• BIST 95.876
 • Altın 186,684
 • Dolar 4,4674
 • Euro 5,2589
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 25 °C
 • İzmir 30 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

'Türk kanı ile Arap kanı birdir'

Türk kanı ile Arap kanı birdir
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Asya Zirvesi kapsamında biraraya geldiği Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile görüştükten sonra basın toplantısı düzenledi.

 

 

 

 

 

 

 

 

Asya Zirvesi kapsamında biraraya gelen Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan düzenledikleri basın toplantısında İsrail'e sert mesajlar verdi.

Başbakan Erdoğan: "Sadece Türkiye dışında 32 ülke halkını da ilgilendiren bu konu hakkında bütün kamuoyunda büyük infial yaşatan bu olayı bir kez daha şiddetle lanetledoik. Bu saldırının açık denizlerde İsrail'den 72 mil uzakta yapılmış olması, silahsız barış gönüllerini hedef alması olayı daha da vahim kılmaktadır. 

BİR NEFRET VARSA O İSRAİL HÜKÜMETİDİNİN NEFRETİDİR 

Her türlü insanlık değerinin ağır bir ihlalini teşkil etmektedir. Akdeniz'i kana bulayan menfur saldırıdan sonra gerçekleri çarpıtmak için çeşitli spekülatifler yapılıyor. Bu yola sadece barış için, sadece ve sadece insanlık adına Gazze adına yola çıktılar. Her türlü insani yardıma muhtaç olan insanlara ulaşmak için bu gayretin içerisine girdiler. Birisi nefret seferi, birisi barış seferi yapıyordu fark buydu. 

Bu gerçekten üzücü, insanı çıldırtan bir yaklaşım tarzı. Akdeniz'de bir nefretten bahsedilecekse o nefret İsrail hükümetinin nefretidir. Akdeniz'de bir terörden bahsedilecekse bu İsrail hükümetinin uyguladığı devlet terörüdür. 18 Yaşındaki çocuğu katledenler hiç kimseyi terörle suçlamasınlar gitsinler aynaya baksınlar. 

İSRAİL SUÇLULUĞUN TELAŞI İÇERİSİNDE 

Sivillere karşı kuvvet kullanılması mazur görülemez. Bahaneler inandırıcılıktan kesinlikle yoksun ve kabul edilemez niteliktedir. 

Yapılanlar savaş zamanında bile suç sayılacak niteliktedir. Bu yaptıkları suçluluğun telaşıdır. 

Bölgedeki barış çabalarına şiddetle karşılık veren, bölgede orantısız güç kullanma şımarıklığına da alışık. Arkadan herhalde kendisini destekleyen güçler olduğunu görüyor veya bunu varsayıyor. Cumhurbaşkanı Esad ile görüşmemizde barışın herşeye rağmen hukukun üstünlüğünün hakim kılınması için atabileceğimiz ortak adımları gözden geçirdik. Bu bağlamda tüm toplumun düzenlenen saldırıyı kınamakla yetinmeyerek, BM Güvenlik Konseyi Başkanlığı'nda da talep edilen soruşturmanın bir an evvel icra edilmesini ve bunun takipçisi olmasını da talep ediyoruz. 

Bu olayın sorumlularının yaptıklarının yanına kar kalmamalıdır. Arap ligi Bakanlar Konseyi, İKT İcra Komitesi tarafından alınan kararları da önemsiyorum. Bu adımlar ilave girişimlerle desteklenmelidir. Kararları sadece almakla değil uygulamakla bir yere varılabileceğine inanıyorum. Bugüne kadar 100'e aşkın İsrail'le ilgili alınan kararlar var. Buna rağmen tamamına yakınını uygulamayan İsrail var. Artık bunların uygulanmasını istiyoruz. Dost ve kardeş Suriye'nin bize tam destek vermesi bizi mutlu etmiştir. Gazze'deki ablukanın kalkmasının zamanı gelmiştir. 

ABLUKA'NIN KALKMA ZAMANI GELMİŞTİR 

Filistin artık açık hava hapishanesi olmaktan çıkarılmalıdır. Gazze'den kan ve gözyaşı akmaya devam ettikçe bizim de artık susmamız mümkün olmayacaktır. Bu konuda da sessiz kalınmamasını özellikle ifade etmek istiyorum. Herkesin gereğini yapması ertelenemez bir zorunluluktur. Bize kimse de ülkemizin içerisinde, monşerler bize diplomatik ilişkileri öğretmesin. Onların diplomatik ilişkilerinde Türkiye nereden nereye geldi biz onları iyi biliriz. Biz diplomatik münasebetlerimizi nasıl gerekiyorsa o şekilde yaparız. Bu ülkeye bu millete ne yakışıyorsa onu yapmaya devam edeceğiz. Tarihten aldığımız bir diplomatik dersi vardır. Bu millete ne yakışıyorsa onu yapacağız ve yapmaya devam edeceğiz. Bu süreçte de Sayın Esad'ın ülkemize yaptığı ziyareti çok önemsiyor, duyduğum memnuniyeti bir kez daha ifade etmek istiyor sözü kendisine bırakıyorum. 

İSRAİL BU SUÇU PLANLI OLARAK İŞLEDİ 

Suriye Devlet Başkanı Esad : "Meydana gelen sadece bir cinayet değildir. İsrail devleti Filistinlilerin kanları üzerine kuruldu. Bu olaydaki tek yenilik ilk defa İsrail bu insanları suçlayamaz. Bu kez onları terörist olarak suçlayamaz. Her ne kadar iddia ettiyse bu yolculuğu yapanlar bıçak bile taşımadılar ki İsrailliler bahane bulamasınlar. Bütün bunlara rağmen İsrail hiçbir şekilde dünyayı ikna edemedi. Onlar suçsuz Türk vatandaşıydılar. Onlar sadece simgesel bir yardımı abluka altında olan, yavaş yavaş ölmekte olan bir halka yardım taşımak için çalıştılar. Tarih boyunca hiçbir zaman bir Türk vatandaşının bir İsrail'li vatandaşa saldırdığını duymadım. Bu aynı zamanda kimlik taşımayan bir gemi değildi. İsrail bilerek suç işledi. Yapılan cinayet analizleri, Adli Tıp'bın yaptığı araştırmalarda bunu ortaya çıkardı. 

TÜRK KANI İLE ARAP KANI BİRDİR 

Türkiye ilgilendiren diğer bir husus vardı. Türkiye bedel ödemeliydi, neyin bedeli barışa sadık olduğu için. İltihaplanmış bir yara gibidir. Türkiye yaraya parmak bastı ve barış için ciddi çabalar harcadı. 

Madem ki toprakları işgal ediyorsa toprak sahiplerinin tepkisiyle karşılaşacaktır. Biz bu bölgenin asıl halkı olarak barış istiyoruz. Ben tarih boyunca buralarda yaşamış halkı kast ediyorum. Ben bugün bu olayı kınıyorsam, sadece sözlerin ve açıklamaların değilbiz gergçekten alınacak kararların halk ve hükümet olarak destekçisi olacağız. En azından oluşturulacak soruşturma komisyon olması gerekiyor. Bu kanlar dökülmüşse bu amaç için bu amaç gerçekleşsin. Değerli Kardeşim son olarak dedi ki Kudüs İstanbul gibidir. Filistin'de meydana gelen olaylar İstanbul'da meydana gelmiştir. Ben de diyorum ki Türk kanı Arap Kanıyla aynıdır. Biz tarih boyunca bir kandan bahsediyoruz. Özellikle de Gazze kanıyla karışmıştır. 

Bu karışım şüphesiz ki Gazze ablukasıın yok edecektir. Bu ambargo, abluka aynı zamanda bu karışım İsrail'i bir kafese yerleştirecektir. İsrail'in karantinaya alınması gerekiyor ki kimseye hastalık bulaştırmasın. Kırmızı Türk Bayrağı ki şehitlerin kanını temsil etmektedir. Bu bayrak Filistin'de dalgalanacaktır. Ben Suriye'deki her şehit ailesine, Türkiye'deki şehit ailelerine başsağılığı dilemek istiylorum. Kardeş Türk halkını son zamanlarda özellikle takındıkları tutumdan dolayı selamlıyorum. 

HAMAS TERÖR ÖRGÜTÜ DEĞİLDİR 

Erdoğan; "Bölgede iki etkin kurum var. Arap Birliği ve İslam Konferansı Örgütü var. Yoğun bir ikili ve uluslararası gayretin içerisine girmesi lazım. İkili dediğim, Filistin barışının tesis edilmesidir. Bu sıkıntının aşılması şarttır. Böyle bir dönemin içerisinde hala ayrılık gayrılık olamaz. Ben bu konuda inanıyorum ki bu barışı sağlarız. Ama tarafların barış yanlısı olması şart! 

Hamas yetkilileri bu konuda bize gerekli yetkiyi veriyorlar ve biz bunun çözülmesini istiyoruz diyorlar. Aynı yaklaşımı El Fetih'ten de görmemiz lazım. Bunu halletmemiz gerekiyor. Filistin halkının talepleri burada herşeyin üzerindedir. Onların taleplerini bir kenara bırakamayız. El Fetih ve Hamas'ı farklı konuma kimsenin oturtma çabası olmamalı. 

Hamas'ı bu terör örgütüdür diye noktalamak çok ciddi bir yanlıştır. Bunu aslında Tonny Blair geçen yıl başında Davos'ta düzeltmişti. Ama bunlar bu doğruları görmezden geliyorlar. Demokratik yoldan seçim yapılmıştır, iş başına gelmiştir ama iktidarda kalmalarına müsade edilmemiştir. Dünyanın bu yaklaşım tarzını anlamak mümkün değil. Dün El Fetih'e de dün terör örgütü diyenler daha sonra temsilci olarak görmüşlerdir. Bu gariplikler bugünün gariplikleri değildir. Bunları önce Filistin yöneticileri dersini alması lazım, aynı yanlışı işlememeli bir ve beraber olmalı. 

İkinci adım ise, Arap Birliği ve İslam Konferansı Örgütü'nün kendi aralarındaki işbirlikleri. Suriye İsrail görüşmelerinde 5. raunta geldik. Kelimelerin konuştuğumuz dönemde Biz Cumartesi görüştük, Pazartesi Gazze'ye bombalar yağdı. 

TÜRKİYE İSRAİL HAKKINDA NE GİBİ İŞLEMLER YAPACAK? 

Süreç başladı. Malum BM Güvenlik Konseyi toplantısından sonra soruşturma başlatılması kararı verildi. Cenevre boyutu var. Oranın da kesin takipçisi olacağız. Bunun dışında atmayı planladığımız buna yönelik de bir çalışmamız var. Atılabilecek hangi adım var ise oradaki akan kanların, şehitlerimizin hesabını bedelini kesinlikle İsrail ödemek zorundadır, ödeyecektir. Biz sabırlıyız, sabırla bu süreci sürdürüyoruz ve sürdüreceğiz. 

İSRAİL'DEN ÇEŞİTLİ AÇIKLAMALAR GELDİ. İSRAİL KIBRIS'A GÖNDERECEĞİNİ SÖYLÜYOR. BUNA KARŞILIK NE DİYEBİLİRSİNİZ? 

Güney Kıbrıs bizi ilgilendirmiyor. Ben Kuzey Kıbrıs zannediyordum. Bizim askerimiz Kuzey Kıbrıs'ta işgalci değil, barışın korunmasına yönelik garantör ülke olarak görevini yerine getiren askerdir. Bunun dışında getirilen yorumlar düzmece yorumlardır. Şu anda hala BM Barış Gücü'nün orada askerleri var. Biz orada Türk Askeri'nin kesinlikle işgalci olması yaftalarına sıcak bakmamız mümkün değil. Askerimiz orada barış gücü olarak bulunmaktadır. 

BİZİM ASKERİMİZ KKTC'DE İŞGALCİ DEĞİL, BARIŞI KORUYOR 

Bizler şehitlerimizin yanındayız. Ben tüm medya aracılığı ile gazilerimizin ailelerine de duyurmak istiyorum. Azerbaycan nerededir, Suriye nerededir? Katar Emir'i bizleri ziyaret etmiştir, bir çok lider arayıp süreci bizlerle paylaşmışlardır. Bu bir hassasiyeti gösteriyor. Zaten olması gereken bir yerde de bu. İsrail dünyaya karşı bunu yapmıştır. Olay bir İsrail Türkiye olayı değildir. ABD aslında kendi vatandaşlarının da onurunu korumak durumundadır. İsveç, Fransız İrlanda'lı var. BM güvenlik konseyinde oy birliği ile kararın çıkmış olması, bunların hepsi olumlu gelişmeler. Temenni ederiz ki arkası daha da farklı gelişsin. 

DÜN İSRAİL BAŞKANI DEDİ Kİ ELİMDEKİ BAZI KANITLARA GÖRE BAZI GEMİDE BULUNANLAR KURALLARA AYKIRI OLARAK BİNMİŞLER. BEŞ İSİM AÇIKLANDI VE BUNLARDAN İKİSİ TÜRK. SİZ BU KONUDA NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? 

Açıklamaların ne kadar temesiz olduğunu kendileri zaten açıklıyor. İsrail'e girişlerinde pasaport kontrolü yapar yoksa gereğini yapar ya iade eder yada orada alıkoyar. Niçin bunları memleketlerine gönderdiler. Türklerden böyle bir terörist var ise şuanda bizim İsrail'de kalan vatandaşımız yoktur. En son 5 ağır yaralı vatandaşlarımız vardı, gönderdiğimiz jet uçaklarımızla aldırdık. Nerede bunlar biz bir öğrenelim. Bunlar sürekli olarak adreta yalan üretme makinası gibi yalan üretiyorlar. Bunların şanında var. Hep bunu yaparlar şuanda yaptıkları da budur' dedi.

 

TGRTHaber CANLI YAYIN

 

 

C

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim