• BIST 117.651
 • Altın 167,415
 • Dolar 3,9258
 • Euro 4,8136
 • İstanbul 8 °C
 • Ankara 5 °C
 • İzmir 10 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Türk: Hatip Dicle Öcalan'ın Önünü Açacak!

Türk: Hatip Dicle Öcalanın Önünü Açacak!
Kürt siyasetinin akil adamı olarak bilinen ama son dönemde sert çıkışlarıyla dikkatleri üzerine çeken Ahmet Türk onlara bir yenisini daha ekledi.

 

 

 

 

 

 

 

 

Türk, BDP'lilerin asıl niyetini açıkladı...


Ahmet Türk, Meclis boykotunun arkasında yatan asıl niyeti açıkladı. Türk, milletvekilliği düşürülen Hatip Dicle'nin tutukluluğu kaldırılırsa Öcalan'ın önünün açılacağını söyledi.


Sorunun baş aktörü PKK'dır diyen Ahmet Türk, PKK ikna edilmeden sorunun çözülemeyeceğini açıkladı.


Peki o zaman BDP 35 değil 70 milletvekiliyle Meclis'te olmasının bir anlamı var mı?


Madem bu sorunun çözümünde baş aktör PKK, "Seçilen milletvekillerimizi Meclis'e sokmuyorlar" diyerek Milli İrade naraları atmanın bir anlamı var mı?


İşte Ahmet Türk'ün Akşam'a verdiği röportaj;


GÜL'ÜN DUYARLILIĞI YETMEZ


- Cumhurbaşkanı ile ne konuştunuz?


Cumhurbaşkanı Gül'e süreçle ilgili endişelerimizi dile getirdik. Bu hukuksuzluğun, haksızlığın genel sürece yansımalarının ağır olacağını söyledik. Kürt sorunu gerçekten çözülmek isteniyorsa, uzlaşı ortamı sağlanması konusunda çaba harcanmasının şart olduğunu ifade ettik. Çözüm fomüllerini de verdik. Gerisi kendisinin takdiri olacak. 


Peki Gül'ün söylediklerini genel itibarıyla bizimle paylaşabilir misiniz?


Tabii ki Cumhurbaşkanı Gül'ün söylediklerini bire bir söylemem doğru olmaz. Gül, bu sürecin çok önemli olduğunu, farklılıkların inkarıyla sorunların çözülmeyeceğini ve evrensel değerlere sahip bir demokratik yeni anayasanın artık kaçınılmaz olduğunu ifade etti. Ama tabii ki sadece Cumhurbaşkanı'nın bu konudaki duyarlılığı yeterli değil! Bunu da hepimiz biliyoruz.


- Neden Cumhurbaşkanı'nın duyarlılığının yeterli olmadığını düşünüyorsunuz?


Sonuçta bir hükümet, bir parlamento var. Yani icra yetkisine sahip olan kesimlerin bu konuda yapacakları var. Mesela en basitinden Terörle Mücadele Yasası değiştirilse, o 1 yıl 8 aylık cezanın yaptırımları ortadan kalkıyor. Esasında bu kadar basit. Çözülmek istenirse bunun fomülleri de mevcut.


ERDOĞAN'IN MANEVRASI


- Peki sizce bu fomüle sıcak bakılmıyor mu?


Başbakan Erdoğan 'Biz yargıya müdahale edemeyiz' diyor. Yani bu öyle bir şey ki, Terörle Mücadele Yasası'nı devreye sokarak her düşüncenin, her konuşmanın cezalandırıldığı bir mantığın önülüğünü yapıyor. Başbakan saplantılı bir düşünceye sahip. Bugün yüzde 50 oy almış ve toplum tarafından da desteklenen bir partinin, Kürt sorunun çözümünü sağlayacak değişiklikler için çoktan devreye girmesi gerekirdi. AslındaBaşbakan ErdoğanKürt sorununu çözmek istemiyor, çözecekmiş gibi görünüyor. Bu süreci kendi lehine kullanmak için sadece manevralar yapıyor.


- Başbakan Erdoğan'ı samimi bulmadığınızı mı söylüyorsunuz?


Samimi olsa bu sorunu çözecek güven ortamını yaratırdı. Başbakan Erdoğan Kürtler nezdinde de güvenini kaybetmiştir.


- Sizin Cumhurbaşkanı'yla görüşmeniz basına 'pozitif enerji' olarak yansıdı...


Cumhurbaşkanı Gül'ün yaklaşımı o kadar samimiydi ki! Sancılı bir sürece gidilmemesi konusundaki endişelerini o da dile getirdi. Görüşmeden çıkar çıkmaz basının sorularıyla karşılaşınca ilk aklımıza gelen de bu oldu. Başka söyleyecek bir şey bulamadık. Pozitif enerjisi gerçekten çok yüksek olan bir lider.


KURNAZCA BİR KOMPLO


- Peki tam tersi bir elektrik alsaydınız...


Cumhurbaşkanı bize karşı ilgisiz olsaydı, sorunları görmezden gelerek direkt olarak 'parlamentoya gidin' deseydi biz de farklı bir konuşma yapardık. Ama ne mutlu ki gerçekten gelişmeleri çok iyi değerlendiren ve bunun sonuçlarının nereye varacağını çok iyi bilen bir Cumhurbaşkanımız var.


- Başbakan Erdoğan Dicle'nin durumu için 'O bir suçlu ben ise okuduğum bir şiirden ötürü içerideydim. Durumumuzun benzemesi gibi bir durum söz konusu olamaz' dedi...


Başbakan Erdoğan'ın sözleri eğer yargı yerine geçiyorsa bu yanlışlığın en büyüğü olur. Hatip Dicle'yi suçlu yapan, Başbakan Erdoğan'ı aklayan nedir? Başbakan Erdoğan bir şiir okumuşsa, Dicle de bir konuşma yapmıştır. Her ikisi de düşüncelerini ifade ettiler. Yani arada hiçbir fark yok! Üstelik Hatip Dicle'nin konumu da çok farklıydı.


- Nasıl bir fark bu?


Listeler kesinleşmeden önce değil de kesinleştikten sonra bu olayın vuku bulması ilginç! SadeceHatip Dicleolayı da değil! Gültan Kışanak'ın kızlık soyadı, Ertuğrul Kürkçü'nün 1970'teki bir dosyasının bulunup çıkarılması ve bunların hepsinin listeler kesinleştikten sonra yapılıyor olması sadece bir tesadüf olabilir mi? Dicle meselesi zamanında söylenseydi, yedeğimiz de vardı. Çok kurnazca tezgahlanan bir komplonun içindeyiz.


- Dicle veKCKtutuklularıyla ilgili olumlu bir adım atılmazsa ne yapacaksınız?


Eğer sorunların çözümünde olmamız isteniyorsa biz varız. Ama sorunun çözümüne katkımız olmayacağı düşünülüyorsa, bu sancılı sürecin barışçı bir sürece evrilmesi için bize bir misyon verilmemişse, parlamentoda bulunmamızın gerçekten de anlamlı olmadığını düşünüyorum.


FATURA YİNE AĞIR OLURSA...


- Eğer Meclis'te olmayacaksanız, siyaset yapmaya devam edecek misiniz?


Tabii ki halkımızla iç içe olacağız, mitingler yapacağız, halkımızın örgütlenmesini sağlayacağız. Haklı talepler, halk tarafından dayatılacak. Bunun faturası ne kadar ağır olur orası tartışılır. Yine cezaevine girersek yapılacak bir şey yok! Ne yapalım artık!


SİHİRLİ DEĞNEĞİMİZ YOK


- Kürt halkını örgütlemekten bahsediyorsunuz, sonrası?


Kürtler, AKP'nin sığınacakları bir liman olmadığını gördüler. Halk, daha doğrusu 'dinamik güç' bugün gerçekten çok öfkeli ve Kürtlere karşı yürütülen siyasetten oldukça rahatsız. Toplumlarda ayaklanmaları başlatan yine bu dinamik güçlerdir. Mısır, Libya örneğinde olduğu gibi. Söyleyebileceğim tek şey, dikkatli olmak gerektiğidir.


- 'Dicle'nin tutukluluğu kaldırılırsa, İmralı'nın önü de açılır' iddialarına ne diyeceksiniz?


Bu doğru bir tespit. Birbirini tetikleyen bir süreç oluşur. Dolayısıyla bu konunun oturup tartışılması, ortak bir akılla çözülmesi gerekir. Bu kadar muazzam bir sorunu bir günde kimse çözemez! Elimizde böylesi bir sihirli değnek yok. Bütün mesele öncelikleri ve toplumu rahatlatacak adımları çok doğru planlamak ve çözme iradesini ortaya koyabilmekten ibarettir.


CHP MECLİS'E HİÇ KATILMAMALIYDI


- CHP'nin yemin törenine katılmaması epeyce eleştirildi. Siz nasıl değerlendiriyorsunuz?


CHP'nin boykot kararı bizce doğruydu ama gidip Meclis'te oturmalarına sonra da 'ben yokum' demelerine gerçekten anlam veremedik. Sonuç olarak bu bir partidir. Kendi kararlarını kendileri oluşturur. Ama hem var hem yok olmak çok garip!


- Meclis'e hiç katılmamaları gerektiğini mi düşünüyorsunuz?

Evet, o zaman aldıkları tavır çok daha anlamlı olurdu.


- MHP'den de böyle bir adım beklediniz mi?

MHP'nin böyle bir tavır almayacağını biliyordum. Çünkü BDP'nin boykotu kendi seçmenleri açısından kabul edilmez bir karardı.


HÜKÜMET ÖCALAN'LA DİREKT GÖRÜŞMELİ


- MİT eski Müsteşarı Sönmez Köksal 'Hükümet Öcalan'la görüşsün' dedi. Siz bu konuda ne söyleyeceksiniz?


Kürt sorunu yılların meselesidir. Faili meçhul cinayetler yaşandı, her türlü hukuksuzluk seferber edildi ama ne PKK, ne de halk gücünden bir şey kaybetti. Bugün Kürt sorununu diyalogla çözmenin ötesinde başka bir fomül yok. AKP'nin bunu doğru kullanması ve hükümetin gerekirse Öcalan'la direkt görüşmesi gerekir. 'Memurlarımı göndereyim, ben farklı bir yerde durayım' anlayışı artık iflas etmiştir. Hükümet artık bu cesareti göstermeli!


İKNA EDİLMESİ GEREKEN TEK GÜÇ PKK'DIR


- Bir de çok başlılıktan söz ediliyor. 'Avrupa mı, PKK mı, KCK mı, İmralı mı, BDP mi, hangisi dikkate alınmalı' deniyor...


Demokratik bir anayasanın yapılmasında, sosyal barışın alt yapısının oluşturulmasında elbette ki bizim rolümüz önemlidir. Ama esas dikkate alınması gereken güç bence PKK'dır. Onları ikna etmede, Kürtleri temsil eden bir parti olarak biz 'silahları bırakacağız' diyemeyiz. Eğer silahların susmasını istiyorsak, kalıcı barış istiyorsak, elinde lokomotifi olan kesimleri ikna etmek şart. Bu sorunun baş aktörü PKK'dır.

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim