• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

TÜRKİYE İLE HİNDİSTAN'IN AKTÖRLÜĞÜ

TÜRKİYE İLE HİNDİSTANIN AKTÖRLÜĞÜ
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, uluslararası alanda yeni dengeler oluştuğunu belirterek, Türkiye ile Hindistan'ın yeni düzenin önemli aktörleri arasında yer aldığını açıkladı.
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, uluslararası alanda yeni dengeler oluştuğunu belirterek, Türkiye ile Hindistan'ın yeni düzenin önemli aktörleri arasında yer aldığını açıkladı.

Gül, Hindistan Cumhurbaşkanı Prathibha Patil tarafından onuruna verilen akşam yemeğine katıldı. Cumhurbaşkanı Gül, yemekten önce Patil ile bir süre görüştü.

Gül, yemekteki konuşmasına, ''Medeniyetlerin beşiği, dünyanın en büyük demokrasisi, dünya çapında çok sayıda şair, sanatçı, düşünür ve siyasetçinin doğum yeri olan bu renkli coğrafyada olmaktan mutluluk duyuyorum'' diyerek başladı.

Türkiye ile Hindistan arasındaki ilişkilerin çeşitlenmesi ve gelişmesinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Gül, iki ülke arasındaki bağların derin geçmişi olduğunu söyledi. İki ülkenin halklarının ortak değerleri ve gelenekleri paylaştığını ifade eden Gül, Hint tarihinde önemli yeri olan Delhi Sultanlığı ile Babür Hanedanlığı'nın, iki ülkenin kültürleri arasında önemli bir köprü vazifesi gördüğünü dile getirdi. Gül, geçen yüzyılda Türkiye ve Hindistan'ın verdiği bağımsızlık mücadelelerinin, iki ülkenin geçmişinde önemli yapı taşları olduğunu belirtti.

Türkiye'nin Kurtuluş Savaşı öncesinde ve sırasında, Hint halkının verdiği maddi ve manevi desteği her zaman hatırda tuttuğunu ifade eden Gül, ''Esasen dillerimizdeki ortak kelimelerden sadece biri olan 'dost', ülkelerimiz arasındaki ilişkinin niteliğini tarif etmek için yeterli olacaktır'' dedi.

-''HOŞGÖRÜDE ÖRNEK TAVIR''-

Cumhurbaşkanı Gül, Hindistan'ın adının bugün dünya devleriyle birlikte anılmasının tesadüf olmadığını belirterek, ülkenin gelecek için dünyaya umut aşılayan bir noktada olduğunu kaydetti.

Türkiye'nin Hindistan'ın bu durumunu takdirle izlediğini dile getiren Gül, Türkiye'nin de Cumhuriyetin kurulmasından bu yana her alanda çok mesafe kaydettiğini; her iki ülkenin de bunu, en önemli hazineleri olan güçlü demokrasileri içinde gerçekleştirdiğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Gül, ''hoşgörü'' ilkesinin korunması gereken ortak bir değer olduğunun altını çizerek, ''Uluslararası alanda varlığı giderek daha fazla aranan bu ilkeye bağlılıkta ülkelerimizin tavrı örnek alınacak niteliktedir. Bu yönde birlikte çalışmalıyız. Zira büyük lider Mahatma Gandhi'nin belirttiği üzere hoşgörüsüzlük kendi başına bir şiddet şeklidir ve gerçek demokratik anlayışın gelişmesinin önünde engeldir'' diye konuştu.

-''ARTAN DIŞ TİCARET HACMİ POTANSİYELİN İPUCU''-

Gül, bölgesinde ve ötesinde her alanda katkıları aranan G-20 üyesi Türkiye ve Hindistan'ın ikili ilişkilerinin hızla gelişmesinin tesadüfi görülemeyeceğini belirten Gül, ''Uluslararası alanda yeni dengeler oluşmaktadır. Bu kapsamda yeni düzenin önemli aktörleri arasında yer alan ülkelerimizin ilişkilerinin pekiştirilmesi, yalnızca doğal bir gelişmedir'' dedi.

Türkiye'nin bu yönde kararlılıkla çalıştığını, aynı iradenin Hint tarafında da bulunduğundan kuşku duymadığını ifade eden Gül, bu karşılıklı iradenin ek somut açılımlarla desteklenmesi gerektiğini söyledi.

Gül, iki ülke arasındaki istikrarlı siyasi ilişkilerin ekonomik yansımaları olduğunu da anlatarak, ''Artan dış ticaret hacmi ve karşılıklı yatırımların ticari alandaki ilişkilerimizin potansiyeli konusunda yalnızca ipucu verdiğini düşünüyorum. Bu potansiyelin tümüyle hayata geçirilmesi için kararlılıkla çalışmalıyız'' şeklinde konuştu.

Ülkeler arasında her alanda işbirliği ve eşgüdümün zorunlu hale geldiği bir uluslararası ortamla karşı karşıya olunduğuna işaret eden Gül, terörizmle mücadele, enerji güvenliği, iklim değişikliği ve mali krizlerle mücadele gibi konuların bugün uluslararası toplumun en önemli gündem maddeleri arasında yer aldığını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Gül, iki ülkenin bu alanlarda daha fazla işbirliği yapması gerektiğinin altını çizerek, ''Şekillenen yeni dünya düzeni bizlerden bu alanlarda daha fazla katkı beklemektedir'' diye konuştu.

AA

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim