• BIST 116.036
 • Altın 166,292
 • Dolar 3,9383
 • Euro 4,8462
 • İstanbul 16 °C
 • Ankara 17 °C
 • İzmir 17 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

TÜSİAD'dan Hükümete Tehdit Gibi Açıklama!

TÜSİAD'dan Hükümete Tehdit Gibi Açıklama!
TÜSİAD Başkanı Muharrem Yılmaz, "Vergi cezası veya başka türlü cezalarla şirketler üzerinde baskı kuran, ihale yasası onlarca kez değişen bir ülkeye yabancı sermayenin gelmesi mümkün değildir" dedi.

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz, ekonomik ve stratejik olarak dünyanın yeni çerçevesinin çizildiği bir ortamda Türkiye'nin kendisini tüketen, şiddetli, yıkıcı ve kazanımı olmayacak bir kavga ile enerjisini harcadığını belirtti.

Yılmaz, TÜSİAD'ın 44. Olağan Genel Kurul Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, çözüm süreci ile ilgili tartışmaları, bölgesel sarsıntıları, Gezi olaylarını, yeni anayasa çalışmalarının sonuçsuz kalmasını, hala süren yolsuzluk ve hukuksuzluk iddialarıyla çerçevelenmiş siyasi depremi düşündüklerinde 2013'ün ağır bir dönemi ve yüklü miktarda sorunu yeni yıla devrettiğini kaydetti.

2014 yılında gerçekleşecek yerel seçimler ve cumhurbaşkanlığı seçimleri ile 2015 yılındaki genel seçimlerin Türkiye'yi sürekli bir siyasi kampanya ikliminde tutacak olmasının, bu dönemi belirleyecek dikkat edilmesi gereken en önemli husus olduğunu aktaran Yılmaz, bütün seçimlerin Cumhuriyet'in 100. yılına doğru, AB üyeliği, çözüm süreci ve yeni anayasa gibi konuları sonuçlandıracak Türkiye'nin geleceğine şekil verecek siyasi kadroları belirleyeceğinin unutulmaması gerektiğini dile getirdi.

Türkiye'nin dünyadaki gelişmelerden en fazla etkilenen devletlerden birisi olduğunu söyleyen Yılmaz, bu nedenle Türkiye'yi dünyadan bağımsız değerlendirmenin mümkün olmadığını ifade etti.

Krizin beşinci yılı biterken dünya dengelerinin yeniden kurulduğuna dikkati çeken Yılmaz, hem ekonomik hem de strarejik olarak yeni düzenin ve güç ilişkilerinin artık daha net görüldüğünün ve seçildiğinin altını çizdi.

ABD'nin, yeni düzenin merkezinde yer alırken artık daha sınırlı imkanlar ve daha sınırlı ihtiraslar çerçevesinde hareket ettiğinin görüldüğünü belirten Yılmaz, sözlerine şöyle devam etti:

"Geçmişe göre dünyanın Asya dışındaki tüm bölgelerine mesafeli yaklaşırken kolay kolay askeri maceralara girmeyeceğini de sürekli vurguluyor. Diğer yandan Rusya kendi yakın çevresindeki gelişmelere müdahil olurken pek çok bölgesel devrim de denklemin içerisine kendisini ortak olarak kabul ettirmeyi başardı. Asya'da ise Çin'in, Japonya ve diğer komşuları ile arasındaki gerginlik unsurlarının sayısı artmakta. AB, sorunları nedeniyle çok içe kapanık da olsa dünya siyasetinde gerek kendi kurumsal kimliği gerekse önemli üyeleri aracılığı ile İran nükleer programı meselesinde yaptığı gibi çözümü kolaylaştıran bir unsur olabiliyor.

Uluslararası sistem var olan kurumları yeniden tanımlayarak kendisini yapılandırmayı, kurallarını yerleştirmeyi amaçlıyor. BM'nin işlevselliği ve etkinliği sorgulanıyor. IMF ve Dünya Bankası geçirdikleri sarsıntılardan sonra kurum olarak kendilerini yeniliyorlar. Ekonomik krizden sorumlu görülen finans sektörü 5 yıl önceye kadar her yerde, 5 yıl önceye göre daha fazla denetim ve gözetim altında tutuluyorlar. Küreselleşme sürerken hem ekonomik hem de siyasal stratejik anlamlar taşıyan bölgesel ticaret ve yatırım alanları şekillenmeye başlıyor. Raporlarda eğitim sistemlerinin yeni dönemin teknolojisi ile uyumlu olması gereğinin altı her yerde çiziliyor."

"Meseleye sistemi, kurumları altüst ederek çözüm bulmaya çalışmanın doğru olmadığını düşünüyoruz"

Yılmaz, ekonomik ve stratejik olarak dünyanın yeni çerçevesinin çizildiği bir ortamda Türkiye'nin kendisini tüketen, şiddetli, yıkıcı ve kazanımı olmayacak bir kavga ile enerjisini harcadığını söyledi.

"Gözleri kör eden söz konusu kavganın temelinde hukuk devleti, güçler ayrımı, temiz siyaset gibi vazgeçilmez demokratik kavramlar konusundaki zaafların yattığının açık olduğunu" iddia eden Yılmaz, meseleye sistemi, kurumları altüst ederek çözüm bulmaya çalışmanın doğru olmadığını düşündüklerini vurguladı. Yılmaz, "Diğer yandan devletin güvenlikle ilgili kurumlarında yaşananlardan sonra bu kurumların daha önce nasıl işlediğini, bundan böyle nasıl işleyeceğini sorgulamadan da edemiyoruz" dedi.

Emniyet güçleri ve yargı içerisinde varlığı ortaya çıkan gruplaşmaları ve bu gruplaşmaların örgütlü niteliğini devletin kurumsallığı açısından kabul edilemez bulduklarına işaret eden Yılmaz, siyaset dışı örgütlenmelerin, devlet kurumları aracılığıyla siyaseti etkilemeye çalışmasının herkesi tedirgin ettiğini dile getirdi.

Birbiri ardına hazırlanan bir takım kanunların kendilerini tereddüte düşürdüğünü aktaran Yılmaz, "İnternette özgürlük sınırlarını düzenleyen kanun tasarısının iletişim özgürlüğü üzerine kara bir bulut gibi çökeceği görüşü hayli yaygın" ifadelerini de kullandı.

 

"BÖYLE BİR ÜLKEYE YABANCI SERMAYE GELMEZ"

Yılmaz, "Vergi cezası veya başka türlü cezalarla şirketler üzerinde baskı kuran, ihale yasası onlarca kez değişen bir ülkeye yabancı sermayenin gelmesi mümkün değildir" dedi.

Ekonomik ve stratejik olarak dünyanın yeni çerçevesinin çizildiği bir ortamda Türkiye kendisini tüketen, şidddetli bir kavganın içine düştüğünü belirten Yılmaz,"Gözleri kör eden bu kavganın temelinde hukuk devleti, güçler ayrımı, temiz siyaset gibi vazgeçilmez demokratik kavramlar konusundaki zaaflarımızın yattığı açıkken, bu meseleye sistemi, kurumları altüst ederek çözüm bulmaya alışmanın doğru olmadığını düşünmekteyiz" dedi.

Yılmaz, "...Siyaset dışı örgütlenmelerin devlet kurumları aracılığıyla siyaseti etkilemeye çalışması hepimizi tedirgin ediyor. Birbiri ardına hazırlanan bir takım kanunlar bizi tereddüte düşünüyor" diye konuştu.

 

Etiketler: , ,
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim