• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Türkiye'nin geleceği parlak

Türkiyenin geleceği parlak
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Son dönemde ortaya çıkan bir takım tartışmalar kimseyi kötümserliğe itmesin. Türkiye'nin temelleri sağlam, geleceği parlak" dedi

ANKARA (AA) - Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Son dönemde ortaya çıkan bir takım tartışmalar kimseyi kötümserliğe itmesin. Türkiye'nin temelleri sağlam, geleceği parlak" dedi.

Bakan Şimşek, Türkiye Genç İş Adamları Derneği'nin (TÜGİK) TOBB İkiz Kuleleri'nde gerçekleştirilen genel kurulunda yaptığı konuşmada, Türkiye'de kötümser olmak için hiç bir gerekçe olmadığını söyledi.

Türkiye'nin bugünkü noktaya kişi başı ortalama 6,5 yıllık eğitim süresi ile geldiğini anlatan Şimşek, zorunlu eğitim süresini 12 yıla çıkardıklarını hatırlatarak, gelecekte yetişen nesillerin bugünkünün iki katı eğitim seviyesine sahip olacağını ifade etti. Şimşek, "Gelecek çok daha parlak olacak. Toplanan vergilerin yüzde 23'ünü eğitime ayırdık. Bu bile tek başına iyimser olmak için yeterli. Birkaç yıl içinde OECD ülkeleri ile eğitimde kalite farkını kapatmış olacağız" dedi.

Türkiye'nin katma değeri yüksek mal ve hizmet üretimini de yukarılara çekmesi gerektiğine işaret eden Şimşek, bunun için yetişmiş elemanın öne vurguladı. Bakan Şimşek, Ar-G ve markalaşma konusunda da ciddi adımlar atılması gerektiğini belirterek, hükümet  olarak bu konudaki vergi muafiyeti başta olmak üzere çeşitli destekleri sağladıkların anlattı. Devletin Ar-Ge harcamalarının milli gelire oranını yüzde 0,5-0,6 civarında olduğunu ifade eden Şimşek, AB ortalamalarının da benzer düzeyde olduğunu, buna karşılık özel sektörden Ar-Ge'ye daha fazla önem vermelerini istediklerini söyledi. Bakan Şimşek, Ar-Ge konusunda çok önemli destekler verdiklerini, gerekirse bu destekleri artırabileceklerini kaydetti.

Türkiye'de kurumların kalitesinin de arttığını belirten Şimşek, Türkiye'nin rekabet gücü açısından önceki yıllarda en düşük yüzde 30'luk dilimin içindeyken, geçen sene sonu itibarıyla rekabet gücü en yüksek yüzde 30'luk grubun içine girdiğini ancak bunun yeterli olmadığını dile getirdi.

"Türk özel sektörünün borcu yüksek" eleştirilerine de değinen Şimşek, özel sektörün yüzde 66'sının yabancı para cinsinden borcu bulunmadığını, kalanların yüzde 80'inin de yaptıkları ihracat nedeniyle alacaklarının olduğunu belirtti. Şimşek, "Bu nedenle eleştirileri kayda değer bulmuyorum. Devletin bilançosu sağlam, özel sektörün dinamizmi yerinde, borcu sorun oluşturmaz" diye konuştu.

Türkiye'nin enerjide dışa bağımlı bir ülke olduğunu anımsatan Şimşek, aldıkları önlemler ve yaptıkları yatırımlar sayesinde gelecekte enerjide dışa bağımlılığın çok daha azalacağının kaydetti. Şimşek, "Güneş enerjisi de devreye girdiği zaman bu ülkeyi kimse tutamaz" dedi.

Çalışma hayatına ilişkin mevzuat çalışmalarına da değinen Şimşek, iş mevzuatını esnek bir hale getirmek için çaba içerisinde olduklarını, bu konudaki reform çalışmalarının tamamlandığını, 2015 yılından sonra önemli adımlar atılabileceğini ifade etti.

Bakan Şimşek, satın alma gücü  paritesine göre Türkiye'de kişi başına düşen milli gelirin 18 bin dolar olduğunu, bunun yeterli olmadığını 50-60 bin dolara yükselmesi gerektiğini kaydetti. Şimşek, şöyle konuştu:

"Ekmeği büyüttüğümüz kadar özgürlükleri de geliştirmeliyiz. Türkiye'nin en büyük sorunu Kürt sorunu. Bunu çözmek için önemli   bir arada ortaya konuldu. türkiye bu sorunu çözerse önünde hiç bir engel kalmaz, ilham kaynağı olur. Son dönemde ortaya çıkan bir takım tartışmalar kimseyi kötümserliğe itmesin. Türkiye'nin temelleri sağlam, geleceği parlak."

- "Dünya 3 yeni değişimin başlangıcında"-

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da  dünyanın 3 yeni değişimin başlangıcında olduğuna işaret etti. 2008 küresel kriziyle beraber dünyadaki likiditenin azaldığını ifade eden Hisarcıklıoğlu, petrol ve doğalgazın yerine yeni enerji kaynağının artık kaya gazı olacağını bildirdi.

Kaya gazınan maliyetinin doğalgazın 3'te 1'i düzeyinde olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, en büyük kaya gazı rezervine sahip olan ABD'nin yeniden dünyanın üretim merkezlerinden birisi olmaya yöneldiğini ifade etti. Hisarcıklıoğlu, kaya gazının keşfi ve enerjinin ucuzlamasıyla maliyetlerin düşeceği belirtti. Türkiye’de de Güneydoğu ve Trakya bölgelerinde kaya gazı rezervleri bulunduğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu, Türkiye'nin de dünyadaki yeni düzenin ve pazarın içerisinde olması gerektiğini vurguladı.

Hisarcıklıoğlu, 2 sene içerisinde dünyanın gelişmiş ülkelerinin tek bir pazar içerisinde buluşacağına dikkat çekerek, "Biz de muhakkak bu yapının içerisinde olmak zorundayız" dedi.

ABD, Avrupa ve Asya Pasifik ülkeleri kendi aralarında görüşerek, dünya ekonomisinde yeni bir dönem başlattıklarını anlatan Hisarcıklıoğlu, "Bütün gelişmiş ülkelerin yüzde 65’i tek bir pazar oluşturuyor. AB’nin önemi de bizim için burada ortaya çıkıyor. Mal, parası olana satılır. Bütün standartlarıyla beraber, yeni kurulan bu pazarın içerisinde olmak zorundayız" diye konuştu.

-TÜGİK Başkanı Güral-

TÜGİK Başkanı Erkan Güral da Türkiye'nin dış politikasındaki dinamizminin ve yeni vizyonunun kendilerine heyecan verdiğini söyledi. TÜGiK olarak Türk girişimcilere yeni pazarlar bulmak için yoğun çaba sarf ettiklerini anlatan Güral, "Hedefimiz, zengin ve mutlu bir Türkiye, bunun için demokrasi şart" diye konuştu.

TÜGİK'in çalışmaları hakkında da bilgi veren Güral, ekonomide kadın girişimci sayasını artırmak, evde oturan kızların istihdama katılmasını sağlamak amacıyla yeni bir proje başlattıklarını belirtti. Güral, "Mavi ve beyaz yakalıdan sonra iş literatürüne 'pembe yakalıyı' da ilave ediyoruz. Proje il ve ilçelerde başlayacak ve kadın girişimci sayısını artıracaktır" diye konuştu.

Konuşmaların ardınan Güral, Şimşek ve Hisarcıklıoğlu'na plaket verdi. 

TÜGİK Genel Kurulunda seçimlere mevcut başkan Erkan Güral'ın başkanlığındaki tek liste ile gidildi.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim