• BIST 95.876
 • Altın 186,684
 • Dolar 4,4674
 • Euro 5,2589
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 25 °C
 • İzmir 30 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

'Türkiye O Pankartları Hak Etmedi!'

Türkiye O Pankartları Hak Etmedi!

  

KKTC Başbakanı Küçük, Başbakan Erdoğan'ın Ada'daki mitinglere Lefkoşa yönetiminin duyarsız kaldığı eleştirilerine yanıt verdi: Gösterileri engelleyemezdik. Bu yasal bir hak. Cumhurbaşkanı veya benim yasal gösterilerin yapılmasını engelleme hakkımız yok. Ama öte yandan Türkiye aleyhine açılan o pankartlardan biz de rahatsız olduk. O yazılanları Türkiye hiç de hak etmiş değil

- Başbakan Erdoğan'ın yayınlanan açıklamalarını gördüğünüzü tahmin ediyorum. Memurlara 13 maaş verilmesini eleştiriyor. Bu gelenek nereden geliyor?  

Evet, okudum. Bu tabii çok eskiye, sömürge dönemine dayanıyor. Bu Güney'de de, bizde de uygulanıyor bugün. Cumhuriyet döneminde de uygulanmıştır.

- Buna hala ihtiyaç var mı peki?  

13. maaş uygulaması yaygın şekilde devam ediyor. Burada bazı bankalar 14 -15 bile veriyor, bu Türkiye'de de bazı bankalarca uygulanıyor bildiğim kadarıyla. Bizde artık 13. maaş müktesep, anayasal bir hak olmuştur. Bir de bu yıl hayat pahalılığı ayarlaması yapmıyoruz 13. maaşa devam ettiğimiz için.

EYLEMLER EKONOMİK DEĞİL

- KKTC bir maddi açmaz içinde mi? Neden eylemler oluyor son günlerde? 

Valla yapılan bu son eylemleri, mitingleri maddi konularla bağlamak mümkün değil. Gerçi ekonomik konularda hükümet olarak bazı kararlar aldık. Yüksek ücret alan emeklilerin maaşlarından yaptığımız kesinti dışında aldığımız diğer kararlar ne emeklilerimizi, ne çalışanlarımızı tedirgin etmeyecek şekildedir. 

- Neyin eylemiydi bunlar o zaman? 

Burada olay siyasi. Çünkü siyasi partiler de bu işi körükledi. Çalışanlar büyük ölçüde bu eyleme katılmadı.

- Kim veya hangi siyasi parti destekledi bu eylemi? 

Burada bir platform oluşturuldu ve mecliste temsil edilen 3 parti bu eyleme katıldı. Bunlar Cumhuriyet Türk Partisi (CTP), Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) ve Demokrat Parti (DP). Bu partiler ve sendikalar destek verdi. Ama eyleme 14.500 çalışanın yüzde 20'si katıldı. Dolayısıyla çalışanların maaşlarına etki dolayısıyla tepki olmadığı zaten katılan memur sayısından da bellidir.

- UBP'den katılanlar da var mıydı? Böyle söylentiler duydum Ada'da... 

Ulusal Birlik Partisi'nin katılması mümkün değil. Ama tabii sağ görüşlü bazı sendikalar sembolik olarak katılmıştır. Belki UBP'ye yakın  bazı kişiler kastedilmektedir. Ama esas katılım sol sendikalar ve esas Cumhuriyetçi Türk Partisi'nin yoğunlaştığı bir miting olmuştur.

- Türkiye pankartlar nedeniyle bunu kendisine karşı bir eylem olarak da algıladı... Sizce Türkiye aleyhtarı pankartlar açılarak ne yapılmaya çalışılıyor? 

Bizim hükümet olarak aldığımız bazı ekonomik önlemler var. Ama buna rağmen 'Bu önlemleri Ankara istiyor, dolayısıyla Ankara'ya yoğunlaşalım' diyorlar Ama bunların çoğu bizim hükümet programımızda yer alan unsurlar. Alınan ekonomik tedbirlerle özellikle 2011'de maaş ödemesinde hiçbir sıkıntı olmayacağı ortada. Çünkü, bütçe dengeleri kuruldu.

- Gösterilerden sonra Başbakan Erdoğan ile görüşme imkanınız oldu mu? 

Hayır, olmadı.

- Başbakan sözlerinde sizleri de eleştiriyor. Siz veya Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu isteseydiniz engelleyebilir miydiniz olayları? 

Yok onu engellemek mümkün değil. Yasalarımız kendilerine bu hakkı veriyor. O nedenle bunu engellemek mümkün değil. Ama ben televizyonlara çıkarak, çalışanlara 'Bu eylemin ekonomik tarafı yok, bazı partilerce siyasallaşmıştır. Ben katılmanız için uygun zemin gör müyorum' diyerek canlı çağrı yaptım ve etkisini gördük. O nedenle memurların katılımı yüzde 20'lerde kalmıştır. Dolayısıyla Türkiye yasalarıyla bizim yasalarımız biraz farklı.

- Neden KKTC yönetimini hedef aldı sizce Başbakan Erdoğan? 

Sayın Başbakan'ın haklı olduğu taraf çok. Kuzey Kıbrıs'a bu kadar destek veren bir anavatan ve hükümeti var. Ve burada çok azınlıkta bir zümre 'Anavatana saldırı düzenleyerek prim yapacağım' diye düşünüyor. O mitingde Güney'den bazı Rumların davet edilmesi, Türkiye ve KKTC bayraklarının olmaması, bir tane de olsa Güney Kıbrıs bayrağı açılması Başbakan Erdoğan'a tabii ki ters gelmiştir.

- Başbakan Erdoğan'ın açıklamalarını gördüğünüzde şaşırdınız mı? 

Şaşırmadım. Çünkü bazı pankartlar gerçekten bizi rahatsız etti ve tepki gösterdik. Sayın Erdoğan'ın da bundan rahatsız olacağını bekliyordum. O pankartları Türkiye hak etmiş değildir. Bu nedenle Sayın Başbakan'ın bu konuda tepkisini yadırgamadım. Tabii Sayın Başbakan'a çalışanların maaşları konusunda biraz abartılı rakamlar verilmiş.. Ama tabii gerçekler öğrenildiğinde düzeltilebilir. 

- Randevu istediniz mi Başbakan'dan 

Yok, ben istemedim. Zaten 4 hafta önce Ankara'daydım biliyorsunuz.

ADA'YA YARDIMLAR ÖYLE AZALMADI

Türkiye'nin Ada'ya yardımlarında caride 100 milyonluk bir azalma var ama buna mukabil yatırım bütçemizde artış var ve  toplamda bir fark doğmamıştır. Carideki miktar, yatırıma verilmiştir. Bizim Ankara ile hiçbir sorunumuz yok bu konularla ilgili. Türkiye yaptığı taahhütlerin hepsini günü gününe yerine getiriyor.

MAAŞ ÇİZELGELERİ ANKARA'DA VAR

Zaten maaş çizelgesi Ankara'da var. Nedir? Bütçedir o da. Bütçe orada, bütçedeki ödenekler ortada. Kaç memur çalıştırdığımız da rakam olarak vardır, yani hepsi Ankara'da mevcut. Dolayısıyla bizim bir şey götürmemize gerek yok. Hepsi Ankara'da var ve Sayın Başbakan da istediği an o bilgilere ulaşabilir.

MÜSTEŞARINA TELEFONLA MAAŞINI SORDU

Ülkemizdeki memur maaşları ortalama 2500 lira civarında. Ama tabii ki de üst düzey yöneticilerde, müdür - müsteşar düzeyinde 4 - 5 milyon civarına çıkıyor. Tabii ki bazı bankalarda 10 bin lira gibi maaşlar var ama bunlar banka müdürleri. Yoksa devlet memurlarında o kadar yüksek rakamlar yok. Bizde en yüksek müsteşar düzeyindedir, onun da sanıyorum nette 5, brütte 6 bin küsur. Bir dakika sizin yanınızda isterseniz müsteşarımı arayıp sorayım. (Telefonu kaldırıp, asistanına 'Hüda'yı arayın Müsteşar beyi' diyor.) Tayyip Bey bize sordu, biz de ona soralım (gülüyor). 'Hüda senin maaşın tam ne kadardı, Tayyip Bey gibi ben de sana sorayım senin maaşın kaçtı? 5.700 net mi?' Tam net. Peki, 5.700 müsteşarımın maaşı...

AKŞAM

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim