• BIST 97.211
 • Altın 195,318
 • Dolar 4,9773
 • Euro 5,8072
 • İstanbul 26 °C
 • Ankara 21 °C
 • İzmir 29 °C
 • +18 CHP’ye 2.ŞOK! Muharrem İnce Cinsel Sapkın Çıktı!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • +18 CHP’ye 2.ŞOK! Muharrem İnce Cinsel Sapkın Çıktı!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?

TÜRKİYE'NİN EKSENİ,ANKARA EKSENİDİR

TÜRKİYENİN EKSENİ,ANKARA EKSENİDİR
Dışişleri Bakanı Davutoğlu, "Son dönemlerde ortaya konan eksen tartışmalarını, anlamsız, gereksiz ve art niyetli olarak görüyoruz. Türkiye'nin ekseni, ankara eksenidir" dedi.

 

 

 

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, son dönemlerde ortaya konan eksen tartışmalarını, anlamsız, gereksiz ve art niyetli olarak gördüklerini belirterek, 'Türkiye'nin ekseni, Ankara eksenidir' dedi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Dışişleri Bakanlığının 2010 yılı bütçesi üzerinde sunum yapan Davutoğlu, uluslararası konjonktürün, son 20 yıl içinde çok dinamik bir seyir takip ettiğini söyledi.

Uluslararası siyasal düzende ortaya çıkan dinamik tablonun, birçok bölgesel alanda yeni risk alanları ortaya çıkardığını ifade eden Davutoğlu, çift kutuplu yapılar dağıldıkça önemli jeopolitik boşluk alanlarının doğduğunu dile getirdi.

Davutoğlu; Balkanlar, Kafkaslar ve Orta Doğu'da soğuk savaş sonrası ortaya çıkan krizlerin, nihai çözüme kavuşmadığını, günümüze ulaştığını, 2000'li yıllarda bir takım çözüm arayışlarına gidildiğini, ancak yine konunun nihai aşamaya ulaşmadığını ifade etti.

Türkiye'nin bütün bu gelişmelerin tam merkezinde olduğunu belirten Davutoğlu, bu nedenle krizleri doğru ele almak gerektiğini vurguladı.

Tarihi sorumluluk alanları itibariyle de Türkiye'nin önemli sorumluluklar üstlendiğinin altını çizen Davutoğlu, Orta Asya'dan, Kuzey Afganistan'dan Bosna'ya kadar uzanan bölgede, bütün toplulukların Türkiye'den beklentilerinin olduğunu kaydetti. Davutoğlu, bu ülkelerin tarihi, ekonomik ve siyasi beklentilerinin olduğunu belirterek, 'Biz ne kadar kendi içimizde tartışırsak tartışalım, dışarıdan Türkiye'ye böyle bir imajla bakılıyor. Bu, bizim için onur vesilesidir. Hakkını vermek, gereğini yapmak, görevimiz' dedi.

 

'VİZYONEL STRATEJİ, AKSİYONEL UYGULAMA'

Türkiye'nin dış politikasını, vizyonel bir strateji ve aksiyonel bir uygulama olarak tanımladıklarını ifade eden Davutoğlu, 'Her konuda vizyonumuz olacak. Krizlerin esiri olmayacağız. Sürekli aktif dış politika takip edeceğiz. Son dönemlerde ortaya konan eksen tartışmalarını, anlamsız, gereksiz ve art niyetli olarak görüyoruz. Türkiye'nin ekseni Ankara eksenidir' diye konuştu.

Türkiye'nin kriz alanlarında aktif roller üstlendiğini belirten Davutoğlu, şöyle devam etti:

'Türkiye ilk defa BM Güvenlik Konseyi üyesi oldu. Bütün oturumlarda son derece aktif tavır sergiledik. Dönem başkanlığımızda bütün tarafların takdirini topladık. Bu üyeliğe nasıl geldiğimiz önemli. Biz, BM Güvenlik Konseyi üyeliğini alırken, 151 ülkenin desteğini aldık. Eğer eksen Doğu olsaydı, belki 50-60 oy alırdık, Batı olsaydı ya da belli coğrafya olsaydı, 80-90 oy gibi sınırlı kalırdı oylarımız. Ama 48 yıl aradan sonra 151 oy almak demek, bütün ülkelerden oy almışsınız demektir. Bu, rekor oydur. Bununla gurur duyuyoruz. Bu Türkiye'nin artan etkisini gösteriyor.'

 

KOMŞU ÜLKELERLE İLİŞKİLER

Türkiye'nin, çevresindeki bölgelere belli vizyonla yaklaştığını belirten Davutoğlu, ülkenin, etrafını bir istikrar kuşağına dönüştürme konusunda kararlı olduklarını vurguladı.

Bunun için Türkiye'nin komşu ülkelerle 'sıfır' problem ilişkisi etrafında son 6 yılda ciddi mesafeler aldığını kaydeden Davutoğlu, Türkiye ile herhangi bir komşusu arasında büyük ölçekli savaş, kriz değil, küçük ölçekli bir tansiyon yükselmesi bile beklenmediğini söyledi.

Bunun ekonomi için de çok önemli olduğunu kaydeden Davutoğlu, eğer komşularla sıkıntı yaşanırsa, dış yatırımın gelmeyeceğini, bu ülkeye güveninin azalacağını ifade etti.

Komşu ülkelerle maksimum iş birliği ve mutlak ekonomik entegrasyon hedeflediklerini belirten Davutoğlu, bunun için Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Mekanizması devreye soktuklarını anımsattı.

Sadece komşularla kurulan istikrar havzasının yetmeyeceğini anlatan Davutoğlu, komşuların bir ötesindeki bölgelerle de ilgilenmek gerektiğini söyledi.

 

EKONOMİK ENTEGRASYONUN ÖNEMİ

Kafkaslar, Balkanlar ve Orta Doğu ile ilgili net tanımlanan belli ilkeler etrafında dış politika yürütüldüğünü belirten Davutoğlu, şöyle devam etti:

'Bu ilkeler temelde 4 ana esasa dayanıyor. Birincisi herkes için güvenlik. Herkesin güvenliği bir diğerine eşit olsun.

İkincisi, dış düzey siyasi diyalog. Bizim bütün ülkelerde üst düzey siyasi diyaloğumuz var. Örneğin, Türkiye, Sırbistan ve Bosna Hersek arasında bir ayda iki kere toplanan Dışişleri Bakanları üçlü mekanizması kurduk. Bu, 10 yıl önce tahayyül bile edilemezdi.

Üçüncü önemli ilke, ekonomik entegrasyon. Barışı, ancak ve ancak ekonomik karşılıklı bağımlılık koyarsanız tesis edersiniz. AB bunun güzel bir örneğidir. Biz bölgemizdeki, çevre bölgelerdeki bütün ekonomik inisiyatiflerde yer alacağız, alıyoruz. Dördüncü olarak kültürel uyum ve karşılıklı saygıdır.'

Davutoğlu, uluslararası siyasi düzen konusunda Türkiye'nin aktif bir tutum sergilediğini, sergilemeye devam edeceğini kaydetti.

 

EKONOMİK DÜZEN

Bakan Davutoğlu, Türkiye'nin artık edilgen bir ekonomik aktör olmaktan süratle çıktığını ifade etti. Türkiye'nin sadece güçlü güvenlik yapısı ve etnik diplomasi ile ayakta duramayacağını belirten Davutoğlu, mutlaka ekonomik altyapının güçlü olması gerektiğini söyledi.

Zamanla G-8 yapılanmasının yetersizliğinin ortaya çıktığını kaydeden Davutoğlu, şu anda yeni uluslararası finansal ekonomik mimarinin zeminini artık, Türkiye'nin de üyesi olduğu G-20'nin oluşturduğunu kaydetti.

Irak ile yapılan en önemli anlaşmanın Basra'dan Edirne'ye kadar uzanan tren yolu olduğunu belirten Davutoğlu, böylece Körfez ile Avrupa arasında doğrudan iletişimin Türkiye üzerinden sağlanacağını söyledi.

Uluslararası kültürel düzen bakımından, Türkiye'nin, çatışmaları engelleyici her türlü faaliyetin içinde yer aldığını kaydeden Davutoğlu, Medeniyetler İttifakı Projesi'nin Türkiye ile İspanya iş birliğinde başlatıldığını anımsattı.

 

"IRAK İSTİKRARA KAVUŞTURULAMAZSA, ORTA DOĞU'DA BARIŞ TESİS EDİLEMEZ'

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Ermenistan ile Türkiye arasındaki normalleşmenin ancak ve ancak, Ermenistan-Azerbaycan ilişkilerinin normalleşmesi suretiyle gerçekleşebileceğini, kalıcı olabileceğini söyledi.

Davutoğlu, bakanlığının 2010 yılı bütçesini TBMM Plan ve Bütçe Komisyonuna sunarken, Türkiye'nin AB konusundaki nihai hedefinin tam üyelik olduğunu, alternatif hiçbir çalışmanın Türkiye için bir değer ifade etmediğini söyledi.

Türkiye'nin, tam üyeliğin gereği olan bütün reformları yapacağını ifade eden Davutoğlu, reform izleme grubunun çalışmalarına devam ettiğini kaydetti.

Ahmet Davutoğlu, Türkiye'nin Kıbrıs sorununa bakış açısını da anlattı. Siyasi eşitliğe, iki kesimliliğe, eşit statüde iki kurucu devlete ve Türkiye'nin etkin ve fiili garantisine dayalı bir çözüm istediklerini dile getiren Davutoğlu, Türkiye'nin bu konudaki iyi niyetini gösterdiğini bildirdi.

Bakan Davutoğlu, KKTC'nin yurt dışı temsilciliklerini son 4 yılda 18'e çıkardıklarını söyleyerek, Kıbrıs Türkünün varlığının, hukukunun, hürriyetinin ve geleceğinin teminat altına alınması, Doğu Akdenizde kalıcı bir barışın sağlanması, Kıbrıs politikası açısından önemli olduğuna işaret etti.

Türkiye-Yunanistan ilişkilerine değinen Davutoğlu, iki ülke ilişkilerinde önemli mesafeler alındığını belirtti.

Ahmet Davutoğlu, Bosna Hersek'in, sınır bütünlüğünü korumuş bir şekilde, AB'ye ve NATO'ya entegresyonuna önem verdiklerini ifade etti. Türkiye'nin Arnavutluk ve doğu Avrupa ülkeleri ile olan ilişkilerine de değinen Davutoğlu, AB ve Balkanlar dışındaki Avrupa ülkeleri ile ikili ilişkilerde bulunduğunu da bildirdi.

 

'TERÖRE KARŞI GÜÇLÜ BİR MÜCADELE SERGİLENMESİ'

Türkiye'nin soğuk savaş sonrasında ABD ile olan ilişkilerinin çeşitlendiğini dile getiren Davutoğlu, ABD'deki yeni yönetim ile birçok konuda benzer yaklaşımlara sahip olduklarını söyledi. Davutoğlu, 'Gerek ABD gerek Avrupa gerekse Orta Doğu bölgesine yönelik temaslarımızda en önemi unsurlarımızdan birisi, terörle mücadele konusudur. Biz terörle mücadelede uluslararası bir taahhüdün ortaya konulmasını ve bu taahhüt çerçevesinde her alanda teröre karşı güçlü bir mücadele sergilenmesine özel önem veriyoruz' diye konuştu.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, PKK'ya dönük olarak gerek Avrupa içinde yürütülen çalışmalarda gerekse ABD'de de yürütülen çalışmalarda Türkiye'ye karşı olan bu terör faaliyetlerinin lojistik desteğinin kesilmesi konusunda etkin bir diplomasi yürüttüklerini ve yürütmeye devam edeceklerini bildirdi.

Filistin-İsrail ilişkilerinde iki devletli politika izlediklerini anlatan Davutoğlu, iki ülke arasındaki sorunlarda Türkiye'nin üzerine düşeni yapacağını belirtti. Ahmet Davutoğlu, 'Irak sorunu doğru bir şekilde ele alınamaz ve Irak istikrara kavuşturulamazsa, Orta Doğu'da barış tesis edilemez' dedi.

Bakan Davutoğlu, Türkiye'nin Afganistan'a dönük politikalarını da anlattı. Afganistan'ın yeniden imarı için 200 milyon dolarlık bir paket geliştirdiklerini ifade eden Davutoğlu, orada inşa edilen okullarda yaklaşık 40 bin öğrencinin eğitim gördüğünü kaydetti. Ahmet Davutoğlu, Afganistan ve Pakistan arasında yaşanan sorunların aşılması için gereken ne varsa onu da yaptığını söyledi.

 

'KAFKASYA'DA KALICI VE KAPSAMLI BİR BARIŞ'

Konuşmasında, Karadeniz ve Kafkasya ülkeleri ile olan ilişkiler, Türkiye ile Ermenistan arasında imzalanan protokollere değinen Davutoğlu, şunları kaydetti:

'Ermenistan ile Türkiye arasındaki normalleşmenin ancak ve ancak, Ermenistan Azerbaycan ilişkilerinin normalleşmesi suretiyle gerçekleşebileceğine, kalıcı olabileceğine inanıyoruz. Türkiye'nin Ermenistan ile yürüttüğü bu süreç içinde Azerbaycan-Ermenistan ihtilafının çözümü konusunda da Minsk grubunun yürüttüğü süreç ciddi bir ivme kazanmıştır. İki ülke liderleri son 6-7 ayda 7 kez bir araya geldiler, tekrar bir araya gelecekler. Teknik çalışmalarda hız kazandırıldı. Ümit ediyoruz ki bu yolla biz Kafkasya'da kalıcı ve kapsamlı bir barışı gerçekleştirmek bakımından öncü bir rol üstleniriz.

Nihai hedefimiz; Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin, iki ulus devleti olarak normalleşmesi, sınırlara karşılıklı saygı ve iyi komşu ilişkilerine dayalı bir politikanın geliştirilmesi, Türk-Ermeni ilişkilerinin tarihi önyargılardan arındırılarak, adil bir hafızaya dayalı bir şekilde yeniden ihdas edilmesi ve asılsız soykırım iddialarının önünün kesilmesi ve engellenmesi, Türk ve Ermeni toplulukları arasında yeni bir dönemin başlatılması, bu çerçevede tarih komisyonu kurulması ve Azeri-Ermeni ihtilafına çözüm bulunması.'

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Türkiye'nin Orta Asya Cumhuriyetleri ile olan ilişkilerine değinerek, geçen ekim ayı başında, Nahçıvan'da Türk Dili Konuşan Ülkeler Zirvesi yapıldığını anlattı. Davutoğlu, zirvede, Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyinin kurulmasına ve sekreteryasının da İstanbul'da olmasına karar verildiğini bildirdi.

Türkiye'nin, soğuk savaş döneminde ihmal ettiği Afrika ülkeleri ile olan ilişkilerinin arttığına işaret eden Davutoğlu, Afrika'da bu yıl 9, gelecek yıl da 5 büyükelçilik açılmasına karar verildiğini ifade etti.

Bakan Davutoğlu, geçen yıl 171 olan dış temsilcilik sayısının, bu yıl 199'a çıktığını söyledi.

YenişafakGazetesi

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim