• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Tüm fasıllar müzakereye açılmalı

Tüm fasıllar müzakereye açılmalı
Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye'nin AB üyelik sürecinde tüm fasılların müzakereye açılması gerektiğini söyledi

ANKARA (AA) - Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye'nin AB üyelik sürecinde tüm fasılların müzakereye açılması gerektiğini, müzakerelerin tamamlanmasının Türkiye'ye otomatik olarak üyelik getirmeyeceğini belirterek "Müzakereleri tamamlamak Türkiye'yi AB standartlarıyla buluşturacaktır. Bu konuda bazı çelişkileri de görmekten çok üzüntü duyuyoruz. Bir taraftan özellikle de son dönemde ülkemizde bazı geçici olduğuna inandığım olumsuzlukları tenkit eden dostlarımızın Türkiye ile yargı, temel haklar, özgürlükler fasıllarının açılmasına müsaade etmemelerini büyük bir çelişki olarak görüyorum" dedi. 

Cumhurbaşkanı Gül ve eşi Hayrünnisa Gül, resmi ziyaret için Türkiye'de bulunan Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck ve Daniela Schadt onuruna Çankaya Köşkü'nde akşam yemeği verdi. Cumhurbaşkanı Gül ve eşi Hayrünnisa Gül ile Gauck ve hayat arkadaşı Daniela Schadt, davetlileri Büyük Resepsiyon Salonu'nun girişinde karşıladı. 

Cumhurbaşkanı Gül, yemekteki konuşmasına, Gauck ve beraberindekileri Türkiye'de ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek başladı. İlişkilerinin geçmişi çok eskiye dayanan iki ülkenin Birinci Dünya Savaşı'nda ve Soğuk Savaş döneminde "kader birliği" yaptığını kaydeden Gül, bugün de Türkiye ve Almanya'yı, demokrasi, hukukun üstünlüğü, özgürlükler ve hür teşebbüs gibi ortak değerlerin birleştirdiğini vurguladı.

Bu çerçevede iki ülkenin, "müşterek değerler ve ilkeler ailesi" diye nitelediği Avrupa'nın parçası olduğunu söyleyen Gül, "İşte bu sebeple Türkiye, özgürlük ve güvenliği için zamanında büyük fedakarlıklarda bulunduğu Avrupa'nın geleceği bakımından da vazgeçilmez bir aktör olmaya devam edecektir" diye konuştu. 

Parçası olduğu ve ortak değerleri paylaştığı AB projesinin Türkiye için stratejik bir hedef olduğuna vurgu yapan Gül, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Şunu hepimizin hatırda tutmak zorunluluğu olduğuna inanıyorum: Türkiye ile üyelik müzakerelerine başlanırken AB içinde oy birliğiyle karar alınmıştır. Bu bakımdan, teknik bir süreç olan bu sürecin, 'ahde vefa' ilkesi çerçevesinde sonuna kadar götürülmesi ve desteklenmesinin yine şart olduğuna inanıyorum.

Bu konuda tereddütlü davranılmamalı ve tüm fasıllar müzakereye açılmalıdır. Zira müzakerelerin tamamlanması, otomatik olarak Türkiye'ye üyelik getirmemektedir. Bilindiği gibi bazı ülkeler referanduma gitme kararı almıştır. Belki o gün Türkiye'de de Türk halkının farklı kanaati söz konusu olacaktır, Norveçliler'in yaptığı gibi. O bakımdan otomatik bir üyelik söz konusu değildir. Müzakereleri tamamlamak Türkiye'yi Avrupa Birliği standartları ile buluşturacaktır.

Bu konuda bazı çelişkileri de görmekten çok üzüntü duyuyoruz. Bir taraftan özellikle de son dönemde ülkemizde bazı geçici olduğuna inandığım olumsuzlukları tenkit eden dostlarımızın Türkiye ile yargı, temel haklar, özgürlükler fasıllarının açılmasına müsaade etmemelerini büyük bir çelişki olarak görüyorum."

-"Türkler, alın terleriyle Alman mucizesine katkıda bulundu"-

İki ülke ilişkilerinin önemli bir boyutunu 53 yıl önce Almanya'ya göç eden Türklerin oluşturduğuna dikkati çeken Gül, "Nüfusları yaklaşık 3 milyon olan bu insanlar, bugüne kadar alın terleriyle Alman mucizesine önemli katkılarda bulunmuşlardır. Ülkelerimiz arasında dostluk köprüleri inşa eden bu insanların vatanları, artık Almanya olmuştur" ifadesini kullandı. 

Türklerin, son dönemde siyasi partilerde, eyalet yönetimlerinde, federal parlamentoda ve hükümette Almanya'yı temsil ettiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Gül, şöyle devam etti:

"Sayın Cumhurbaşkanı, Türkler sizin siyasi duruşunuzu tanımlarken kullandığınız 'liberal, demokratik ve özgürlükçü' bir düzende geleceklerini aramaktadırlar. Ünlü Alman düşünür Goethe'nin ifadesiyle, 'farklılıkları ayrıştırma aracı değil, zenginlik olarak gören' bir gelecek tahayyül etmektedirler.

Son dönemde Avrupa genelinde maalesef nüksettiği görülen zenofobi, ırkçılık ve yabancı düşmanlığı gibi tarihsel hastalıklar, son dönemlerde İslamofobinin de eklenmesiyle Türkleri ve herkesi rahatsız etmektedir. Demokrasi, özgürlükler ve çok sesliliğin beşiği olan Avrupa'nın kalbinde, bu tip olumsuzluklara yer olmadığı aşikardır.

Bu itibarla son yıllarda aşırı sağcıların saldırısına uğrayarak hayatını kaybeden Türklerin ailelerini sizin kabul etmenizi büyük bir takdirle karşılıyoruz ve onların muhakkak ki katillerinin ortaya çıkarılacağına da inanıyoruz. Bu bakımdan, yüksek görevinize seçildikten sonra verdiğiniz ilk mülakatlardan birinde 'Müslümanların Almanya'ya ait olduğunu' vurgulamanızı da yine çok büyük bir takdirle karşıladığımızı burada ifade etmek isterim."

Almanya'nın son dönemde çifte vatandaşlık yolunda attığı adımların orada yaşayan Türklerin Almanya'ya olan bağlılığını ve sadakatini daha da artırdığını kaydeden Gül, bundan duyulan memnuniyeti de dile getirdi. 

Müşterek değerler olan eşitlik, çok seslilik, farklılıklara saygı ve hoşgörü temelli gerçek bir çoğulculuk anlayışının bu şekilde tesis edilebileceğini söyleyen Gül, Avrupa'nın parlak geleceğinin de bu şekilde inşa edilebileceğini belirtti. 

 

-Almanya Cumhurbaşkanı Gauck'un konuşması 

 

Almanya Cumhurbaşkanı Gauck, Türkçe "iyi akşamlar" diyerek konuşmasına başladı. Çok etkileyici bir ortamda ağırlandıklarını dile getiren Gauck, kendisine ve heyetine gösterilen büyük misafirperverlik için teşekkür etti. 

Kahramanmaraş'ta Suriyelilerin barındığı çadır kenti ve Alman askerlerini ziyaret ettiğini ve Türkiye ziyaretinde insani temasların önemli rol oynadığını dile getiren Gauck, Alman Patriot Birliği'ndeki askerlerin kendilerini Türkiye'de sadece asker olarak değil, insan olarak ve Avrupalı dostlar olarak iyi hissettiklerini gördüğünü aktardı. 

ODTÜ'de ise öğrenciler, öğretim görevlileri ve yurttaşlar olarak Türkler ve Almanları ne kadar çok değerin ve inancın birleştirdiğini gördüğünü söyleyen Gauck, "Vatandaşlarımız arasındaki yakınlık Almanya'da olduğu gibi burada da adeta elle tutulur cinsten. Ülkemde, 3 milyon civarında insanın kökleri Türkiye'de. İlk nesil misafir işçilerin herkesçe bilinen çalışkanlıkları ve enerjileri sayesinde Almanlar kalkınma ve refahlarını geliştirdiler, sağlamlaştırdılar" diye konuştu. 

Kaynak: Haber Kaynağı
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim