• BIST 95.876
 • Altın 186,684
 • Dolar 4,4674
 • Euro 5,2589
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 25 °C
 • İzmir 30 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Twitter'dan Çıkıp İtikafa Girdiler!

Twitterdan Çıkıp İtikafa Girdiler!
Manevi atmosferiyle bizi çevreleyen Ramazan ayının bitmesine sayılı günler kaldı. Ramazan'ın son on gününü sünnete uyarak itikafta geçirenler de camilere yerleşti. Bu yıl farklı olarak itikafa girenler arasında gençler ilk sırada. Babasıyla birlikte itika

Ramazan ayının son günlerini yaşıyoruz artık. Dolu dolu, ibadetle, oruçla geçen bir ayda depoladığımız huzur, bize bir süre daha yetecek gibi. Bu mübarek ayda, daha fazla huzur, iman aşkı ve selameti isteyenler ise Allah'la başbaşa kalmak adına Ramazan'ın son on günü itikafa girdiler. İtikaf, kişinin kendisini sıradan davranışlardan uzak tutmasını, fıkıh terimi olarak da ibadet amacıyla ve belirli bir şekilde camide kalmasını ifade ediyor.

Meşruiyeti Kur'an ve sünnet ile sabit olan itikaf zamanla unutulan sünnetler arasında yer alıyor. Aslında itikâf yalnız İslâm ümmetine has bir ibadet değil. Vahiy geleneğine sahip hemen bütün dinlerde muhtelif şekillerde gerçekleştirilen köklü bir gelenek; İslâmî öğreti içinde de Hz. İbrahim ve oğlu İsmail zamanından beri devam edegelen bir sünnet olarak bilinen itikaf için bu yıl da ülke genelinde bin 694 cami tahsis edildi. İstanbul'da ise 150 cami itikafa girmek isteyenlere ayrıldı. Camilerin varsa itikaf odaları yoksa cami mahfillerinde itikafa giren vatandaşlar, günlerini Kur'an okuyarak, meal dersi alarak, dini sohbetler yaparak geçiriyorlar. Birçoğu 'dünya kelamından uzak kalmak' için itikafa girdiğini belirtiyor.

SABIKA KAYDIYLA BAŞVURULUYOR

Diyanet her yıl itikafa girmek isteyene vatandaşlara yardımcı oluyor. İtikaf için uygun camileri ilan ediyor ve gelen başvurulara göre yönlendirmeler yapıyor. İtikafa girmek için ilçe müftülüklerine bir dilekçeyle birlikte nüfus cüzdanı fotokopisi ve sabıka kaydıyla başvurmak yeterli.

İtikafın artık unutulduğunu düşünen bir grubun sıkı çalışması neticesinde bu yıl itikaf yapmak isteyenlerin sayısında önemli bir artış oldu. itikaf.org isimli bir internet sitesi açan bir grup arkadaş, Ramazan'ın başından bu yana insanları itikaf konusunda bilgilendirdi, itikafa girilecek camileri duyurdu. İşte bu ekipten biri olan Mustafa Kahya 'Son yıllarda gençlerde sürekli gözlemlediğimiz maddi ve manevi tatminsizlik, başıboşluk gibi sorunlara itikafın çok iyi bir ilaç olabileceğini düşündük. Sürekli bir koşturmaca içinde geçen hayatımıza bir müddet ara vermenin, kendimizi biraz da olsa hesaba çekmenin, Rabbimiz ile olan kulluk ahdimizi yenilemenin çok önemli olduğunu ve bunun da itikafla sağlanabileceğine inandık' diyor.

GENÇLERDEN SORULAR

Peygamber Efendimiz'in itikaf sünnetini tüm gençlere tanıtmak ve bu sünneti yaşamalarını sağlamak için yola çıkan ekibin ismi Genç İtikaf. Tüm Türkiye'ye yayılan bir kampanya ile itikafa dikkat çekmeye çalıştıklarını söyleyen Kahya, sözlerine şöyle devam ediyor: 'Gençlik ile yola çıktık ama kampanyamızı sadece gençlik ile sınırlamadık. Söz konusu iş çok önemli bir sünnetin ihya edilmesi olunca, genç-yetişkin, kadın-erkek herkesin itikaf ile tanışmasını arzu ettik.' itikaf.org'da, zikir, tefekkür ve Kadir Gecesi temaları üzerinde de duruluyor. Bu temalarla itikafa girenlerin çokça yaptıkları bu ibadetlerin yeniden hatırlatılması amaçlanıyor. Sitede ayrıca Camiler bölümünde, Diyanet'in Türkiye genelinde şehirlerde izin verdiği camilere harita üzerinden rahatlıkla ulaşılabiliyor. Bu haritada tıkladığınız ilde cami isimleri, adresler ve görevli bilgileri hemen karşınıza çıkıyor. Siteye itikafla ilgili bir çok soru gönderiliyor. Gönderilen sorulardan anlaşıldığı kadarıyla, bir çok insan hayatında ilk defa itikafa giriyor. 'İtikafta ne yenmeli?', İtikafa girerken yanımıza alacağımız eşyalar nelerdir?' gibi sorular, bu yıl itikafa niyet edenlerin en sık sorduğu sorulardan bir kaçı.

TWİTTER'DAN İTİKAF SÖZÜ ALINDI

Geçtiğimiz yıllara göre itikafa girenlerin sayısında da bir artış var. Kesin rakamlar Ramazan sonunda açıklanacak olsa da resmi olmayan rakamlara göre bu yıl binden fazla kişi itikafa girdi. Kahya, bu yıl gençlerin twitter üzerinden itikafla ilgilendiklerini söyleyerek ekliyor 'İtikafla ilgili gönderilerin çoğu gençlerimizden geldi. Bu konuda gençlerin ayrı bir şevk ve heyecanı olduğunu söyleyebiliriz. Bu çalışmamızdan sonra Google'da 'itikaf'la ilgili aramalarda yüzde 100 seviyesinde artışlar oldu. Yani itikafı merak etme, araştırma oranları kayda değer şekilde artış gösterdi. İtikafa girme oranı olarak ise, kesin bilemiyoruz ama yarıdan fazlası gençlerin olacağını söyleyebiliriz.' Siteye gelen bilgilere göre, İstanbul'da on beş yirmi camide gençler itikafta. Türkiye genelinde her ilde de en az 3 ya da 5 camide gençlerin yoğun katılım gösterdiği itikafları da sayarsak bu sene 3 ila 5 bin arasında gencin itikafa gireceği tahmin ediliyor.

Dünyaya kapalı

- 'İbrahim ve İsmail'e: Evimi onu ziyaret edenler, ibedet için orada kalanlar (âkifîn), rükû ve secde edenler için tertemiz tutun diye ahid –emir- verdik' mealindeki âyet bir yönüyle itikafa

işaret ediyor.

- İtikâfa giren kimsenin gücü yettiği kadar namaz kılması, Kur'an okuması, istiğfar etmesi, dua ve niyazda bulunması, kelime-i tevhid ve tekbir getirmesi, Allah'ın varlığı, birliği, kudreti hakkında düşünceye dalması, gereksiz şeyler konuşmaması, başta Hz. Peygamber'in hayatına dair kitaplar olmak üzere dinî-ilmî eserler okuyarak vaktini değerlendirmesi müstehap.

- İtikâfa özellikle Ramazan ayının son on gününde girilmesi Kadir gecesini de ihya etme fırsatı vereceği için ayrı bir önem taşıyor. Hz. Âişe, 'Resûl-i Ekrem Ramazan'ın son on gününde ibadet için yoğun bir gayret içine girer, gecesini ihya eder ve ibadet için aile fertlerini uyandırırdı' demiştir

Baba oğul itikafa girdiler

İtikafa genelde yaşlıların girdiğine dair yanlış bir kanaat var. Bu yıl Ramazan'ın son on gününü camilerde itikafa girerek geçiren gençler bu ezberi bozacak gibi duruyorlar. Tıpkı 16 yaşındaki Mert Karsak gibi. Babası turizm öğretmeni Fikret Karsak'la birlikte Zeytinburnu'nda tarihi Seyitnizam Cami'sinde itikafa giren genç Mert, bu on günlük sürecin kendisine çok iyi geleceğini söylüyor. Yaşıtları gibi sosyal medyaya aşırı düşkün olduğunu söyleyen Mert, 'Buraya gelmeden önce tüm arkadaşlarıma itikafa giriyorum, 10 gün yokum, beni aramayın dedim. Bu yüzden rahatsız eden de olmuyor. Zaten telefonumu da evde bıraktım' diyor. Kur'an'ı okumayı yeni öğrenen Mert, gün içerisinde babasından ve orada bulunan diğer kişilerden ders alıyor. Arta kalan zamanda ise dini içerikli kitaplar okuyup, namaz kılıyor. Arada 'tefekküre' daldığını da belirtiyor. Babası daha önce 4 kez itikafa giren Mert 'Burada bulunmak ve bu havayı solumak insanı daha da sakinleştiriyor. Ben bunu babamda da gözlemledim. İnşallah ben de çıktığımda daha sakin ve dingin biri olurum' şeklinde konuşuyor. Mert ayrıca normal zamanlarda ağır gelen dini kitapları rahatlıkla okuyabildiğini ve burayı da bir kamp gibi gördüğünü söylüyor.

RAMAZAN DOLAYISIYLA KAPALIYIZ

Baba Karsak'ın bu dördüncü itikafı. Daha önce Şehzadebaşı ve Kızıl Minare Camii'nde itikafa giren Karsak, camilerin itikafa uygun yapılmadığını söylüyor: 'Her mahallede bir cami itikaf için ayrılmalı. Mümkün olduğu kadar tefekkür halinde olalım istiyoruz. Ama secde ederken çocuklar koşuşuyor, camideki sesler, bizim oluşturmaya çalıştığımız o ruhani havayı etkiliyor. Biz burada 10 kişi kalıyoruz. Gerekirse bir küçük cami sadece itikafa girenlere ayrılmalı.' Ramazan nedeniyle bazı dükkanların vitrininde 'Ramazan dolayısıyla kapalıyız' yazılır. Karsak, kendilerinin durumunu da buna benzetiyor: 'Ramazan'da dünyaya meylimiz azalıyor zaten, itikafa girince iyice arınmış oluyoruz. Sanki ölmüşüz gibi, dünyadan ayrı uzaktan izliyormuşuz gibi oluyor. İtikafa girince şeytanın sizi yanlışa düşürme ihtimali çok çok azalıyor. Yani biz de son on gün Ramazan dolayısıyla kapalıyız.'

Sosyal medyadan uzak 10 gün geçirecek

Mert aslında biraz da babasının yönlendirmesiyle itikafa girmeye karar verdiğini söylüyor. Baba Fikret Karsak ise 'Oğlum da benim yaşadıklarımı bilsin, öğrendiklerimi o da öğrensin istedim. Bu 10 günde oğlum da bazı hassasiyetleri edinsin istiyorum. Yeni nesil için cep telefonu ve sosyal medya hayati önem taşır oldu. Ben de istedim ki çocuğum bunlardan bir 10 gün uzak kalsın. Oğluma 'Gelir misin?' dedim, o da geldi. 'Kalamazsan, istediğin zaman eve dönersin' dedim ama dönmeye pek niyeti yok. Ramazan'ın sonuna kadar burada kalacağız inşallah' diyor. Caminin üst katında halıların üzerlerine çarşaf serip, burada yatan baba oğlu, önemli bir noktaya dikkat çekiyor: 'Efendimiz döneminde şimdiki kadar eşya yoktu, şu an itikafta olduğumuz camide de o kadar eşya yok ama biz burada yaşayabiliyoruz. Yaşayabileceğimizi görüyoruz.'

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim