• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

TÜSİAD'dan ERDOĞAN'a: Bitaraf Değiliz!

TÜSİADdan ERDOĞANa: Bitaraf Değiliz!
Başbakan'ın sert eleştirilerine hedef olan TÜSİAD, dün son dakika açıklaması yaptı; 'Bitaraf değiliz. Türkiye'de sivil toplum örgütlerinin, bertaraf olma endişesi duymadan, daha müreffeh bir Türkiye'ye katkı sağlayacağından şüphemiz yoktur'

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın TÜSİAD'a yönelik sert eleştirileri üzerine dün akşam saatlerinde açıklama yapan TÜSİAD, bitaraf (tarafsız) değiliz dedi. TÜSİAD'ın açıklamasında şu görüşlere yer verildi; 'TÜSİAD, halkoyuna sunulacak olan anayasa değişiklik teklifinin hazırlanış yöntemi, halkoyuna sunuluş biçimi ve içeriği hakkındaki görüşlerini, maddelerle ilgili açık ve net gerekçelere yer vererek, çeşitli vesilelerle ortaya koymuştur.

DÜŞÜNCEMİZİ İLETTMİŞTİK
Bu çerçevede TÜSİAD'ın görüşleri, 25 Mart 2010'da TÜSİAD'ı ziyaret eden hükümet temsilcilerine sözlü olarak iletilmiş ve aynı tarihte yayımlanan basın bülteni ile kamuoyuna duyurulmuştur. Ardından 13 Nisan 2010'da TÜSİAD Parlamento İşleri Komisyonu'nun TBMM ziyareti kapsamında siyasi parti gruplarına ve ilgili TBMM komisyon başkanlarına sunulan görüşler,  Sayın Başbakan'la 14 Temmuz 2010 tarihinde yapılan görüşmede de dile getirilmiştir. Ayrıca anayasa değişiklik teklifinin açıklandığı günden bu yana yapılan tüm basın temaslarında bu konudaki görüşler tekrarlanmıştır.
TÜSİAD, tüm bu süreç boyunca, halkoylamasının sonucunun evet veya hayır olarak çıkmasının Türkiye'nin yeni bir anayasaya duyduğu ihtiyacı ortadan kaldırmayacağını savunmuştur.  Anayasa, birlikte yaşamayı sağlayan toplumsal sözleşmedir. Bu düşünceyle TÜSİAD, katılımcı bir süreçle hazırlanacak, bireyi öne çıkaran, kuvvetler arasında kontrol-denge mekanizmalarını içeren ve çoğulculuk anlayışını esas alan yeni bir anayasa çağrısında bulunmaya devam edecektir. Referandum sürecinin yarattığı olağanüstü siyasi kutuplaşmanın yeni anayasa hazırlığı sürecini zorlaştırmaması da dikkat edilmesi gereken bir noktadır.'


Tüsiad olarak oy tercihi açıklamayız
'GeleneĞİmİz kamu yararına bir dernek olarak, yıllar içinde yaptığımız raporlarla oluşan müktesebatımız çerçevesinde kamuoyuna ışık tutmaya çalışmaktır' denilen TÜSİAD açıklamasında, 'Referandum, seçmenlerin hür iradeleri ile tercihlerini ortaya koyacakları bir halkoylamasıdır. TÜSİAD Yönetim Kurulu bir referandum veya seçimden önce oy tercihi açıklamaz. Kaldı ki, hiçbir kurum veya kişi, herhangi bir konuda, tercihte bulunmaya veya bu tercihini açıklamaya zorlanamaz' ifadeleri kullanıldı.

2001'de değişiklik ilanını biz vermiştik
TÜSİAD'In da aralarında bulunduğu bir grup sivil toplum
kuruluşunun 2001 yılındaki anayasa değişikliklerini destekleyen ilanının, TBMM’de üzerinde uzlaşılamadığı için halkoyuna sunulan bir metne değil, tam tersine TBMM’de sağlanan uzlaşma ile hazırlanmış bir metne ilişkin olduğu ve TBMM’yi muhatap aldığı unutulmamalıdır. TBMM’ye çağrıda bulunmakla, vatandaşlara belli bir yönde oy kullanmaları çağrısı yapmak kıyaslanamaz iki ayrı durumdur.

Bitaraf olan bertaraf olur
ÖNCEKİ akşam Habertürk televizyonuna konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TÜSİAD'ı kastederek sert eleştiriler yöneltmişti. Erdoğan konuşmasında 'Onlar gücünü milletten değil sermayeden alıyorlar. Arkasında sorumluluk taşımayan kişiler sadece paraları ile istedikleri yerleri yönetemezler. Ben gücümü halkımdan alıyorum. Paranın gücü ile burada değilim. Bana olan teveccühlerini gördüm. Ben onların güçleri ile buradayım. TÜSİAD, biraz daha halka inmesi gerekir, Ben bu noktada Anadolu sermayesi ile daha fazla işbirliği içinde olmalarını ve Türkiye'nin geleceğine yönelik katkı sağlamalarını öneririm Bi taraf olan bertaraf olur' demişti.

Baskı ve vesayet istemiyoruz
TÜSİAD'In açıklamasında 'TÜSİAD bitaraf değildir; TÜSİAD eksiksiz bir demokrasiden ve bireylerin hür iradeleri üzerindeki her türlü baskı ve vesayetin kaldırılmasından yanadır. Türkiye'de sivil toplum örgütlerinin, çağdaş sivil toplum anlayışının gereğini yerine getirerek, ancak bertaraf olma endişesi duymadan, daha müreffeh bir Türkiye'ye katkı sağlayacağından şüphemiz yoktur' denildi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

z

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim