• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

'Türkiye'de Yahudileri Eleştirmek Suç Oluyor!'

Türkiyede Yahudileri Eleştirmek Suç Oluyor!
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun Stasbourg'ta imzalayacağı ‘Sanal Suçlar Sözleşmesi' nin Türkiye'yi zor durumda bırakacağı düşünülüyor.

 
 

Avrupa ile imzalanacak olan ‘Sanal Suçlar Sözleşmesi ile Hükümlülerin Nakli’ sözleşmesi Türkiye'de iç ve dış unsurlara karşı güveni sarsacak cinsten.

Türkiye’nin Avrupa Konseyi dönem başkanlığını devralacağı ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun imzalayacağı Avrupa Konseyi 'Siber Suçlar Sözleşmesi’ en çok siyonizme yarayacak.

Konu ile ilgili verilen ilk bilgilere göre sözleşme ve ek protokolünün, internet içerik politikalarında esaslı değişiklikler yaparak köklü bir düzenleme getireceği yönünde olmuştu. Fakat imzaya yaklaşıldıkça konunun altında harici emellerin yattığı gerçeği ortaya çıktı.

18 Ekim’de imzaya açılan 'Siber Suçlar Sözleşmesi' bu yılın Haziran ayı itibarıyla 46 ülkede imzalandı ve 29 ülke sözleşmeyi iç hukukuna uyarladığını açıkladı.

Sözleşmenin temelde bilişim suçları alanında devletlerarası işbirliğini artırma hedeflendiği belirtilirken, ilave edilen içeriklerin sözleşmeyi amacından saptırdığı iddiaları gündemi sarstı.

İddiaya göre sözleşmenin ilk hâli içerik suçu olarak sadece ‘çocuk pornografisini’ düzenliyor. Ancak, 2003 yılında genişletilen kapsamlı Sözleşme’ye “ırkçılık ve yabancı düşmanlığı” bir içerik suçu olarak eklendi. Sözleşmede ırkçılığın engellenmesi iyi niyet ve gerçek bir yaptırım görüntüsü verirken eklenen protokollerle Yahudilerin eleştirilmesini engellemeye yönelik maddeler getireceği öğrenildi..

EK PROTOKOL, YAHUDİLERİ ELEŞTİRMEYİ YASAKLIYOR

Ek protokol, taraf devletlerin bilişim sistemleri yoluyla ırkçı ve yabancı düşmanlığı nitelikli içeriğin yayılmasını/propagandasını suç saymalarını gerektirirken “ırkçılık ve yabancı düşmanlığı” suçunun tanımını yapıyor. Özellikle antisemitizmi ve 1940-45 yılları arasında gerçekleşen soykırım veya insanlığa karşı suçların inkârı, aşırı derecede küçümsenmesi, onaylanması veya meşru görülmesi dâhil ırkçılık ve yabancı düşmanlığı içeren tehdit ve aşağılamalar da cezalandırılması gerekli içerik arasında görülüyor. 

ABD, EK PROTOKOLÜ REDDEDİYOR

ABD, ana sözleşmeye taraf olmasına rağmen, Ek Protokol’ün Anayasasına ve düşünce özgürlüğüne aykırı olduğu gerekçesi ile ek protokol hükümlerini reddetti.

Bilindiği gibi Avrupa Birliği 2010 İlerleme Raporunda, “Özellikle İslamcı ve aşırı sağcı basındaki nefret söylemi bağlamında antisemitizm sorun olmayı sürdürmektedir” denilerek Türkiye ırkçılık konusunda eleştirilmişti.

Türkiye’nin İsrail ile mevcut ilişkileri ve antisemitizm konusunun politik istismar aracı olarak kullanıldığı bir dönemde, çekincesiz bir şekilde Siber Suç Sözleşmesi’ne ve özellikle Ek Protokolle taraf olmayı kabul etmesi uzmanlara göre ciddi sorunlar doğuracak nitelikte.

TÜRK KULLANICI VERİLERİNE ABD VE AB ERİŞEBİLECEK

Ayrıca Türkiye Bu sözleşme ve ek protokolleri kabul ederek imzalaması durumunda internet alanındaki yasaklarla ilgili konuların da arka planının sümenaltı edileceği görüşü yaygın.  Anlaşmanın bir başka boyutu ise bilişim suçları konusunda devletlerarası veri paylaşımını eşzamanlı olarak zorunlu kılması oldu. Bu zorunluluk, Türk kullanıcıların bilgilerine ABD ve Avrupa Birliği tarafından erişilebilme sonucunu doğuracak.

Öte yandan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun sözleşmeyi imzalaması durumunda TMBB’nin onayı alınmadığı için hemen yürürlüğe girmeyeceği öğrenildi. Uzmanlar TBMM sözleşmeyi onamadan önce hem ana Sözleşmenin hem protokolün hukuksal etki analizinin etraflıca yapılması gerektiği görüşünde.

Timeturk

E

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim