• BIST 116.603
 • Altın 172,599
 • Dolar 3,9676
 • Euro 4,9052
 • İstanbul 8 °C
 • Ankara 9 °C
 • İzmir 10 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

TSK DA TWİTTER'IN DİLİNE DÜŞTÜ!

TSK DA TWİTTERIN DİLİNE DÜŞTÜ!
İşte Doğu Ergil'in 'kuş cıvıltıları' dediği mesajlardan birkaçı:

 


 

İnsan yeni teknolojiye nasıl da alışıyor? Hele hayatını kolaylaştıracak bir yenilikse! Tweeter bunlardan biri. Artık eski 'profesyonel devrimcilerin' hayal bile edemediği bir uluslararası düzen var ve her birey bunun bir paçası. Ne Marx ne de Marksistler bu kadarını hayal etmemişti.

Tweet kuş cıvıltısı demek. Kısa ve neşeli iletileri nitelemenin hoş bir biçimi.

Geçen hafta bir ileti cıvıltısı patlaması oldu. Genelkurmay uzun süren sessizliğini bozup ikinci bir dilin resmi okullarda okutulması tartışmasına karşı "muhtıra niteliğinde" bir açıklama yaptı ve bu konuda "taraf" olduğunu ilan etti...

17 Aralık 2010 tarihli ve BA-03/10 numaralı duyuru özetle, "Büyük Önder Atatürk'ün Türk ulusuna armağan ettiği en büyük eseri olan Türkiye Cumhuriyeti; halk egemenliğine dayalı, kuruluş felsefesinin temelinde" diye başlıyor, "...demokratik bir yapı" diye devam ediyor ve "Son günlerde 'Dilimiz' üzerinde kamuoyunun gündeminde yer alan birtakım tartışmaların, cumhuriyetimizin temel kuruluş felsefesini kökten değiştirecek bir noktaya doğru hızla götürülmeye çalışıldığı endişeyle izlenmektedir. Türk Silahlı Kuvvetleri, Ulus devlet, üniter devlet ve laik devletin korunmasında her zaman taraf olmuş ve olmaya devam edecektir" diye bitiyor.

Diline bu kadar düşkün olan bir resmi kurumun neden kimi sözcükleri büyük harfle yazdığını ve bir sürü imla hatası yaptığını bilmiyorum. Ama kısa yazıda ciddi mantık hataları da var. Cumhuriyeti Atatürk de olsa bir şahsın ulusa hediye edebileceğini düşünerek onu hiç anlamadığını; dolayısıyla halk egemenliğine dayanmadığını ima ediyor. Sonra Atatürk'ün birer sivil kurum olsunlar diye kendi mirasından maddi destek sağladığı Dil ve Tarih kurumlarını, bizzat Atatürk'ün vasiyetine aykırı olarak el koyup devletleştiren yine TSK değil midir? (1980 darbesi) Neden dil üzerinde süren tartışmalar ülkenin üniter yapısını bozsun? Kabul ettiğimiz uluslararası sözleşmelerde ve benimsediğimiz Avrupa Birliği hukukunda yerel veya kültürel (ana)dillerin özgürce konuşulması ve öğretimi hükümleri yok mudur?

Ben artık TSK'nın askerlik ve güvenlik konusunda bilgi vermesini bekliyorum. Bir yurttaş olarak neden istihbaratı gelmesine rağmen birliklerimizin bir dizi pusu yediğini, PKK'yı izleyen insansız uçakların kimi askeri personelce düşürülmek istendiğini, bir sürü yasa dışı faaliyete işaret eden belgenin neden gizlendiğini öğrenmek istiyorum. Ama en çok güvenlik sistemimizin sağlam ve zayıf yönlerini, bundan sonraki on yılın güvenlik politikanın ve hazırlıkların ne olduğunu yetkili askeri mercilerden duymak istiyorum. Ama onlar bu konularda konuşmuyorlar. Bilgilerinin ve yetkilerinin olmadığı alanlarda dolaşıyorlar.

Bu durumdan rahatsız olan ve bu rahatsızlığını dile getirmekten çekinmeyen bir grup yurttaş, "Demirbaşında silah bulunan kimi devlet memurları tarafından tehdit edici bir üslupla yayınlanan ve son paragrafında böyle yapmaya devam da edeceğini ilan eden Genelkurmay'a, Askerî Ceza Kanunu Md. 148/C ve E'ye göre '1 aydan 5 yıla kadar hapis' isteğiyle Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunmuşlardır."

Bir ülkenin yakın bir süre öncesine kadar en güvenilir ve saygın kurumu bu duruma düşmemeliydi. Asıl vahimi kuş cıvıltıları gibi Tweeter'da yayılan mesajlar. İşte birkaçı:

* TSK diye bir şey yoktur. TSK dağda bayırda gezerken rap rap diye ses çıkaran dağ HPlileridir.

* Genelkurmay iki dil senin neyine, sen birini bile doğru dürüst konuşamıyorsun.

* Soru: Genelkurmay kuşdili için muhtıra verir mi?

* TDK (Türk Dil Kurumu) TSK'ya muhtıra versin. Hatta önce muhtıra, sonra da Türkçe dersi versin.

* Genelkurmay bildirisi: Şimdi sakin ol ve o dili sessizce yere bırak.

* Genelkurmay neşriyatı: Muhteviyat Kemalizm üslup Kadirizm...

* Genelkurmay'ın "Türkçemizi koruruz" basın açıklamasında 12 adet yazılım hatası var. Yine mi Büyükanıt'a yazdırdılar acaba?

* Genelkurmay Kürtçe'yi kafana takma. Biz aramızda konuşup hallediyoruz.

* Genelkurmay, orada bir köy var uzakta/Gitmesen de görmesen de/O köyde iki dilli bir hayat var!

* Galiba muhtıra vermeyen her Genelkurmay başkanı kendini ezik hissediyor...

* Noktalı virgülden sonra büyük harfle başlanmayacağını bilmeyen Genelkurmay'ın, 'dil hassasiyeti' [çok şirin].

* Genelkurmay, politik gelişmeleri endişeyle izlemekteymiş, bilmiyor ki Türk milleti de Genelkurmay'ı endişeyle izlemekte...

* Üzerinizdeki üniformayı vergilerimizle biz alıyoruz. Silahınızı da o açıklama yaptığınız kâğıdı da biz alıyoruz. Onun için susun!

* Kuru kuruya bu muhtıra olmadı Genelkurmay'ım. Yanında bir de ıslak ıslak isterim ben, bana ne...

* Utanmıyor musunuz Genelkurmay'ımıza karşı asimetrik psikolojik savaş açmaya?

Allah kimseyi bu duruma düşürmesin ama ya kendi düşerse?

BUGÜN

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim