

 

 

 

 Hemen hemen herkesin bir veya birkaç bankada hesabı vardır. Ama aradan geçen süre içerisinde bankadan çektik zannettiğimiz aslında bankada duran paraların faiziyle birlikte ortaya büyük bir meblağ oluşturduğunu biliyor muydunuz? Bankalar 1 kuruş bile olan kart alacaklarını takip ederken vatandaşın bankadan alacağı için nedense kılını bile kıpırdatmıyor işletmeye devam ediyor.

Nasıl olsa arayan soran yok ve 10 yıl sonra da para kullandıktan sonra devlete kalacak…2010 yılı Nisan ayı itibariyle Türkiye'de faaliyet gösteren 20 bankada, 103 bin 268 hesap sahibinin unutulmuş binlerce lirası bulunuyor. Bankalar, 10 yıldır işlem yapılmadığı için ''zaman aşımına'' uğrayan hesaplar için ilanla müşterilerini uyarıyor. Ama şu ana kadar geri dönüş oranı yüzde 20’lerde kalmış durumda.

PARALAR TMSF’YE DEVREDİLDİ

Bankacılık Kanuna göre, bankalarda mevduat, katılım fonu, emanet ve alacaklardan hak sahibince, en son işlem tarihinden itibaren 10 yıl içinde aranmayanlar zaman aşımına tabi bulunuyor. Bankalar bu çerçevede, zaman aşımına uğrayan mevduat, emanet ve alacakların listesini şubat ayı başından itibaren internet sitelerinde yayımlamaya başladı. 15 Mayıs 2009 tarihine kadar söz konusu hesaplar için başvuruda bulunulmadığı için yaklaşık 100 binin üzerinde hesapta bulunan paralar TMSF’ye devredilmiş durumda. Yani unutkanlığın maliyeti vatandaşa sefasını ise hazine ya da TMSF sürecek.

EN FAZLA UNUTULAN HESAP İŞ BANKASINDA

En fazla mevduat unutulan banka Türkiye İş Bankası. Bu bankada, 45 bin 193 hesap ''zaman aşımına'' tabi bulunuyor. Unutulan hesaplar sıralamasında İş Bankasını, 33 bin 449 hesapla Ziraat Bankası, 26 bin 926 hesapla Yapı ve Kredi Bankası (2 Ekim 2006 itibariyle Yapı Kredi ile birleşen Koçbank bünyesindeki hesaplar da bulunuyor), 18 bin 69 hesapla Halk Bankası, 11 bin 802 hesapla Citibank, 8 bin 469 hesapla Vakıfbank takip ediyor. 

Akbank'ta unutulan hesap sayısı 3 bin 708, Finansbank'ta 2 bin 827, Fortis'te 429, Şekerbank'ta 369, ING Bank'ta 236, Türkiye Finans'ta 142, Garanti'de 196, Türk Ekonomi Bankası'nda 165, Türkiye Finans'ta 142, HSBC'de 66, Arap Türk Bankası'nda 33, Adabank'ta 18, Denizbank'ta 22, Tekstilbank'ta 37, Kuveyt Türk'te ise 11 olarak belirlendi. 

İŞTE HESABINI UNUTAN İLGİNÇ İSİM VE FİRMALAR

Bankalarda parasını unutanlar arasında özel şahıs ve şirketlerin yanı sıra bakanlıklar, valilikler, komutanlıklar, belediyeler, muhtarlıklar, okullar, dernekler, partiler, vakıflar, özelleştirilen veya kapatılan kurumlar, hatta bankalar bulunuyor.Birleşerek Demokrat Parti (DP) adını alan Anavatan Partisi ve Doğru Yol Partisi'nin birçok il ve ilçe teşkilatındaki parası zaman aşımına uğramış durumda. 

Şaşırtan firmalar ve kurumlar 
• Koç Holding A.Ş. de Ziraat Bankası Mecidiyeköy Şubesinde hesabını unutanlar arasında yer alıyor.
• TRT, Toprak Mahsulleri Ofisi, Makine Kimya Endüstrisi Kurumu, Bodrum Belediyesi,
• Milliyet Gazetecilik,
• Ankara Büyükşehir Belediyesi,
• Kapatılan Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Enerji Yol Sendikası, PTT Vakfı, Milli Eğitim Bakanlığı, İzmir Büyükşehir Belediyesi, çeşitli illerdeki nüfus müdürlükleri, Türkiye Zirai Donatım A.Ş. Müdürlüğü, Muş Valiliği, Vakıflar Genel Müdürlüğü, Atatürkçü Düşünce Derneği, Türkiye Kızılay Derneği, çeşitli vergi daireleri, cumhuriyet savcılıkları gibi çok sayıda kurum ve kuruluşu da bankalarda hesaplarını bırakan müşteriler arasında öne çıkıyor.

PARTİLERDE HESAPLARINI UNUTTU

Refah Partisi'nin, Vakıfbank'ın Bitlis Şubesinde hala hesabının bulunması dikkati çekiyor. MHP, Anavatan Partisi, Doğru Yol Partisi, CHP, DSP gibi siyasi partilerin yanı sıra Hacıbektaşı Veli Dergahı Vakfı, Bilali Habeşi Cami Yaptırma ve Yaşatma Derneği, Harvard Mezunlar Derneği, Ankara Metropolitan Rotary Derneği, Koç Holding A.Ş., Milliyet Gazetecilik de değişik kesimlerden hesap unutan mudiler arasında yer alıyor. 

Bankalarda parasını unutanlar arasında Kızılay'ın Eskişehir Şube Başkanlığı da yer alıyor.
Emekli maaşları ödemesi için Hazine'den kaynak aktarılan SSK ve Bağ-Kur'un Ankara ve diğer bazı merkezlerdeki hesapları da zaman aşımıyla karşı karşıya kaldı.Aynı şekilde Sağlık Bakanlığı, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, Osmaniye, Erzincan, Afyon-İscehisar Devlet Hastaneleri de sağlık alanında unutkan mudileri oluşturuyor.

DÖVİZ BİLE UNUTULUYOR

Yapı Kredi Bankası'nın İstanbul Laleli Şubesinde Victor Salnikov isimli mudinin hesabında bulunan 64 bin 990 dolar, Bekir Conbulat'ın hesabında bulunan 61 bin 711,66 YTL, İstanbul Harbiye Şubesinde Ferda/Halit Sadi Cinali'nin hesabında bulunan 52 bin 156,95 dolar, Ahmet Özdemir'in hesabında bulunan 35 bin 256,38 avro, Hasan Orhan Aker'in hesabında bulunan 24 bin 990 dolar ve 2. Taktik Hava Kuvvet Komutanlığının hesabında bulunan 2 bin 315,50 YTL de 1997 yılından beri dokunulmayan hesaplar arasında yer alıyor. Ethem Boylu isimli mudinin Vakıfbank'ta bulunan 18 bin 484 avrosu da 10 yıldır dokunulmayan hesaplar arasında yer alıyor.

Bankalarda unutulan hesaplar 1 kuruş ile 140 bin YTL. Örneğin Münire Kimyonak isimli mudi Halkbank'ın ıstanbul Perşembe Pazarı Şubesinde 139 bin 624,89 lirasına, Fethi Garamanlı ıstanbul Mecidiyeköy Şubesinde 85 bin 276,57 YTL'sine, Prestige Holiday Limited Şirketi Adana Şubesinde bulunan 64 bin 163,07 YTL'sine, Oğuz Bazoğlu Gaziantep Şehit Kamil Şubesinde bulunan 49 bin 221,85 YTL mevduatına 10 yıldır dokunmadı. 

VE BU DA YURTDIŞINDA UNUTTUKLARIMIZ

ABD'de devletin kontrolüne geçen "Sahipsiz Paralar" hesabında binlerce Türk'ün parasının da olduğu ortaya çıktı. Türklerin ABD'de unuttukları paraların miktarının ne kadar olduğu bilinmiyor. ABD'de 51 eyalette unutulan "Sahipsiz Paralar" fonunda parası olan Türkler arasında ünlü isimler bulunuyor. İşte bunlardan bazıları: Özer Uçuran Çiller, Berk Çiller, Abdullah Unakıtan, Ahmet Özal, Efe Özal, Elvan Özal, Cem Uzan, Hakan Uzan, Melahat Uzan, Erol Sabancı, Demir Sabancı, Ali Sabancı, Fethullah Gülen, Mustafa Koç, Emrah Hattat, Şehmuz Tatlıcı, İnan Kıraç, gibi siyaset ve iş dünyasının çok sayıda ünlü isimi de paralarını yatırdıktan sonra unutmuş durumda. 

SADECE NEWYORK’DA 10 MİLYAR DOLAR UNUTULMUŞ DURUMDA

ABD'de sadece New York eyaletinde unutulan sahipsiz paralar fonunda yaklaşık 10 milyar dolar bulunuyor. Eyaletlerin özel fonlarında sahiplerine iade edilmek üzere özel fonlarda toplanan paraları, banka hesapları, hisse senetleri, tahviller, yatırım iştirak fonları, kiralık kasalarda unutulanlar, tahsil edilmeyen çekler, sigortalar, şirket temettüleri, elektrik, su, gaz, telefon gibi hizmetler için alınan depozitler, satın alınan ürünlerin bonus iadeleri, kira depozitoları oluşturuyor.

ABD'de sahipsiz paralar hesabında Türklerin unuttuğu paraların en fazla New York, New Jersey, Pensilvania ve Connectticut eyaletlerinde olduğu kaydedildi.

PARA UNUTULSA BİLE DEVLET EL KOYMUYOR

ABD'de devletin kontrolüne geçen "Sahipsiz Paralar' hesabında unutulan paraların sadece devlet tarafından kontrolü ve para sahibi kişilere dağıtımının yapılıyor. Yani Amerikan hükümetinin unutulan paralara el koymuyor. Ya da bizdeki gibi TMSF’ye devredilmiyor. Sadece bir fonda toplanıyor. ABD'de unutulan paralara devlet asla el koymuyor. Unutulan paraların sahiplerinin eline geçene kadar, banka ve benzeri hesaplardan devir alınarak, eyaletler tarafından oluşturulan özel fonlarda toplanıyor.ABD'de unutulan paraların yüzde 33'ünü bankalarda zaman aşımına uğrayan çeşitli hesaplardan oluşuyor. Fonlarda toplanan bu paraların yüzde 29 şirket, yüzde 12'si sigorta, yüzde 4'ü eyalet mahkemeleri, yüzde 3'ü brokerlardan, yüzde 20'si de diğer hesaplarda unutulmuş olan paralardan geliyor" .

kaynak:Dünya Bülteni

 

s

 

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim