• BIST 95.876
 • Altın 186,684
 • Dolar 4,4674
 • Euro 5,2589
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 25 °C
 • İzmir 30 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Türkiye Altınlara El Koydu, Kukla Kadirov Kızdı!

Türkiye Altınlara El Koydu, Kukla Kadirov Kızdı!
Çeçenistan'ın Rusya kuklası devlet Başkanı Ramazan Kadirov 'Altınlarının Türkiye’de El Konulmasına' kızgınlığını ifade etti.

Kafkasya Emirliği Mücahidleri haber kaynağı, Kavkaz Center Enformasyon ajansın geçtiği habere göre:

"Geçtiğimiz günlerde Türkiye’de 12 kg. külçe altını kaçırırken yakalanan kişilerin, Çeçenya’nın Rusya baş kuklası Kadırov’un 2 mürted adamı olduğu ortaya çıkmasından sonra, Kadirov çetesinin bir diğer yerel mürtedi «sözde Çeçenya İnsan Hakları Komiseri» Nurdi Nukhazhiev «Antalya havaalanında meydana gelen gözaltı olayının Türkiye’nin provakasyonu olduğunu» söyledi.


Çeçenya mürted çetesinin yorumlarına göre, «Türkiye Cumhuriyeti, yasa ihlali yapılmış gibi, Türkye halkını son zamanlarda Rusya vatandaşlarına karşı kışkırtıyor.» Nurdi Nukhazhiev’e göre buna en çarpıcı örnek «Kadırov’un temsilcisi Edelgeriyev’e karşı,Türkiye Cumhuriyeti tarafından yapılan davranışlar»

Bu arada Türkiye’deki Rusya Büyükelçiliği yorum yapmayı reddetti ve «Bu konular, Türkiye Cumhuriyeti Yasaları dahilindedir, biz yorum yapamayız» dedi.

Tekrar hatırlatalım; o olayda kaçakçıların, «Kadırov’un sırdaş danışmanı Emruddin Edelgeriyev ve ona eşlik eden ve onun yardımcısı olarak hareket ettiğini görünen Hasan Hakimov oldukları» ortaya çıkmıştı ve Kadırovun her 2 adamı da 18 Ekim de tutuklandı. Gümrük yetkililer onları Antalya şehrinde Türkiye’den Rusya’ya uçakla ayrılmak üzereyken gözaltına aldı.

Türkiye medyasının ise TC yasalarına göre, tutuklama ve altınlara el koyma olayından ancak bir kaç gün sonra haberi oldu ve 12.376 kg külçe altının 2008 tarihli Rusya etiketli ve ve KR119 seri numaralı damgalı olduğunu ayrıca piyasa değerinin 1.2 milyon lira olduğunu duyurdu.

Kadırovun adamları altın külçelerin kaynağı hakkında hiçbir belge gösteremedi. Her iki Kadirovist suçlu da polis karakoluna götürüldü ve sorgulandı. Sonra, bir Rus diplomatik pasaportuna sahip olan Kadirov çetesinin üyesi, Edelgeriyev özel bir uçakla Türkiye’den sınır dışı edildi.

Tutuklanan diğer Çeçen mürted Hasan Hakimov, çıkarıldığı mahkeme oturumunda külçe altınları bir laboratuarda incelemek için Türkiye’ye getirdiğini ve testlerin maliyetinin çok yüksek olması sebebiyle Rusya’ya geri götürmeye karar verdikleri yönünde bir versiyon iddia etti.

Çeçen kuklalar Edelgireyev ve Hakimov’un ifadelerine göre, altınlar 7 Ekim 2012 tarihinde diplomatik bagaj kullanılarak Türkiye’ye sokuldu ve onların bahanesine göre «altınları Türkiye’de “işlemek istediklerini ancak yerel iş adamlarıyla para konusunda anlaşamadıklarını» söylediler.

Diğer taraftan,TC Mahkemesi davaya devam etti ve «520,000 Euro (1.2 milyon Türk Lira) değerinde altının,Türkiye’ye kaçırıldığını» doğruladı. Yetkililer külçe altınları Türkiye Merkez Bankası’na teslim etmeye karar verdi. Türk savcısı Ali Çam mahkemeden «Edelgeriyev ve Hakimov için kaçakçılık suçlamasından 1-5 yıl hapis cezası ve bir miktar para cezası verilmesini» istedi.

Kadırovcu 2 kaçakçının davası devam ediyor. Davada eğer herhangi bir yeni gelişme yaşanmazsa zanlıların mahkeme salonunda olup olmadıklarına bakılmaksızın haklarındaki kararın yakın bir gelecekte verilmesi bekleniyor.

Türk medyasına göre, Edelgeriyev özel bir uçakla Türkiye’den sınır dışı edildi ve diğer mürted Hakimov tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı fakat bazı kaynaklara göre, Hakimov’da derhal Türkiye’yi terk etti ve şimdi Edelgeriyev’le birlikte Çeçenya’da. Bazı kaynaklara göre ise o halen ülkededir.

Bu arada belirtelim, yerel kaynaklar altınların Kadırov’un şahsına ait olduğuna ve sık sık Türkiye’ye gelen Kadırov’un temsilcisi Edelgeriyev’in çeşitli gizli anlaşmalar yaptığına inanıyor.

Diğer taraftan, altının tam orijinalliği henüz net değil. Kadırovcuların «inceleme ya da yeniden işleme için altın ithalatı yaptıkları» versiyonu açık bir yalandır. Belli ki, yakalandıktan sonra korkan Kadirov kuryeleri, daha inanılır bir şeyler ileri süremediler.

Çeçen diasporası haber kaynaklarına göre, «altın külçeleri aslında büyük bir Rus işadamından Edelgireyev aracılığıyla Kadırov’a gönderiliyordu. Ve Türkiye’nin dışına çıkarıldığı düşünülen daha büyük bir partinin sadece bir kısmıydı.» Hatta iş adamının ismi olarak Antalya’da kendi malikânesinde yaşayan ve burada en büyük lüks otellerden birine sahip olan Azerbaycan kökenli Rusya vatandaşı Telman İsmailov’un adını verdiler.

Bazı söylentilere göre, Telman İsmailov bu otelde bir «altın kasası» sığınağına sahiptir ve İsmailov, Kadırov’un «kötü günler» için altın olarak biriktirdiği «tasarruflarının» bir parçasını bu sığınakta tutmaktadır.

Ayrıca doğrulanmayan haberlere göre Türk yetkilileri «el koydukları altınları Bora İnşaat şirketinin 400 Türk inşaat işçisinin maaşlarının bir bölümünü ödemek için» kullanabilirler. Söz konusu inşaat işçileri Grozni’de ki işlerini bitirdikten sonra Kadırov tarafından feci bir şekilde dövüldükten sonra Çeçenya’dan sınır dışı edilmişlerdi.

Hikâye henüz bitmedi. Türk inşaat şirketi Bora, Çeçenya’da Kadırov’un projelerinde yer aldığı için iflas etti.

Şirketin CEO’su Alper Suri’nin inşaat yapımı için ödemeleri alma konusunda yaptığı tüm girişimler boşa çıktı. Rus hükümeti Bora İnşaat’ın olaya müdahale ederek Kadırov ile sorunları çözmesi yönünde isteklerine cevap vermedi.

Penta firmasının müdürü Azerbaycan vatandaşı Siyavuş Mammadzade’nin akıbeti henüz belli değildir. Mammadza’de Kadırov tarafından 2010 yılında Rusya kuklası Kadirov çetesi tarafından Mammadzade «Çeçen Cumhuriyeti’nin Saygın İnşaatçısı» unvanıyla ödüllendirilmişti. Mammadzade, Bora İnşaat ile çalıştı ve mali sorunlarıyla ilgilendi.

Kadırov’un adamları Mammadzade’nin Aralık 2011′de Çeçenya’dan kaçtığını ve arananlar listesine eklendiğini iddia etti.

Bu arada Çeçenya’dan haber kaynaklarına göre Mammadzade aslında Kadırov tarafından kaçırıldı ve öldürüldü. Onun cesedi kireç ocaklarının birinde yok edildi.

Aslında gerçek, Penta firmasının Kadırov’un şahsı için çalıştığıdır ve haber kaynakları Kadırov’un Mammadzade’ye 18 milyon dolar borcu olduğunu söylüyor. Kadırov borcunu vermediği için Penta firması çalışanlara ödeme yapamadı.

Skandal kamuya mal olmaya başladığında Kadırov kendi tarzıyla sorunu çözdü. Mammadzade kaçırıldı ve öldürüldü. O aynı zamanda Çeçenya’dan kaçmakla suçlandı."

Department of Monitoring"

Kavkaz Jihad-Kuresel haber


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Turgay Bekin
2012-11-13 19:19:37
Uzulme KATIROV, Putin amcan zararini telafi eder.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim