• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

TÜSİAD: Siyasette % 100 Yatırımda %5 !

TÜSİAD: Siyasette % 100 Yatırımda %5 !
TÜSİAD'ın sanayi tesislerinin dağılımına bakıldığında Doğu ve Güneydoğu illerinin ancak yüzde 5'lik pay alabildiği ortaya çıkıyor.

 

 

 

 

 

Son dönemde artan terör olayları hakkındaki sert  eleştirileriyle dikkat çeken ve ‘Kürt sorununun çözümü için Doğu’ya yatırım gerek’ diyen Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği’nin (TÜSİAD) Doğu ve Güneydoğu’ya sanayi yatırımı yapmaya yanaşmadığı ortaya çıktı.

TOBB’un sanayi veritabanı ile TÜSİAD üyelerinin temsil ettiği holding ve şirketlerin kendi internet sitelerinde yer alan tesis bilgileri baz alındığında, TÜSİAD üyelerinin tesislerinin ancak yüzde 5’inin Doğu ve Güneydoğu Anadolu illerinde faaliyet gösteren tesisi olduğu dikkat çekiyor. Finans, inşaat, hizmet sektörleri gibi doğrudan sanayi yatırımı sınıfına girmeyen sektörler göz ardı edildiğinde, 31 Aralık 2009 tarihi itibarıyla TÜSİAD üyesi olarak gözüken 574 üyenin temsil ettiği özel sektör kesiminin Türkiye genelinde şu anda faaliyette olan 759 tesisi var.

TESİSLERİN %80’İ BATIDA
Üyeleri, Türkiye’de sanayi üretiminin yüzde 65’ini gerçekleştiren TÜSİAD’ın tesisleri Ankara’dan bir çizgi çekilerek incelendiğinde ise Ankara’nın doğusunda yaklaşık 150 tesisin faaliyet gösterdiği ortaya çıkıyor. Bir başka deyişle, Ankara’nın batısında 600’ün üzerinde tesisi bulunan TÜSİAD üyelerinin tesislerinin yüzde 80’inin üretimde Batı’yı tercih ettiği ortaya çıkıyor. Bu bölge daha da daraltılıp sadece Doğu ve Güneydoğu bölgeleri dikkate alındığında ise bu rakam daha da düşüyor ve bu bölgelerde yalnızca 49 tesisin aktif olarak çalıştığı dikkat çekiyor. Bu rakamlar oransal olarak incelendiğinde de, Türkiye genelindeki tesislerin sadece yüzde 5’inin Doğu ve Güneydoğu bölgelerindeki illerde faaliyet gösterdiği belirleniyor.  Son olarak, 3 gün önce gerçekleşen TÜSİAD’ın Yüksek İstişare Konseyi toplantısında Başkan Ümit Boyner, “Türkiye nasıl olup da PKK’nın eyle mplanını uygulamak zorunda kalıyor, ya da İmralı ve Kandil’dekilerin terörün ritmini belirlemesine izin veriyor, bunların bize anlatılması gerek” çıkışı yapmıştı. YİK toplantısında ayrıca, bölgedeki sorunun askeri yöntemlerle değil, ekonomik ve sosyal yöntemlerle çözülmesi gerektiği görüşü öne çıkmıştı. Toplantıda Doğu ve Güneydoğu’da yatırımı olan birkaç isimdiğer üyeleri yatırıma çağırmıştı.

DOĞU'YA GİDEN YA ENERJİ YA DA ÇİMENTOYA GİDİYOR

Verilen kamu teşviklerine rağmen tesis  yatırımlarından çok küçük bir pay alabilen Doğu ve Güneydoğu illerine gelen tesisler de çoğunlukla çimento sektöründen ya da hidroelektrik santral (HES) gibi enerji sektöründen. Tesis sahiplerinin kimliklerine bakıldığında da yatırıma gelenlerin çok küçük ve belirli bir kısım olduğu dikkat çekiyor. Örneğin çimento tesislerinin ağırlıkla Oyak Grubu ve Limak Holding’in tesisleri olduğu göze çarpıyor. Diyarbakırlı işadamı Nihat Özdemir’in sahibi olduğu Limak Holding’in bölgede sadece çimento değil, enerji yatırımları da bulunuyor.

İSTİHDAMI DÜŞÜK TESİSLER
Faaliyette olan sanayi tesisi olarak dikkat çekenlerden birisi de Aynur Bektaş’ın sahibi olduğu Hey Tekstil’in Batmanlı Güneştekin Tekstil ile ortaklaşa kurduğu tekstil fabrikası. Siirt ve Erzurum gibi enerji santrallarına elverişli olan illerde de enerji tesislerinin faaliyette olduğu ortaya çıkıyor. Bu bölgelerdeki tesislerin genel yapısına bakıldığında, büyük istihdam sağlamaktan uzak, daha çok bölge avantajlarını kullanmaya yönelik ufak tesisler olduklarını söylemek mümkün.

ÜYELERİN YÜZDE 35'İ İMALATTAN
TÜSİAD’ın 574 üyesinin temsil ettiği şirketlerin yüzde 35’i imalat sektöründe faaliyet gösteriyor. Bu sektörel dağılım açısından bakıldığında dernek içindeki en büyük pay. İmalatı, yüzde 13 ile toptan ve perakende ve yüzde 11’er ile inşaat ile mali hizmetler takip ediyor. Bu sektörlerin ardından yüzde 10 ile ulaştırma ve yüzde 6 ile enerji geliyor. TÜSİAD üyeleri olan kişilerin şirketleri, Türkiye’de kamu dışı istihdamın yüzde 50’sini, Kurumlar Vergisi’nin yüzde 85’ini, kamu dışı katma değerin ise yüzde 50’sini oluşturuyor.

TÜSİAD'DAN DOĞU'DA LAF VAR ÜRETİM YOK
Gazete Habertürk Genel Yayın Yönetmeni Fatih Altaylı da bugünkü köşe yazısında bu konuya yer verdi.

"TÜSİAD, Kürt ya da Doğu sorununun, adı her neyse, çözümü için yıllardır plan hazırlar, konuşur, hatta talimat verir.
Söylediklerinde akılcı şeyler de vardır, akıl dışı talepler de.
TÜSİAD üyelerinin bu soruna önem verdiği aşikârdır yıllardır.
Önceki gün de çok sert çıkışlar yaparak, bu meselenin çözümü için önerilerde bulundular.
Okurken aklıma takıldı ve HT Ekonomi'nin Yayın Müdürü Yavuz Barlas'ın yanına gidip bir ricada bulundum.
Dedim ki, "Yavuz'cuğum, şu TÜSİAD Doğu ve Güneydoğu için çok konuştu. Bir bakalım, konuşmak dışında ne yapmışlar? Bölgede ne yatırımlar yapmışlar? Ekonomik olarak bölgeye ne katkı sağlamışlar, ne istihdam yaratmışlar?"

HABERTARAF

 

 

 

 

 

Y

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim