• BIST 116.603
 • Altın 172,438
 • Dolar 3,9676
 • Euro 4,9052
 • İstanbul 6 °C
 • Ankara 9 °C
 • İzmir 15 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Tasvip etmiyoruz

Tasvip etmiyoruz
CHP Genel Başkan Kılıçdaroğlu, "Seçim bürosu saldırıları, bunları asla tasvip etmiyoruz. Düşünceye özgürlük diyoruz. herkes düşüncesini söylemeli. Aradığım tek şart var, siyasete giren adamın ahlaklı olması lazım" dedi

ÇORUM (AA) - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Cumhuriyet tarihinde değil, Osmanlı tarihinde de değil, dünya tarihinde de değil, ilk kez bir hükümet bir devleti soyuyor" dedi.

Kılıçdaroğlu, partisince Çorum Abide Meydanı'nda düzenlenen mitingde halka hitap etti.

17 Aralık operasyonuna değinen Kılıçdaroğlu, "17 Aralık'ın bizim tarihimizde önemli bir gün olduğunu hepimiz biliyoruz. 17 Aralık Şeb-i Arus'tur. Mevlana'nın Hak'a kavuştuğu, Hak'a yürüdüğü gündür. O nedenle Mevlana, 'Benim ölüm günüm benim düğünümdür' demiştir. Şeb-i Arus Mevlana'nın düğünüdür ve o gün  cumhuriyet tarihinin en büyük yolsuzluk operasyonu yapıldı ve Türkiye halkı bütün bu gerçeği bütün ayrıntılarıyla gördü" diye konuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a ait olduğu iddia edilen ses kayıtlarına değinen Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"Çıktı dedi ki 'bunlar montaj, bu sesler bana ait değildir' dedi. Kendisine şu çağrıyı yaptım, bunlar yalansa Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'nın kayıtlarını yayınla. Çünkü o 76 milyon yurttaşın izlendiği bir yerdir bu başkanlık. Açıkla dedim, orada görürüz senin telefon edip etmediğini. Telefon etmediysen eyvallah deriz, bunların tamamı sahtedir deriz. Açıkladı mı, açıklamadı. Çünkü açıklansa gerçekler bir daha ortaya çıkacak. İki, dedik ki bunlar eğer gerçekten şu veya bu şekilde doğru değilse o zaman dünyanın bu işleri bilen büyük şirketleri var. O şirketlere gönderin, bunların sahte olup olmadığını size raporlasınlar. Gönderdi mi? Gönderebilir mi? Çünkü gerçekler ortaya çıkacak.

Üç, yolsuzluk operasyonunun yapılmasından sonra dört bakanın adı çıktı. Dört bakandan birisi çıktı televizyonlara dedi ki 'ben niye istifa edeceğim, sen söyledin ben yaptım, sen söylediğine göre ben de yaptığıma göre benim değil senin istifa etmen lazım'. Allah aşkına şimdi bana diyor ki 'bunlar yalan'. Çorum'un leblebisi ne kadar doğruysa bunlar da o kadar doğru. Cumhuriyet tarihinde değil, Osmanlı tarihinde de değil, dünya tarihinde de değil, ilk kez bir hükümet bir devleti soyuyor. İlk kez bir başbakanın oğlunun evinde 1 milyar dolar keş para çıkıyor. Kamyon kamyon götürüyorlar."

- "Türkiye'nin vicdanına sesleniyorum"

"Harama ortak olmayın, helale ortak olun. Haramdan yana olmayın, helalden yana olun. Zalimden yana olmayın mazlumdan yana olun. Kul hakkı yiyenden yana olmayın, kul hakkı yemeyenden yana olun" diyen Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

"O nedenle ben Türkiye'nin vicdanına sesleniyorum. Yeni bir süreci başlatacağız. ayrımcılık yok. Ayrılık gayrılık yok. Önce temiz siyaset. Önce ahlaklı siyaset. Siyasetin temiz olması için ahlak üzerinde yükselmesi lazım. Kişinin görüşü farklı olabilir, herkes bizim gibi düşünmeyebilir. Buna saygı göstereceğiz. Şu seçim, bürosu, bu seçim bürosu, saldırılar, bunları da asla tasvip etmiyoruz. Düşünceye özgürlük diyoruz. Herkes düşüncesini söylemeli. Aradığım tek şart var, siyasete giren adamın ahlaklı olması lazım, bitti."

- "Bunlar devleti yönetemezler, bunlar devleti soymak için yönetiyorlar"

Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Çiftçi hayatından memnun mu? Allah aşkına, Türkiye'deki bütün çiftçilere soruyorum, siz hayatınızdan memnun musunuz? Dünyanın en pahalı mazotunu sana satıyorlar. Litresi 5 lira. Hayvancılık öldü. İki yıl önce gelip buradan 'Bunlar devleti yönetemiyorlar, bakın göreceksiniz yakında bu ülke saman bile ithal edecek' deseydim siz diyecektiniz ki 'Şu genel başkan amma da uçtu. Bu kadar toprağımız var, saman mı ithal edilir'. Saman ithal ettiler mi? O nedenle söylüyorum, bunlar devleti yönetemezler, bunlar devleti soymak için yönetiyorlar. Mazlumun hakkını yemek için yönetiyorlar. Tüyü bitmemiş yetimin hakkını yemek için yönetiyorlar. Önce hizmet diyor. Sen kendine ailene hizmeti yaptın. Bakanlar da çocuklarına hizmeti yaptılar. Soyulan kim oldu, halk oldu. Nasıl soyuluyor. mazotu 5 liraya satarak soyuyorlar sizi."

- "Hepsini Yüce Divan'a göndereceğim"

Gürcistan'da da petrol olmadığını belirten Kılıçdaroğlu, "Onda mazotun litresi 2 lira, bizde 5 lira. Neden, Gürcistan'da başçalan yok, Türkiye'de başçalan var, sebep bu. Bunların götürdüğü paranın miktarını söyleyeyim size. 85 milyar avro. 247 milyar. Eski parayla 247 trilyon. Şimdi neden başçalanın telaşlandığını biliyor musunuz? Bu nedenle. Polisleri değiştirdiler, emniyet amirlerini değiştirdiler, kendi özel uçağını gönderip özel vali getirtti istanbul'a. Böyle bir şeye tanık oldunuz mu? Hakimleri değiştirdiler, yönetmeliği değiştirdiler, kanunu değiştirdiler. Size sözüm, ne yaparlarsa yapsınlar, bu yolsuzluk yapanlardan hesabını soracağım. Gün gelecek göreceksiniz hepsini Yüce Divan'a göndereceğim" ifadelerini kullandı.

- "Hitler neyse o adam da öyledir"

Kılıçdaroğlu, "Dikta yönetimlerinde diktatörlerin bir özelliği vardır" diyerek, şunları söyledi:

"Birinci özelliği halkın manevi duygularını sömürmektir. Yani din iman edebiyatı yapmaktır. Din iman edebiyatı yapıp malı götürürler bunlar. Diktatörlerin birinci özelliği odur. Hitler neyse o adam da öyledir. Hiç fark etmez. Vatandaşları birbirine düşürmektir. Buna da engel olacağız. Ne yaparsa yapsın biz asla kavga etmeyeceğiz. Kavga etmemeye söz verdim. Hiç kavga etmeyeceğim. Başçalanı da muhatap almayacağım. Eskiden derdim ki 'gel televizyonlara çıkalım, senin televizyonların olsun, senin istediğin gazeteciler olsun, gel oturalım tartışalım. Vatandaş kim doğruyu söylüyor kim yalan söylüyor, kimin ne projeleri var öğrensin'. Ama 17 Aralık'tan sonra gelip yalvarsa, elimi öpse, ne derse desin asla onunla televizyonlara çıkmayacağım. Yalancıdan başbakan olmaz. Hırsızdan başbakan olmaz. Hem hırsız hem yalancıdan hiç başbakan olmaz."

"Yeni bir Türkiye'ye, güzel bir Türkiye'ye ihtiyacımız var. Temiz bir siyasete ihtiyacımız var" diyen Kılıçdaroğlu, "Sözüm var, CHP iktidarında ilk 4 ayda ilk yapacağımız iş siyasi ahlak yasasını çıkarmak olacak. Ahlak siyasetin üstünde yükselmeli. İkinci yapacağımız bir şey daha var. İlk 4 ayda aile sigortası kanunu çıkaracağız. Her ailenin sigortası olacak. Asgari ücretin altında geliri olan veya hiç geliri olmayan her ailede kadının banka hesabına asgari ücret kadar para yatıracağız, onu namerde muhtaç etmeyeceğiz. Gidecek parasını alacak oradan" diye konuştu.

- "Haramilerin iktidarını yıkıp halkın iktidarını kuracağız"

Bunları söylediğinde, "paranın kaynağını nereden bulacaksın" diye kendisine sorulduğunu anımsatan Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

"85 milyar avro. Eğer aile sigortası olsaydı 85 milyar avro ile 30 yıl para ödenirdi. Atanamayan öğretmen kalmazdı, atanamayan öğretmenlere 25 yıl aylık ödenebilirdi. İşsizlik, 2 milyon 800 bin civarında işsizimiz var, işsizlere asgari ücret üzerinden 25 yıl para ödenirdi. Şimdi kalkmış din iman edebiyatı yapıyor. Hala kalkmış milletin önüne çıkıyor, oy istiyor. Ben merak ediyorum, bu adamın ar damarı var mı yok mu diye? Var mı, var mı, utanma duygusu? Utanma duygusu insana özgüdür, sadece insana özgüdür, insan utanır yanlış bir şey yaptığı zaman ama bunlar utanmıyorlar. Bunlara dersi siz vereceksiniz. Hep beraber, ayın 30'unda sandığa gideceğiz. Haramilerin iktidarını yıkıp halkın iktidarını kuracağız, söz mü? Söz, ben de hesabını soracağım. Beraber çalışacağız..

Kaynak: Haber Kaynağı
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim