• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Suud'un Resmi Alimleri'nden Tarihe Geçecek Rezillikte Fetva! -Analiz-

Suudun Resmi Alimlerinden Tarihe Geçecek Rezillikte Fetva! -Analiz-
11 Mart öncesinde ulemanın repliği şu:Gösteri Yapmak Haram Mı Helal mi?
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
İslam dünyası yine hem gülünç hem de utanç verici bir tartışmaya imza atıyor. Suudi Arabistan başta olmak üzere tüm Arap ülkelerindeki resmi ulema, gösterilerin haram olduğuna dair fetva verdi.

Arap âleminde ulema, gösterilerin ve protestoların haram ya da helal olup olmadığını tartışıyor. Resmi ulema gösterilerin ve protestoların haram olduğuna yönelik fetva verirken, bağımsız âlimler de bunun helal olduğunu ve haram kılan ulemayı da Allah’a havale ettiklerini açıkladı.

Suudi Arabistan Büyük Alimler Heyeti, Pazar günü (6-3-2011) yayımladığı fetvada, sokaklara çıkıp gösteri yapmanın haram olduğunu açıkladı. “Cemaatin muhafazası dinin en önemli esaslarındandır” diyen Suud uleması, “Safın ve sözün Birliği”nin önemine vurgu yaptı ve “Sapkın Partilerle Bağlantılar” konusunda da uyarıda bulundu.

“Islah ve Nasihat”in şeriatın üslubu olduğu belirtilen beyanda, fitneye neden olan gösterilerin dini olmadığı vurgulandı. Ulema açıklamasında ayrıca, tüm görevlileri fitne çıkaranlara karşı verilen emirleri yerine getirme çağrısında bulundu.

Suudi Arabistan yönetimi de, ulemanın gösterilerin dinin esaslarına karşı olduğunu açıkladıktan sonra, ülkede gösteri yapanları uyaran bir açıklamada bulundu. Açıklamada, muhtemel bir gösteride “fitne” nedeniyle tüm göstericilerin tutuklanacağı bildirildi.

Ülkede tüm protesto gösterilerin ve yürüyüşlerin yasaklandığı belirtildi. Güvenlik güçlerinin, kamu huzurunu bozacak herhangi bir eylemi önlemek için tüm önlemleri alacağı da kaydedildi.

Suudi Arabistanlı muhalif grupların 11 ve 20 Mart’ta gösteri yapacağı belirtiliyor. Suud Kralı Abdullah ise değişime hazır olduğu açıkladı. Tüm bakanları değiştireceğini açıklayan Suud Kralı, kadınların araba sürmelerine hak tanıyacaklarını açıkladı.

SUUD ULEMASINA GÖRE GÖSTERİLER NEDEN HARAM?

Bol ayet ve hadislerle bezenmiş açıklamada Suud uleması, gösterilerin ve protestoların haram olduğuna dair ortaya koydukları delillerden bazıları şunlar:

1-Gösteri yapmak haramdır; çünkü bu adet kâfirlerin ve müşriklerin yöntemidir.

2-Gösteri yapmak haramdır; çünkü bu dinde bid’attir. Her bid’atte delalettir.

3-Gösteri yapmak haramdır; çünkü bu ümmeti bölmektir. İslam’da particilik yoktur.

4-Gösteri yapmak haramdır; çünkü bu cahiliye âdetidir.

5-Gösteri yapmak haramdır; çünkü bu emirlere isyandır. İslam, ulu’l emre itaati ister.

6-Gösteri yapmak haramdır; çünkü bu ülkede yıkım getirir. Tunus ve Mısır’da olduğu gibi…

7-Gösteri yapmak haramdır; çünkü bu fitnenin bir türüdür. Islah ancak nasihatle olur.

8-Gösteri yapmak haramdır; çünkü demokrasi ve özgürlüğe çağrı İslam’da yoktur.

Bunun gibi daha birçok neden sıralayan Suud uleması beyanında, eğer bunlara rağmen İslam dünyasında gösteriler ve protestolar devam ederse, bu işgal ve sömürgecilik dönemine geri dönüşü getirecektir denildi.

GÖSTERİ YAPANLAR “HARİCİ”

Bu arada, resmi Suud uleması ‘barışçıl gösterilerin her vatandaşın hakkı olduğunu söyleyen’ Müslüman Âlimler Birliği Başkanı Yusuf el Karadavi’ye cevap verdi.

Suud resmi uleması, Karadavi’ye gösterilerin dinin esaslarından olmadığını ve buna Kur’an-ı Kerim ve Sünnet’te işaret edilmediğine dair deliller sundu. Gösterilerin Haricilerin bir adeti olduğunu belirten resmi Suud uleması, Karadavi’yi de Haricilikle suçladı.

Ünlü İslam âlimi Yusuf el Karadavi, Ali Karadaği ve Selman Avde başta olmak üzere birçok bağımsız birçok âlim, “gösterileri ve protestoları” haram kılan fetvaları veren resmi ulemayı Allah’a havale ettiklerini belirtti.

KADDAFİ’DEN SUUD ULEMASINA TEŞEKKÜR

Libya diktatör Muammer Kaddafi, resmi Suud ulemasına teşekkürlerini iletti. Gösterilerin ve protestoların İslam’da olmadığını iddia eden Kaddafi, gösterilerin haram olduğuna dair fetva veren Suud ulemasını öve öve bitiremedi.

Öte yandan, Tunus ve Mısır devrimleri öncesi de bir grup resmi ulema “gösterilerin ve protestoların” İslam’ın esaslarına uymadığına dair fetva vermişti. Ancak halk ve gençler resmi ulema yerine, kendilerini temsil ettiklerini düşündükleri gerçek ulemanın sözlerini dinlemişti. (Timeturk)


ANALİZ MERKEZİ:

İslam Tarihi'nde ilmin nasıl saltanat-menfaat bataklığında silah gibi kullanıldığını, ilme saygılı müslümanların bu saygılarının nasıl sömürüldüğünü merak edenler, haberi daha bir dikkatle okuyabilirler.

Ne 'zalim hükümdara hakkı haykırmanın en büyük cihad' olduğunu söyleyen Resulullah'ın hadisi anılmış ne 'hakkı bildiği halde ifade etmeyenin dilsiz şeytan olması' hatırlanmış ne de Muhammed aleyhisselam'ın 'yanlışı kılıçla düzeltiriz!' diyen ashabı/dava arkadaşları hatırlatılmış!

Paris Hilton gibi para zengini ama ahlak fakiri fahişelerin ortağı olduğu milyonlarca dolarlık 'Kabe manzaralı rezidans'lar yapan,
ABD'nin bir dediğini iki etmeyen, İsrail'e karşı çıkan HAMAS'a kin kusan, Ümmet'in paralarını 80 milyar dolar gibi dünya silah ticareti rekorları kıracak miktarlarla ABD'ye verip karşılığında kardeşleri İran'ı vurmak üzere silah alan, kendi prenslerinin işledikleri suçlardan ceza almaları söz konusu bile olmayan tipler, sorulduklarında Müslüman olarak adlandırılabiliyorlar ve yine sorulduğunda 'alim' denilen zavallılar da bunların korkularından ve şahsi menfaat umutlarından dolayı, Allah'ın kendilerine verdikleri nimetlerin tamamını, özgürlüklerin tamamını, hakların tamamını isteyen ve bunlar için bedel ödeyen direnişçileri, dinden çıkmış sapıklar olarak niteleyip hedef gösterebiliyorlar!

Din; iyi anlaşılmadığında en tehlikeli sömürü sebebidir!
Suud Uleması bu fetvayla bu kuralın tarihe geçecek iyi bir misalini vermiş oldu!

Şimdi Ümmet'in yeni merak konusu, bu rezil fetvayı veren Suud Uleması'nın Allah'ın ayetlerini krala kaç dinara sattığından başka bir şey değil!

Fatih Tezcan / AnalizMerkezi.com

Suud Ayaklanması İlk Şehidini Verdi!

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim