• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Tarihi Çağrı: ÖZÜR DİLEYİN

Tarihi Çağrı: ÖZÜR DİLEYİN
Darbecileri cesaretlendiren CHP'nin yeni genel başkanını ve destek veren gazetelerin genel yayın yönetmenlerini 27 Mayıs mağdurlarından özür dilemeye çağırdılar.

 

 

 

 

 

Darbelere Karşı 70 Milyon Adım Platformu ile Genç Siviller Topluluğu, askeri darbeleri yapanların eşit ve adil şartlarda iktidara gelemeyeceklerini bildikleri için silah zoruyla yönetimi devraldıklarını belirtti. 27 Mayıs 1960 askeri darbesinin üzerinden 50 yıl geçmesine rağmen sorumlularıyla ilgili hiçbir girişimde bulunulmadığı belirtilerek 'Dünyada hiçbir zulüm, hiçbir adaletsizlik 50 yıl süremez, sürmemeli' denildi. Sivil toplum kuruluşları ortak basın bildirisiyle darbeye devrim diyen bütün aydın ve iş adamlarının, darbecileri cesaretlendiren CHP'nin yeni genel başkanının ve destek veren gazetelerin genel yayın yönetmenlerini 27 Mayıs mağdurlarından özür dilemeye çağırdı.

Darbelere Karşı 70 Milyon Adım Platformu, Genç Siviller Topluluğu ve bazı sivil toplum kuruluşları, 27 Mayıs darbesinin 50. yıldönümünde yaptıkları ortak basın açıklamasıyla darbecilerin yargılanmasını, anayasal değişiklikle demokratik ve sivil anayasa hazırlanarak yeni darbe planlaması yapanlara ortam hazırlanmasının önüne geçilmesini istedi. Legacy Ottoman Otel'de düzenlenen basın toplantısında ortak basın bildirisini Genç Siviller Topluluğu sözcüsü Ceren Kenar okudu. Sivil toplum kuruluşlarının ortak düşüncelerinin yer aldığı bildiride son 50 yılı darbelerle geçirmiş olan bir ülkenin çocukları oldukları belirtilerek 1960 yılında radyodan duyurulan bu darbeden sonra benzer girişimlerin bazen mektupla, bazen televizyon ekranında bazen de MGK bildirisi ya da internet açıklaması şeklinde devam ettiği hatırlatıldı.

Açıklamada 'Demokrasiyi bizim için lüks bulanlar adil ve eşit koşullarda iktidar olamayacağını bilenler, kendilerini bu ülkenin tek sahibi gibi görenler... Silah zoruyla iktidar oldular. Cumhurbaşkanını, hükümet üyelerini Demokrat Partili vekilleri ve hatta Genelkurmay Başkanını tutukladılar. İşkence ettiler, Başbakanın üzerinde sigara söndürdüler. Hukukun ayaklar altına alındığı bir mahkeme düzeneği kurdular. Başbakanı ve iki bakanı idam ettiler. Dünyada hiçbir zulüm ve adaletsizlik 50 yıl süremez, sürmemeli.' denildi.

Açıklamada ayrıca darbenin yıldönümünde tarihi bir fırsat bulunduğu belirtilerek 'hiçbir favori darbesi olmayan bizler, darbeyi yapan cunta adına Genelkurmay Başkanı'nı, darbecileri yüreklendiren CHP'nin yeni Genel Başkanı'nı, darbe için gerekli hukuki altyapıyı hazırlayan profesörler adına İstanbul Üniversitesi Rektörü'nü, darbe öncesi ve sonrası yayınlarıyla destek olan meslektaşları adına gazete genel yayın yönetmenlerini, darbeye devrim diyen bütün aydın, sanatçı ve iş adamlarını, hayatta olan ya da olamayan tüm 27 mağdurlarından onların yakınlarından ve 50 yıldır askeri vesayet altında yaşamanın bedelini başka darbelerle, idamla, işkenceyle, faili meçhul cinayetle, fakirlikle adaletsizlikle ödemek zorunda kalmış bütün yurttaşlardan özür dilemeye çağırıyoruz' denildi.

EMEKLİ CUMHURİYET SAVCISI PETEK: DARBE YAPAN ZİHNİYET İLE BUGÜN HAKİM VE SAVCILARI ENGELLEMEYE ÇALIŞANLAR AYNI

Basın toplantısında eski Cumhuriyet Savcısı Reşat Petek de açıklamalarda bulundu. Petek, gelinen noktada eski yaşananları ve statükoyu savunanlar ile değişimi savunanların karşı karşıya bulunduğunu dile getirdi. 27 Mayıs darbesi döneminde darbeyi yapanlar ile bugün yürütülen soruşturmalarda hakim ve savcıları engellemeye kalkanların aynı zihniyette olduklarını belirten Petek, bir taraftan hukuk vurgusu yapılırken diğer yandan adliyelerin üzerinden F-16'ların uçurulduğunu söyledi.

Petek, gazetecilerin darbecilerin yargılanmasında zaman aşımı sorusuna da cevap verdi. Hayatta olmayan darbecilerin en azından vicdani olarak yargılanabileceklerini anlatan Petek, zamanaşımı süresinin kanun yürürlüğe girdikten sonra işleyeceğini ve darbecilerin yargılanması için engellerin kalkacağını söyledi.

Toplantıya katılan diğer sivil toplum kuruluşu temsilcisi Nurettin Yavuz da darbe girişimi için önce ortamın hazırlandığını belirtti. Darbe altyapısı için ön gereklerden birinin hukuki dayanak olduğunu söyleyen Yavuz. yürürlükte olan 82 anayasasının bu unsura sahip olduğunu ifade etti. Kadrolaşmanın da darbe için önemli olduğunu anlatan Yavuz, darbeye karşı olanların TSK içinden tahliye edildiğini anlattı. Yavuz, istikrarsızlık ortamının da darbeciler için önemli olduğunu kaydetti

Darbeler ve darbeciler karşısında yapılacak protestolar hakkında bilgi verildi. Buna göre yarın Genç Siviller'in Caddebostan Sahili'nde saat 20.30'da Yassı Ada içerkli protesto eylemi yapılacak. 27 Mayıs Perşembe günü yine Genç Siviller 11.30'da Kabataş Parkı'ından, 12.00'de Kadıköy Balon'dan Yassıada'ya tekne kaldırılacak. Aynı gün Darbelere Karşı 70 Milyon Adım Platformu ile Sivil Dayanışma Platformu 19.00'da Tünel'den Taksim'e yürüyecek.

CİHAN

 

 

 

 

 

 

 

g

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim