• BIST 117.914
 • Altın 167,369
 • Dolar 3,9140
 • Euro 4,8233
 • İstanbul 8 °C
 • Ankara 14 °C
 • İzmir 22 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Teğmenleri Kontrol Altında Tutma Yolu

Teğmenleri Kontrol Altında Tutma Yolu
Cunta teğmenlerin örgütten kopmalaları önlemek için takip sistemi kurmuş, fişlemelerde genç teğmenler örgüte kazandırılmış: "Sık sık geneleve gidiyor. Fikri yapısı bize uygun. İrticacı, baba hacı, anne kapalı güvenilmez."

Deniz Cuntası’nın Karargah Evleri, Ata Evleri, Deniz Yıldızı adını verdiği evlerde örgütsel faaliyet içine soktuğu teğmenlerin ve teğmen adaylarının örgütten kopmalaları için de sıkı bir takip sistemi kurduğu ortaya çıktı. Örgütle bağlantılı tüm teğmenler isim isim kayıt altına alınırken, bu isimleri kontrol için başka teğmenler de görevlendirilmiş. Her birimin bir diğer birimden haberdar olmaması prensibiyle yapılan organizasyona yöneticiler de atanmış. Örgütten ayrılmaya kaykışacaklar için özel şantaj dosyaları hazırlanmış.

KONTROL ALTINDA TUTMA DOSYASI HAZIR

Tğm. Ş.I hakkında tutulan fişlerde, örgütten ayrılmaya çalışanların nasıl cezalandırılacağına yönelik kan dondurucu ifadeler yer alıyor. Tğm. Ş.I ile ilgili fişlerde “Çok şey biliyor. Bir çok faaliyetin içinde yer aldı. Deniz Yıldızı ve Ata Evlerden haberdar. Özel faaliyet hakkında da bilgisi var. En önemlisi İşci Partisi bağlantılarını biliyor. Kesinlikle kontrol altında tutulmalı. Ve kendisini kontrol altında tutmak için gerekli dosyalar hazırlanmalı. Bu yüzden evden kalması önemli” denilmiş.

KADIN GÖNDERDİK İSTEDİĞİMİZİ ALIYORUZ

Bir başka teğmenle ilgili fişleme dosyasında ise, gönderilen kadınlar ile şantaj yapıldığı anlatılmış. Fişte “Gönderdiğimiz kadınlar sayesinde istediğimiz seviyeye getirdiğimiz...” ifadelerine yer verilmiş. Bir teğmen için ise “Eşcinsel olduğunu bildiğimizi biliyor, istediğimizi yapar...” notu düşülmüş. Savcı Süleyman Pehlivan bu fişleme bilgilerini ‘örgütün şantaj amaçlı belge ve görüntü’ topladığının kanıtları olarak göstermiş.

Fişlemeler şantaj ve baskı amaçlı

Savcı Süleyman Pehlivan, Amirallere Suikaüst soruşturması kapsamında hazırladığı iddianamede fişleme ve değerlendirme dosyaları ile ilgili şu çarpıcı tespitte bulunmuş: “... Bazı kişilerin özel hayatları hakkında bilgi ve değerlendirmelerin yazılı olduğu görülmüş olup söz konusu bilgilerin toplanması ve arşivlenmesi örgütün amacı doğrultusunda hedef olarak belirlenen kişiler hakkında gelecekte gerektiğinde kullanılmak maksadıyla yapılmaktadır. Bu tür çalışmalar benzer terör örgütleri ve çıkar amaçlı suç örgütlerince de yaygın olarak yapılmaktadır. Şüphelilerin de hedef olarak belirlediği kişiler hakkında bilgi topladıkları, dosya oluşturdukları, bu bilgileri şantaj ve baskı amacıyla arşivledikleri kanaatine varılmıştır.”

Kafes mantığı ile fişlemişler

Sık sık geneleve gidiyor. Fikri yapısı bize uygun

İrticacı, baba hacı, anne kapalı güvenilmez

Kafes Darbe Planı’nda üst düzey bürokratları fişlerken kullanılan kıstaslar, teğmenlerin diğer askerleri fişlerken kullandığı kıstaslarla aynı çıktı. Sürekli geneleve giden kişiler hakkında olumlu görüş bildirilirken, annesi kapalı ya da babası hacı olanlar için olumsuz görüşler bildirilmiş. Kafes Planı’ndaki fişlemelerde bir kişi için “Solcu, adil, güvenilmez” denirken, bin başkası için “Alevi, solcu, rüşvetçi, güvenilir” denilmişti.

173 KİŞİ İÇİN KANAAT BİLDİRİLMİŞ

Sanık teğmenlerin evinde bulunan bir flash bellekte “ÇAĞATAYDAN GELEN” isimli excel belgesinde ise 173 kişinin isimlerinin sıralandığı görüldü. Bu kişilerin isimlerinin karşısında ise “Kadınlara karşı ilgisi var, sık sık geneleve gidiyor. Fikri yapısı bize uygun”, “Alevi dostlarımızdan”, “.... Albayın referans listesinden”, “Ateist, güvenilir”, “Porno CD dağıtıcısı”, “Kürtleri sevmiyor”, “İrticacı, baba hacı, anne kapalı” gibi değerlendirmeler yapılmış.

ÖRGÜTSEL REFERANSLAR YAZILMIŞ

Sanık teğmenlerin evinde bulunan flash bellekte “Burak’tan gelen Harp Okulu” isimli belgede isim ve soy isimleri sıralanan şahısların isimlerinin karşısına örgütsel değerlendirmelerin yapıldığı tespit edildi. İşte bazıları “... referans listesinden”, “Alevi Dostlarımızdan”, “Tekirdağdan yetişerek, yönlendirildi”...

Örgüt yapılanmasını fişlemeler deşifre etti

Uyuşturucu ihbarıyla başlayan, Amirallere Suikast notuyla genişleyen soruşturmanın iddianamesinde deniz cuntasının Karargah, Ata ve Deniz Yıldızı evleri yapılanması fişleme dosyalarıyla deşifre oldu.

"Uyuşturucu ve seks partisi düzenleniyor” ihbarıyla başlayan ve dönemin Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Metin Ataç ile Donanma Komutanı Eşref Ugur Yiği’te yönelik suikast planları ele geçirilmesiyle genişletilen soruşturma Deniz Cuntası’nın Ergenekon ve diğer terör örgütleri ile bağlantılarını da deşifre etti. Sanık teğmenlerden ele geçirilen flash belleklerden çıkan 575 teğmen ve deniz kuvvetleri bünyesindeki askeri okullardaki öğrencilere ait fişleme dosyaları ile bazı belgeler Deniz Kuvvetleri içinde yapılanmış cuntanın, Devrimci Karargah, Karargah Evleri, Deniz Yıldızı ve Ata Evler gibi hücre yapılanmalarıyla Ergenekon’a nasıl hizmet ettiğini gözler önüne serdi.

BAĞLANTILARI ORTAYA KOYDULAR

Amirallere Suikast soruşturması çerçevesinde ortaya çıkarılan sanık teğmenlerden yakalanan DATA TRAVELER 2 GB 04183-322AOOLF ibareli KİNGSTON marka flash bellekte ele geçirilen teğmenlere yönelik fişleme dosyalarında, Devrimci Karargah, Hizb-ut Tahrir gibi terör örgütleri ve Ergenekon soruşturması kapsamında ortaya çıkarılan Karargah Evleri, Deniz Yıldızı ve Ata Evler gibi hücre yapılanmalarıyla bağlantılar tüm ayrıntılarıyla anlatıldı. İşte bazı örnekler: “Hizbul Tahrir-I. Y. referansı”, “Deniz Yıldızı ve Ata Evler’den haberdar. En önemlisi İP bağlantılarını biliyor”...

PKK-UYUŞTURUCU-FUHUŞ BAĞLARI

Sanık teğmenlerden çıkan başka belgelerde de PKK ile uyuşturucu trafiğinin nasıl yönlendirildiği, fuhuş çetesi ile şantaj amaçlı bilgi ve belge nasıl ele geçirildiği, teğmenlerin örgütle bağlantılı kızlarla nasıl kontrol altına alındığı da gözler önüne serildi. İşte bazı örnekler “Gönderdiğimiz kadınlar sayesinde istediğimiz seviyeye getirdiğimiz”, “Peşine taktığımız kızı hamile bıraktı”, “Tğm. Ülkü Öztürk’ün uyuşturucu işinde PKK ile de irtibatı vardır. Bu işlerini akrabası da olan PKKlı E. k. ile gerçekleştirmektedir”...

DENİZ YILDIZI- ATA EVLERİ - ÇYDD

İddianamenin sanıkları arasındaki teğmenlerden ele geçirilen belgelerden, Ergenekon kapsamında genel merkezi ve birçok şubesi ile o dönemki genel başkanının evi de aranan ÇYDD ile bağlantıları gösteren belgelere de rastlandı. İddianamede Deniz Cuntası ile ÇYDD arasındaki bağlantıyı Tuğamiral Levent Görgeç’in sağladığına ilişkin belgelere de yer verilirken, fişleme dosyalarında, “Deniz Yıldızı ve Ata Evlerden haberdar”, “ÇYDD derneğinden ismi geldi. Yaz tatilinde bir kızla tanıştırılacak” gibi notlar dikkat çekti.

Evlerde hücre tipi yapılanma

Amirallere Suikast soruşturması çerçevesinde hazırlanan iddianamede, Deniz Cuntası’nın genç teğmenler ve askeri öğrenciler arasında gittiği yapılanma ve eleman kazanma yöntemlerine de yer verildi. Deniz Cuntası’nın Karargah Evleri, Ata Evleri, Deniz Yıldızı isimli evler kurduğu ve bu evlere yerleştirdiği örgüt üyesi teğmenler vasıtasıyla yeni elemanlar kazandığı, hem gelir elde etmek hem de şantaj amaçlı görüntüler sağlamak için fuhuş ve uyuşturucu partileri düzenlediği iddiaları da iddianameye girdi. İşte fişlemelerden bazı örnekler:

• A.A ile ev tutması söylendi. Yönetim kadrosunda yer alabilir

• Deniz Yıldızından kısaca bahsedildi, ikinci dönem gelip gitmeye başladı.

• Deniz Yıldızı’nda aktif rol aldı. Bursuna zam yapılabilir.

• Tğm.F.Gile ev tutması sağlanarak istenilen tüm faaliyetlere yönlendirilebilir.

Dönem 4. sanık teğmen

İddianamenin 1 numaralı sanığı Faruk Akın, Deniz Harp Okulu’nu 4. bitirip diplomasını Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ’un elinden almış. “Ergenekon yöneticisi” olarak tutuklu yargılanan Teğmen Mehmet Ali Çelebi de Akademiyi dördüncülükle bitirmiş ve diplomasını dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt’ın elinden almıştı. Ergenekon’un başarılı genç subaylara göz diktiği bir kez daha kanıtlanmış oldu.

Terör örgütleri ile bağlantılar

İddianamede Bostancı’da 1 Emniyet Amiri’nin de şehit olduğu baskınla lideri öldürülen Devrimci Karargah Terör Örgütü ile Ergenekon arasındaki bağlantıyı Tuğamiral Levent Görgeç’in sağladığı iddia edildi. Teğmenlerde yakalanan bir flash bellekteki “diğer” isimli klasör içerisinde bulunan “Başkandan gelen emirler doğrultusunda yapılan görevlendirmeler” başlığı altında “... Devrimci Karargahtaki çekirdek kadronun diğerleri ile olan bağlantılarının yapıya zarar vermeyecek şekilde ayrıştırılmasını Levent Görgeç sağlayacak” ibaresine rastlandı. Hizb-ut Tahrir örgütü ile bağlantı konusunda da fişleme dosyalarındaki “Hizbul Tahrir-I. Y. referansı” cümleleri iddianameye girdi.

DEVRİMCİ KARARGAH BİLDİRİSİ

Teğmenlerde yakalanan bir belgede ‘’Devrimci Karargah olarak 7 Ağustos 2008’de İstanbul Selimiye’de bulunan 1. Ordu Karargah’ını havan topuyla vurduk’’ cümlelerin yer aldığı bildiri çıktı. ‘’Devrimci Karargah 4 Nolu Bildiri’’ adlı belgede ‘’Devrimci Karargah’a bağlı bir savaşçı grubumuz AKP İstanbul İl Merkezi’ne yönelik bir sabotaj eylemi düzenlemiştir’’ ifadelerine yer verilirken, başka belgede de ‘’Devrimci Karargah’a bağlı bir savaşçı timi Siyonist finans kuruluşu Bank Pozitif’in 4. Levent’teki şubesini bombalayarak tahrip etmiştir’’ denildi.

TEĞMENLERİ KIZLARLA KONTROL EDİN!

Amirallere suikast iddianamesinde sanık teğmenlerden ele geçirilen flash belleklerdeki fişlemelerde genç teğmenlerin örgüte nasıl kazandırıldıkları tüm ayrıntılarıyla anlatılıyor.

İddianameye giren teğmenlerin hazırladığı fişleme dosyalarında teğmenlerin kızlarla kontrol altına alındığına yönelik dikkat çekici bilgilere yer veriliyor. ÇYDD Kadıköy Şubesindeki aramalarda çıkan ‘’Mektup (Türkan Saylan).doc’’ isimli dosyada, kendisini ‘’Plan Prensipler Başkanı S.O.K’’ olarak tanıtan şahsın yazdığı mektupta, genç teğmenlerin ÇYDD’li kızlarla kontrol edilmesi projesinde “yardımcı olacak personel” olarak Tuğamiral Levent Görgeç’in ismi ve irtibat adreslerinin verildiğine dikkat çekildi.

KIZLAR TEĞMENLERİ BIRAKMASIN

Mektupta ‘’Denizyıldızı Projesi’’nin çok başarılı olduğu, ‘’Ata Evleri’’ ve ‘’CTP’’nin canlandırılması gibi alternatiflerin oluşturulması gerektiğinin belirtildiği vurgulanan iddianamede, ÇYDD’li kızları kullanarak genç teğmenler ve Deniz Lisesi öğrencilerinin nasıl kontrol edileceği de ayrıntılarıyla anlatılmıştı. Mektupta genç teğmenlerin kontrol altında tutulması için yapılması gerekenler de şöyle sıralanmış: “Yeni mezun olmuş ve kurs aşamasındaki teğmenlerin bürokrat, gazeteci ve öğretim görevlisi tanıdıklarla görüştürülmesinin aksadığı, okudukları süreçte tanıştıkları kızların teğmenlerin evlerine sık sık giderek veya Kocaeli Üniversitesinde tanıdık kızlarla tanıştırılarak kontrol altında tutulması gerekmektedir.”

KADIN GÖNDERİP KONTROL ETTİK

Teğmenleri kızlarla kontrol etme eylemini gösteren fişlemelerden bazıları şöyle:

• Gönderdiğimiz kadınlar sayesinde istediğimiz seviyeye getirdiğimiz...

• Arkadaşlar getirip, götüremediler, peşine taktığımız Üniversiteli kız istediklerimizi işliyor...

• Peşine taktığımız kızı hamile bıraktı. Bebeği aldırdık.

• Kadınlarla ilişkiye giddiği görüntülerin bizde mevcut olduğu, istediğimizi yapıyor, postacılarımızdan biri...

• Eşcinsel olduğunu bildiğimizi biliyor, istediğimizi yapar...

• Sessiz sakin içine kapanık birisi. Kızlarla tanıştırıldı. Bazı programlara katıldı. Şu an gözlem altında tutuyoruz.

• Sosyal yönü kuvvetli birisi. Ders durumu iyi. Kızlarla tanıştırıldı.

• Kızları sınıf arkadaşları ile tanıştırıldı.

Fişlemelerdeki ÇYDD referansı

• I... ablanın referansı ile gelenlerden. ÇYDD ile ortaokul yıllarından bağlantılı güvenebileceğimiz birisi. Programları hiç aksatmadı. Çanakkale grubundan...

• ÇYDD derneğinden ismi geldi. Yaz tatilinde bir kızla tanıştırılacak. Kızlara karşı zafı var. güvenilmez birisi, korkak...

• Tğm. T.B hakkında “Çağdaş yaşamcı kızlardan Türkan hocanıntanıdığı ve görüştüğü bir kişiydi, önemli bir görevi var.

ADD tarafından özel yetiştirildi

Teğmenlerle ilgili fişleme dosyasından Genel Başkanı Şener Eruygur, Ergenekon Üst Düzey Yöneticisi olarak yargılanan ADD’yle ilgili çok dikkat çekici bir not çıktı. Tğm. T. A. hakkında tutulan fişleme notunda, ‘özel yetiştirilmiş birisi’ bilgisine yer verildi. Tğm. T. A. hakkında “....A.D.D tarafından özel olarak yetiştirilen öğrencilerden. Tam bir kürt düşmanı... her türlü faaliyetlerde kullanılabilir. Güvenilir. Yönetim kadrosunda yer almalı” ifadelerine yer verildi.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim