• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Tacizin cezası ağırlaştırılıyor

Tacizin cezası ağırlaştırılıyor
Başbakan Yardımcısı Arınç, "Çocuklara karşı işlenen bazı suçların koşullu salıverilme sürelerinin artırılmasına ilişkin bir düzenleme getiriliyor. Cinsel sadırı suçlarından hapis cezasına mahkum olanların şartlı salıverilme süreleri 2 bölü 3 oranından 3 b

ANKARA (AA) - Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, cinsel dokunulmazlıklara karşı işlenen suçlarla ilgili, "Çocuklara karşı işlenen bazı suçların koşullu salıverilme sürelerinin artırılmasına ilişkin bir düzenleme getiriliyor. Cinsel sadırı suçlarından hapis cezasına mahkum olanların şartlı salıverilme süreleri 2 bölü 3 oranından 3 bölü 4 oranına çıkarılmaktadır" dedi.

Başbakanlık Yeni Bina'da düzenlenen Bakanlar Kurulu Toplantısı'nın ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Arınç, toplantıda bazı Bakanların yaptığı sunumlara ilişkin bilgi verdi.

Toplantıda, özellikle cinsel dokunulmazlıklara karşı işlenen suçlar ve buna bağlı yine kamuoyunun üzerine hassasiyet gösterdiği konular üzerinde yapılacak yasal düzenlemelerin takdim edildiğini belirten Arınç, bu konu üzerinde görüş birliğine varıldığını, yakın zamanda TBMM'ye gönderilecek tasarının yasalaşması için çalışılacağını ifade etti.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın, Elektrik Piyasası Kanunu ve ilgili kanunlarda değişiklik yapılmasına dair 3 maddelik bir yasa tasarısına ilişkin bilgi verdiğini aktaran Arınç, "Uygun görüldü, imzaya açıldı. O da yakın zamanda Türkiye Büyük Millet Meclisine gönderilecek" dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce'nin de Anayasa Mahkemesi'nin iptalinden sonra Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Teşkilat ve Görevleri Hakkında değişiklik yapılmasıyla ilgili 2 maddelik bir kanun tasarısını sunduğunu bildiren Arınç, "Anayasa Mahkemesinin iptal kararına uygun olarak yeni bir düzenleme yapılacak" ifadesini kullandı.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'nun ise Sağlık Bilimleri Yüksek Teknoloji Enstitüsü kurulmasıyla ilgili bir tasarıyı takdim ettiğine değinen Arınç, şunları söyledi:

"Bu, çok önemli bir kanun tasarısı. Bugüne kadar ihmal edilmiş sağlığımızla ilgili ve çok yüksek harcama yaptığımız konularla ilgili ve toplumumuzun geleceği bakımından çok önemli gördüğümüz yeni bir enstitünün kurulmasını kanunlaştırıyor. Bununla İstanbul'da Türkiye Sağlık Bilimleri Yüksek Teknoloji Enstitüsü ismiyle yeni bir yüksek teknoloji enstitüsünün kurulması düşünülüyor. Bu enstitü, Rektörlüğe bağlı olarak yeni kurulacak Ulusal Kanser Enstitüsü, Ulusal Diyabet ve Obezite Enstitüsü, Ulusal Kalp Akciğer Kan Enstitüsü, Ulusal Genetik Enstitüsü, Ulusal Biyomedikal Mühendislik Enstitüsü ve Epidemiyoloji Enstitüsünden oluşacak ve buna bağlı hükümler getirilmiş bulunuyor."

 

-Cinsel dokunulmazlıklara karşı işlenen suçlarlar

Başbakan Yardımcısı Arınç,  Adalet Bakanı Bekir Bozdağ tarafından, "Cinsel dokunulmazlıklara karşı işlenen suçlar"a yönelik hazırlanan yasa tasarısıyla ilgili yaptığı sunuma ilişkin detaylı bilgi verdi.

Arınç, 1 Haziran 2005'te yürürlüğe giren Türk Ceza Kanunu'nun uygulanmasının üzerinden 9 yıl geçtiğine işaret ederek, "Burada karşılaştığımız bazı konularda yeni düzenlemeler yapılmasına ihtiyaç duyuluyor. Basit cinsel fiiller, yani sarkıntılık ve daha ağır fiiller, saldırı veya tasaddi için verilen cezalar arasında makul bir denge kurulması ve cezaların kademeli olarak artırılması öngörülüyor" diye konuştu.

Mevcut yasalarda "Beden ve ruh sağlı bozulması halinde cezanın artırılacağına ilişkin bir düzenleme" bulunduğunu anımsatan Arınç, şöyle devam etti:

"Biliyorsunuz bu düzenleme sebebi, olayın mağdurları adli tıpla hükümet tabiplikleri arasında veya sağlık kurumları arasında defalarca gidip gelmeler ve burada ayrıca büyük bir mağduriyet söz konusuydu. Artık bu tür suçlarda beden ve ruh sağlığı bozulması halinde cezanın artırılacağı hükmünde, bunu kaldırıyoruz. Yani beden ve ruh sağlığı bozulması halini, cezayı artırıcı bir sebep olmaktan çıkarıyoruz. Mağdur ve mağdurelerin eziyet, işkence, psikolojik rahatsızlık görmemesi için buradaki cezaların artırılacağı kısmını, cezanın kendi içine koyuyoruz. Yani suçun temel şeklinin cezası artırılmaktadır ayrıca bir muayenesine ihtiyaç kalmayacaktır."

Tasarının, suçun cinsel taciz ve söz atma şeklinde işlenmesi halinde mevcut cezayı artırdığını dile getiren Arınç, şunları söyledi:

"Suçun sarkıntılık yoluyla işlenmesi halinde yine tasarıda yani 5237 Sayılı Kanunun hükümlerinde artırma öngörülmektedir. Suçun yoğun hareketlerle yani ceza kanunun tabiriyle tasaddi halinde işlenmesiyle yine cezalar hemen hemen bir misli artırılmaktadır. Suçun cinsel ilişki şeklinde işlenmesi halinde de cezaların mağdurun yetişkin olması veya mağdurun çocuk olması hallerinde tekrar hemen hemen bir misline yakın artırılmaktadır. Cezayı artıran nedenlere ilişkin düzenlemeler TCK'da vardı, yani suçun işlenmesini kolaylaştıran bazı faktörler ki mesela mağdurun ve mağdurenin vesayet altında olması, failin kamu görevini kullanması, koruyucu aile, kayın hısımlığı, üvey baba ve toplu olarak birlikte yaşanan yerlerde işlenmesi halinde de ağırlaştırıcı sebep kabul edilmektedir. Suçun yetişkinlere karşı işlenmesi halinde teferruatlarına girmeyeceğim cezalar yarı oranında artırılacaktır."

 

-"Suçun çocuklara karşı işlenmesi halinde..."

"Suçun çocuklara karşı işlenmesi halinde cezalar yine bir bölü iki oranında artırılacaktır" diyen Arınç, "Cinsel taciz suçunun çocuğa karşı, kamu görevinin sağladığı kolaylıktan faydalanarak biraz önce saydığım özel durumlar ve teşhir suretiyle işlenmesi halinde, posta ve elektronik haberleşme araçlarının sağladığı kolaylıktan faydalanmak suretiyle işlenmesi halinde de ceza artırılacaktır" ifadesini kullandı.

Arınç, 15 yaşını bitirmiş çocukların, rızasıyla cinsel ilişkiye girmesine ilişkin düzenlemeler, "Erken evlilik" veya "Çocuk evlilikler" yönünde kamuoyunda tartışılan konularla ilgili olarak da "Burada 15 yaşını bitirmiş çocukların, yetişkinler tarafından kandırılarak veya ikna edilerek cinsel ilişkiye girmesi halinde sanığa verilecek ceza artırılmaktadır" dedi.

Ensest ilişki kurmanın cezasının da artırıldığını vurgulayan Arınç, şöyle konuştu:

"Sanığın 18 yaşından küçük olması, 18 yaşından büyük olması ve diğer durumlarda cezaların hangi noktadan hangi noktaya gelecği de tasarıda gösterilmektedir. Özet olarak sunduğum kadarıyla hemen hemen bir bölü iki oranına yakın bir şekilde cezalar artırılmaktadır. Faillere yönelik tedavi ve denetim uygulamasına ilişkin düzenlemelerde failleri çocuklardan veya mağdurlardan uzaklaştırıcı bazı hak yoksunlukları ve tedavi yükümlülüğü getirilmektedir. Cinsel suçlardan hapis cezasına mahkum olanlar için tıbbi tedaviye tabi tutulmaları mağdurları bulunduğu yerlere yaklaşmaktan veya ikamette bulunmaktan uzaklaştırılmaları vesaire bir takım tedbirlerde yine kanunda öngörülmektedir.

Bence çok daha önemli bir hükmü getiriyoruz, çocuklara karşı işlenen bazı suçluların koşullu salıverilme sürelerinin artırılmasına ilişkin bir düzenleme getiriliyor. Cinsel sadırı suçlarından hapis cezasına  mahkum olanların şartlı salıverilme süreleri 2 bölü 3 oranından 3 bölü 4 oranına çıkarılmaktadır. Çocuklara karşı işlenen bir suçtan dolayı ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alanlar, bundan sonra 30 yıl yerine 39 yıl, müebbet hapis cezası alanlar 24 yıl yerine 33 yıl ceza infaz kurumlarında kalacaktır."

 

-Zorla evlendirilmeye ilişkin düzenlemeler

Zorla evlendirilmeye ilişkin düzenlemelerde, evlenme yaşına ulaşmış kişilerin, cebir ve tehditle baskı yapmak suretiyle istemedikleri kişilerle zorla evlendirilmesinin de suç olarak kabul edildiğini dile getiren Arınç, bu suçu işleyenlere 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası verilmesinin öngörüldüğünü belirtti.

Arınç, toplantıda, iç ve dış olaylar, gündemi meşgul eden konular üzerinde de genel görüşme yapıldığını ifade ederek, şunları söyledi:

"Ancak bugün bildiğiniz gibi TBMM'de de 4 eski Bakanla ilgili olarak Meclis soruşturması önergeleri üzerinde görüşme yapılmaktadır. Bazı Sayın Bakanlarımızı nöbetçi olarak TBMM'ye göndermiştik artık bu saatten itibaren de tüm Bakan arkadaşlarımız bu önergelerin görüşülmesi üzerinde TBMM toplantısını takip edeceklerdir. Kamuoyunu aydınlatma bakımından şunu söylemeliyim, milletvekillerinin vekaleten oy kullanmaları mümkün değilidir ancak iç tüzüğümüz bildiğiniz gibi bakanlarımıza sadece bir bakana vekalet etmek suretiyle ayrıca oy kullanabilme imkanını da getiriyor. Biz, bütün arkadaşlarımızla birlikte bugünkü soruşturma önergeleri üzerinde hepimiz oy kullanmak istiyoruz. Eğer şu ana kadar oy kullanmak mümkün olduysa Sayın Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, bana vekaleten oyumu kullanmış olacaktır."

 

Kaynak: Haber Kaynağı
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim