• BIST 97.211
 • Altın 195,318
 • Dolar 4,9773
 • Euro 5,8072
 • İstanbul 26 °C
 • Ankara 21 °C
 • İzmir 29 °C
 • +18 CHP’ye 2.ŞOK! Muharrem İnce Cinsel Sapkın Çıktı!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • +18 CHP’ye 2.ŞOK! Muharrem İnce Cinsel Sapkın Çıktı!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?

TÜRKİYE SURİYE BELDE VAHİDE!..*

TÜRKİYE SURİYE BELDE VAHİDE!..*
Türkiye ve Suriye dış politikaları adeta iki ülke tek memleketmiş gibi belirlenmeye başlanırken bunun son örneği İsrail'i Anadolu Kartalı'ndan kovan Türkiye'nin Suriye ile ortak askeri tatbikata karar vermiş olması...*Türkiye ve Suriye tek memleket

Haber Merkezi/ TIMETURK

İsrail ile ortak tatbikattan vazgeçen Türkiye yeni bir karar alarak yeni stratejik ortağı Suriye ile birlikte ortak tatbikat kararı aldı. Ortak askeri tatbikat kararını İşleri Bakanı Beşir Atalay ve Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül Suriyeli bakanlarla yaptıkalrı ortak toplantı sonrasında açıkladılar.

Suriye Haber Ajansı'nın haberine göre Suriye Türkiye Stratejik İşbirliği Konseyi Birinci Bakanlar toplantısı 13 Ekim Salı günü Halep’te başladı. Türkiye Suriye Yüksek Düzeyde Stratejik İşbirliği Konseyi, Cumhurbaşkanı Beşşar el-Esed’in geçen ay İstanbul’a düzenlediği gezi esnasında Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya geldiği sırada ilan edilmişti.

Toplantılara Suriye ve Türkiye tarafından Cumhurbaşkanı Yardımcı Vekili Hasan Türkmani, Savunma ,Tarım ve Sulama, Ekonomi ve Ticaret, Dışişleri, Eğitim, Petrol ve Maden Kaynakları İmar ve İskan, Sağlık ve Elektrik Bakanları katıldı.

Toplantıda, iki ülke arasındaki işbirliği ufukları, önümüzdeki ay Şam’da İki ülke Başbakanlarının katılımıyla düzenlenecek Suriye Türkiye Stratejik İşbirliği Yüksek Konsey Toplantısı sırasında imzalanacak anlaşma ve protokoller görüşülecek.

Toplantı çalışma ajandasında, iki ülke arasında siyasi, diplomatik, ekonomik, ulaşım, enerji sağlık, eğitim, kültür, çevre, turizm, askeri ve güvenlik alanlarında işbirliğinin geliştirilmesi yer alıyor.

Bu arada iki ülke Dışişleri Bakanları Velid el-Muallim ve Ahmet Davut oğlu toplantının sonunda basın toplantısı düzenliyor. Ayrıca iki bakan, iki ülke arasında vizelerin iptal edilmesini Suriye Türkiye “Selame” sınır kapısında resmi olarak imzalayacak ve toplantılara katılan bakanlar toplantıları bitirmek ve ortak işbirliği, protokoller ve anlaşmalar konusunda ikili görüşmeler yapmak amacıyla Türkiye'nin Gaziantep şehrine geçecekler.

Türkmani: Bu Gün Stratejik İşbirliği Konseyinin İçeriğini Perçinlemek İçin Toplandık

Cumhurbaşkanı Yardımcı Vekili Hasan Türkmani açılış konuşmasında; bugün iki ülke arasında gelişen ve hızla büyüyen ilişkilerin doğal bir sonucu olarak gelen Stratejik İşbirliği Konseyinin içeriğini perçinlemek için toplandık dedi.

Türkmani, bu konsey aracılığıyla yeni işbirliği ufukları yaratma yönündeki umutlarını dile getirerek konsey iki ülke ilişkilerini taçlandırmasının yanı sıra yeni bir dönem başlatmıştır diye belirtti.

Türkmani, bu ilişkilerin ilerletilmesi için harcanan çabalar ve üst düzey görüşmelerde konseye büyük bel bağlandığını ifade ederek bu ilişkilerin bölge ve dünyada örnek alınacak ilişkiler düzeyine gelmesi için çalıştıklarına dikkat çekti.

Öte yandan Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu toplantıyı tarihi bir gün olarak nitelendirerek çalışmaların ortak bilinçten yola çıktığına dikkat çekti.

Davutoğlu; bu konsey aracılığıyla iki ülkenin siyasi iradesini derinleştirmeye, siyasi işbirliği ve ekonomik bütünlüğe dönüştürmeye çalışıyoruz diyerek Suriye ve Türkiye arasındaki örnek işbirliğinin bütün bölge ülkelerine örnek teşkil ettiğini ifade etti.

EL- Muallim ve Davut oğlu Vizeleri Resmi Olarak İmzalamak İki Halkın Bayramıdır

Dışişleri Bakanı Velid el-Muallim Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile 13 Ekim Salı günü Halep’te düzenlediği ortak basın toplantısında Suriye Türkiye Ortak Stratejik İşbirliği Konseyinin bugün tarihi bir gün teşkil ettiğini, giriş vizelerinin kaldırılmasını resmi olarak imzalamak için sınır kapısına gidileceğini söyledi. El-Muallim bu günün sayın Davutoğlu’nun adlandırdığı gibi iki halkın bayramı ve bölgedeki bütün kardeş ülkelere sunulacak bir örnek olduğuna dikkat çekti.

Bakan el-Muallim: Her alanı kapsayacak stratejik ilişkilerde de aynı sonuca ulaşmayı umut ediyoruz. Bugünkü oturumda ortak stratejik işbirliğini tartıştık ve bakanlar arasında bakış açılarının uyumluluğunu somut olarak gördük dedi. Dışişleri Bakanı iki ülke arasındaki ilişkilerin stratejik çerçevede hızla geliştiğini ifade ederek ekonomik, kültürel ve beşeri bütünlük sağlama umuduyla ilerlediklerine işaret etti.

Davutoğlu: Suriye Türkiye İşbirliği Stratejiktir ve Bütün Bölgeye Yayılmasını Umut Ediyoruz

Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu; Suriye ve Türkiye arasında giriş vizelerinin iptali her yıl iki bayramı birlikte kutlayan iki halk için bayram niteliğindedir. Fakat iki halk bu yıl iki yerine üç bayram kutlayacak. Diye konuştu. Davutoğlu, bugün düzenlenen Suriye Türkiye toplantıları ekonomik ve stratejik yönden büyük önem taşıyor diye belirtti.

Türkiye Dışişleri bakanı Stratejik İşbirliği Konseyi Birinci Bakanlar Toplantısı bu stratejik adımın ilkini attı diyerek, Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Aralık ayının başlarında Şam’a düzenleyeceği gezi sırasında iki ülke Başbakanlarının gözetimi altında üst düzey bir toplantı düzenleneceğine dikkat çekti. Dışişleri Bakanı; çok önemli ve verimli toplantılar düzenlendiğini, ortak anlayışlar aracılığıyla tek bir ülke ve heyet olarak çalışıldığını belirterek ilgili bakanların Gaziantep’te düzenleyecekleri toplantıda somut anlaşmalar imzalanması konusunun tartışılacağını ve bunun stratejik işbirliği modeli oluşturduğunu söyledi.

Davutoğlu, bütün yapılanlar bölgeye mesaj niteliği taşıyor, bu anlayışın ekonomik ve kültürel bütünlük sağlamasını ve bütün bölgeye yaygınlaşmasını umut ediyoruz dedi. Türkiye Dışişleri Bakanı Davutoğlu, bugünün Suriye Türkiye dostluğu açısından ortak tarih, kader ve gelecek şiarı olduğuna işaret etti.

Dışişleri Bakanı el-Muallim dört denizin birbirine bağlanması ve Suriye'nin Arap ülkeleriyle ilişkileri çerçevesinde Suriye'nin görüşüyle ilgili bir soruya cevap olarak: Başkan el-Esad’ın, dört denizin birbiriyle bağlanması çerçevesindeki bakış açısı uzun aşamalı stratejik bir bakış açısı olmasıyla birlikte bölgenin tarihi ve coğrafik gerçeğiyle uyuşmaktadır. Aynı zamanda bu bölge liderleriyle birlikte halklarının istekleriyle uyum içindedir. Bu da Suriye ve Arap ülkeleri arasındaki ilişkilerin bir kriz içinde olduğu yada soğuma aşamasından geçtiği anlamına kesinlikle gelmemektedir. Bir kaç gün önce başkent Şam Suudi Arabistan Kralı Abdullah Bin Abdülaziz’i ağırladı. Suriye'nin tüm Arap kardeşleriyle ayrıcalıklı güzel ilişkileri vardır. Oratk Arap piyasası ve ortak Arap gaz hattı bulunuyor, Herkesten önce Suriye kardeş Irak ile stratejik İşbirliği anlaşması imzaladı, bunu da Türkiye ile imzaladığı anlaşmadan bir ay önce yaptı. Hiç bir şey başka bir şeyin hesabına olmamalıdır. Biz birimizi tamamlamaya çalışıyoruz, bizimle birlikte olmaları için de davetimiz herkese açıktır.

Davutoğlu, Türkiye-Suriye ilişkisinin gelişmesi ile ilgili soruya verdiği cevapta, Suriye ile ilişkimiz Arap dünyası ile Ortadoğu ülkeleriyle ilişki geliştirmemizin temel faktörü olduğunu belirterek, bu ilişki komşu ülke ilişkisi ve aynı zamanda da ortak bir tarihi ve coğrafyayı paylaşma ilişkisidir dedi. Bundan dolayı bu ilişki gerekli ve vazgeçemeyeceğimiz bir ilişki olduğunu ifade etti. Davutoğlu, Suriye ile aynı coğrafyada yer aldıklarını belirterek, komşu ülkeler arasındaki ilişkilerin gelişmesinin doğal olduğunu ve bu ilişkinin diğer Arap devletleriyle olan ilişkilerini pekiştireceğini belirtti. Suriye’nin Türkiye için önemli bir devlet olduğunu belirten Davutoğlu, Suriye’nin Arap Kurulunda önemli bir devlet olduğunu ifade etti. Bundan dolayı Türkiye-Suriye ilişkisinin gelişmesinden kimsenin endişe duymaması gerektiğini belirten Türk bakanı, bu ilişkinin Türkiye ve Arap devletleri arasındaki ilişkilerin gelişmesinde yardımcı olacağını söyledi. Bu ilişkinin başka bir devlete alternatif bir ilişki olarak sayılmaması gerektiğini ifade eden Davutoğlu, bu ilişkinin iki ülke arasındaki ortak kültür ilişkisin bir parçası gözüyle bakılmalıdır dedi.

Türkiye Dışişleri bakanı Davutoğlu Suriye ve Türkiye arasındaki ilişkilerin askeri ve güvenlik dahil olmak üzere bir çok alanda gelişmesiyle ilgili bir soruya cevap olarak, bu ilişkiler diğerlerini tamamlar, Türkiye'nin Suriye ve Irakla gelişmiş ilişkileri vardır, tüm bunlar da yüksek düzeyde stratejik işbirliği çerçevesindedir.

Bakan Davutoğlu, Suriye ile ilişkilerin Avrupa ilişkileriyle çelişmediğini, Suriye'nin Türkiye yoluyla Avrupa'nın komşusu olacağını, aynı zaman içinde Suriye Türkiye ile tamamlandığı halde Türkiye'nin tüm Ortadoğu ile ilişkiler gelişecektir. Suriye ve Irakla diğer ülkelerle varılan ilişki düzeyine varma arzusundayız, ilişkiler bir birini tamamladığı gibi her birinin başkasına alternatif olarak görülmemesi gerekiyor. Tüm bu ilişkiler birbirini olumlu şekilde etkiler. Diye konuştu.

Dışişleri Bakanları Davutoğlu ve el-Muallime barış eylemiyle birlikte Türkiye'nin Kürt davasının çözümünde tanık olduğu tartışmalar ve Suriye'nin bu bağlamda girişimleri olup olmadığı yönündeki soruya Davutoğlu: Suriye ve Türkiye arasındaki dolaylı görüşmelerde Türkiye arabuluculuk yaptı. Bu konuda sağlanan ilerlemeler Suriye'nin bize duyduğu güvenden kaynaklanıyor. Fakat İsrail tam o esnada Gazze’ye yönelik savaşını başlatarak Ortadoğu barış eylemine büyük bir darbe indirdi. Gazze’de katledilen çocuk ve masum insanların resimleri barış görüşmeleriyle uyuşamazdı. İşte o zaman Suriye dolaylı barış görüşmelerinin durdurulmasını talep etti. İki taraf hazır olduğu ve koşullar uygun olduğu zaman Türkiye Ortadoğu barışının sağlanması için elinden gelen çabayı harcamaya hazırdır. Diye konuştu.

Kendi tarafından Dışişleri Bakanı el-Muallim Suriye'nin dürüst bir taraf olarak türkiyenin rolüne bağlılığını ve ona güveninin belirtti.

Kürt Davasında ise el-Muallim: Biz Suriye'de Kürdistan İşçi Partisini yasaklanmış Terörist bir örgüt olarak sayıyoruz. Suriye yasasına göre de terörist bir örgüt olarak işlem görüyor. Suriye, Cumhurbaşkanı Beşşar el-Esad’ın yaklaşık bir ay önce Türkiye'ye son ziyareti esnasında bu konunun çözümü için hazırlanan Türk stratejisini destekliyoruz. Suriye'nin, bu stratejiyi nasıl destekleyebileceği yönünde bilgi edinmesi için söz konusu strateji hakkında daha fazla ayrıntı alma emelindeyiz. Şüphesiz ki Türkiye'nin güvenlik ve istikrarı Suriye güvenlik ve istikrarının bir parçasıdır.

Suriye, Türkiye ve Irak arasında gelecekte görüşmelerin yapılması ve Türkiye'nin Suriye Irak arasındaki krizin çözümü amacında Türkiye çabalarıyla ilgili bir soruya cevap olarak Davutoğlu: Bu hafta el-Rafideyn bölgesinin ( Fırat nehri ile Dicle Nehirleri arasındaki bölge) birbirini tamamlama haftasıdır. Bu gün ki toplantılardan sonra yarın Türkiye ve Irak arasında toplantılar olacaktır. Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan yarın bakanlar düzeyinde bir heyetin başında Irak’ı ziyaret edecek. Ortak coğrafya ve ortak kaderi paylaşan bu ülkeler ekonomik bir platform oluşturup uygarlıkları yeniden diriltebilir. Diye konuştu.

Davutoğlu Türkiye ve Irak arasındaki kriz konusunda da: Tüm noktaların diplomatik yöntemlerle tartışılması ardından iki dost ve kardeş ülke arasındaki bu sorunun çözülmesi emelindeyiz. Bunun için de Şam ve Bağdat’a birer ziyarette bulundum. Bunun ardından bizler Dışişleri bakanları olarak değişik yöntemlerle dört kez bir araya geldik. Bu mekanizmanın da sürdürülmesi gerektiği görüşündeyiz. Suriye ve Irak arasındaki görüşmelerimiz aracığıyla bu kardeşliği belirtiyor, ayrıca bölgede yeni bir gerginliğin olmamsı için elimizden gelen her gayreti göstereceğiz. Diye sözlerine ekledi.

El-Muallim Türkiye'nin, İsrail'in Anadolu Kartalı Askeri Hava tatbikatlarını katılımını iptal etmesi yönünde Suriye'nin tutumuyla ilgili bir soruya, bu konuda Suriye'nin memnuniyetini dile getirdi. El-Muallim, Çünkü İsrail hâla Filistin halkına karşı saldırıyor, Aksa Mescidi ve diğer kutsal yerleri ihlal ediyor ve Gazze kesimine yönelik insanlık dışı zalim ablukasını sürdürüyordur. Dedi.

Türkiye Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Suriye Türkiye sınırının Türk tarafında mayınların kaldırılması çerçevesinde iki ülke arasındaki yardımlaşma konusunda: Bu karar Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından onaylandı, şimdi de bu bağlamda teknik faaliyetler yapılıyor, yakın bir süre üçünde bu faaliyetlerin tamamlanmasıyla tarım alanları genişleyecektir. Bundan sonra da Türkiye ve Suriye arasında ne mayın ne dikenli teller ne de sınır kapıları olmayacaktır. Bunu da herkes bilmelidir. Kuraklık konusunda da Suriye ve Türkiye arasında büyük bir işbirliği bulunmasıyla birlikte bu konuda deneyim ve kaynaklarımızı paylaşacağız. Diye sözlerine ekledi.

Suriye Dışişleri Bakanı el-Muallim Türkiye ve Ermenistan arasındaki tarihi anlaşma konusunda Suriye'nin görüşüyle ilgili bir soruya: Suriye daha önce de bu konuda bir beyanda bulunarak duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Özellikle Cumhurbaşkanı el-Esad’ın son olarak Ermenistan'a yaptığı ziyaret ve iki ülke arasında imzalanan bir dizi anlaşmadan sonra Ermenistan’la kara yolundan bağlantımızın olmasında çıkarımız vardır. Suriye'de yaşayan Ermenilerden anladığımız kadarıyla da bu anlaşmadan gayet memnunlar. Diye söyledi.

Türkiye Dışişleri bakanı Davutoğlu ülkesinin İran ile ilişkileri ve Suriye'nin bu çerçevedeki rolüyle ilgili bir soruya: Türkiye'nin İran ile derin köklü bir ilişkisi vardır, şimdi de bu ilişki devam etmektedir. Oldukça rahatlatıcı bir düzeyde olmasıyla birlikte geliştirmekte büyük bir istek vardır. Dedi.

Kendi tarafından el-Muallim: Türk ve İranlı kardeşlerimiz aralarındaki ilişkilerde Suriye'nin rolüne gereksinimleri yoktur. Aralarındaki ilişkiler güzel ve rahatlayıcıdır. Suriye ve İran arasındaki ilişkilerde politik ve diğer alanlarda olmak üzere gayet güzel ve ayrıcalıklıdır. Suriye her zaman tüm halklara ve ülkelere açık bir politika izliyordur. Türkiye ve Suriye arasındaki ilişkileri örnek almak isteyenler olursa biz bundan gayet memnun oluruz. Diye ifade etti. 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim